Ideje za izlet: Goričko
Slovenija je s svojo majhnostjo ena največjih priložnosti za odkrivanje krasne narave in doživetje nečesa velikega. Naša majhnost je, kar se izletov tiče, velika prednost, saj nam omogoča, da na hitro skočimo in izkusimo nekaj lepega v kratkem času. Moja družina se je za letošnjo toplejšo sezono odločila raziskovati lepote domačega terena in ugotovitve ter predloge, kam se splača odpraviti, delim z vami.
Tokrat se odpravimo na Goričko, v samo zatilje in teme naše Slovenske kokoške, v skrajno severovzhodno pokrajino. Pokrajina, ki je dobila ime po svojih gričkih, goricah in hribčkih, leži na tromeji z Avstrijo in Madžarsko ter med reko Muro in Rabo. (Na skrajnem severu, v naselju Trdkova si lahko ogledate trirobo prisekano piramido Tromejnika). Rahlo hribovit svet, na katerega se vzpnemo iz ravninskega dela Pomurja, meri med 300 in 350 m nadmorske višine, najvišji vrh Pomurja, Sotinski breg meri 418m in ga domačini imenujejo Kugla ali kar »Prekmurski Triglav«. Na njem stoji 14m visok razgledni stolp, do katerega vodi učna pot s 365 stopnicami.
Goričko, ki je bilo zaradi svoje lege ter oddaljenosti od večjih (mestnih) središč v preteklosti redkeje naseljeno ter »prikrajšano« za večjo industrijo ter prometne poti, se je bilo primorano ukvarjati pretežno s samooskrbnim kmetijstvom. In ravno to je postala velika prednost in posebnost Goričkega, saj so tamkajšnji prebivalci uspeli ohraniti čudovito krajino, kar je tisto, po čemer se loči od drugih pokrajin. Zaradi neokrnjene zemlje je bilo Goričko leta 2003 razglašeno za Krajinski park Goričko kot zavarovano območje narave. Naj le omenim, da je krajinski park Goričko območje za varovanje 11 vrst ptic, med njimi bele štorklje, ki jih srečujete povsod na poti, velikega skovika ter smrdokavre. Prav tako je v parku našlo varstvo 18 drugih vrst živali, kot so rogač, veliki pupek, navadni netopir, vidra, ter 7 habitatnih tipov, kot so bukovi gozdovi in obrečna vrbovja.
Ozemlje goričkega sestavlja 11 občin: Občina Cankova, Občina Dobrovnik, občina Gornji Petrovci, občina Grad, občina Hodoš, občina Kobilje, občina Kuzma, občina Moravske Toplice, občina Puconci, občina Rogašovci, občina Šalovci.
V vsaki izmed občin lahko uživate v okusu lokalnih dobrot in kapljici rujnega. Posebej velja omeniti domače bučno olje ter med, ki ga pridelujejo tamkajšnji srčni čebelarji. Na razpolago so vam pohodne in kolesarske poti, lahko se odpravite v muzeje in si ogledate razne zbirke, dvorce, vile, mline ter žage, cerkve in kapele ter se ustavite pri obeležjih, ki vsako zase in vse skupaj pričajo o preteklosti in sedanjosti Goričkega. Za tiste bolj pustolovskega duha je obvezen obisk Pustolovskega parka Bukovniško jezero ali raftinga na Muri. Obiščite Slatinski vrelec v Nuskovi in si natočite vodo polno železovega oksida, ki velja za najboljšo vodo na Slovenskem, ter se spočijte pod slamnato streho. Tudi tisti, ki se radi potopite v objem termalne vode, ali se spustite po toboganu, da čofnete v osvežujočo vodo, boste na Goričkem prišli na svoj račun.
Od lepot, ki jih enostavno morate videti, če vas pot zanese na Goričko in od poti, ki jih morate prehoditi, kmečkih turizmov, ki jih morate obiskati in verjemite, ni jih malo, bom v tem prispevku podrobneje izpostavila le tri.
Čebelji gradič
S skupino prijateljev smo preživeli vikend v objemu narave na Čebeljem gradiču. Destinacijo priporočam vsem z (majhnimi) otroki, ki obožujejo živali, saj jih na Čebeljem gradiču lahko hranijo, negujejo ter ljubkujejo po mili volji. Dve muci, ogromna psička, poni Poldi, pujs Filip, ovce, kokoške ter seveda številna družina domačih zajčkov, bodo postali najboljši prijatelji vaših otrok. Še več, ves čas preživet na kmetiji, otrok niti videli ne boste. Gospodar kmetije vas bo prijazno popeljal po doživljajskem ogledu kmetije ter vam povedal veliko o čebelah in čebelarstvu, ki je v njihovi družini tradicija že 100 let. Okusili boste sladek med, odrasli boste uživali v domači medici ter se zapletli v iskrivi pogovor z domačimi. Vsekakor priporočam!
Grad Grad
V kraju Grad stoji grad Grad, ki velja za največji grad v Sloveniji. Arheološka izkopavanja pričajo o njegovem obstoju že v 11. stoletju. Po ustnem izročilu naj bi grad začeli graditi vitezi Templjarji, današnji obsega pa je dobil v 16. in 17. stoletju, medtem ko je bil v letih med 18. in 19. stoletjem dozidan in prenovljen. Skozi zgodovino gradu so se zvrstili številni lastniki. Zadnji med njimi je bil Ferdinand Hatner, veleposestnik in župan občine Murska Sobota, ki je grad dedoval od svojega posvojitelja leta 1940. Ko je leta 1945 v Mursko Soboto vkorakala rdeča armada, je Hatner, ki je svoj priimek spremenil v Lindvay (Lendavski), pobegnil v Avstrijo ter se nato preselil v Argentino, kjer je umrl leta 1975. Po koncu druge svetovne vojne je bil grad nacionaliziran in v lasti Federativne republike Jugoslavije. Prostori gradu so služili uradom in kmetijski zadrugi, tudi za domovanja družinam. Med letoma 1960 in 1995 je grad propadal. Od leta 1999 je grad v lasti Republike Slovenije in kot tak prepoznan za pomemben državni spomenik, ki ga od leta 2004 upravlja Javni zavod Krajinski park Goričko.
Naj omenim še legendo o zmaju Kaču, ki je bojda živel v gradu in imel najlepšo krono kar jih je. Vsako jutro, ko se je šel kopat v ribnik, je krono snel z glave. Pohlepnemu graščaku se je zmajeva krona sila dopadla, zato je ponudil neverjetno nagrado tistemu, ki mu jo prinese. Ojunačil se je sin gajskega hlapca, ki je krono ukradel. Vas zanima kaj se je zgodilo potem? Po odgovore o koncu legende boste morali v Grad.
Danes se lahko skozi sobane gradu sprehodite ter uživate v različnih zbirkah, ki so tam razstavljene. Za mlajše obiskovalce gradu so pripravili zanimive uganke in naloge, ki jih vodijo skozi razstave in na cilju pripeljejo do… no, ne bom vam pokvarila doživetja.
In ne le to, v Gradu se lahko prelevite v čisto prave graščake in tam bivate. Del gradu so namreč uredili v sobe, kjer se lahko nastanite in od tam raziskujete lepote Goričkega.
Omenimo še Kripto, ki se nahaja nedaleč stran od gradu in je kraj, kjer je pokopana grajska gospoda.
Vulkanija
Nedaleč stran od gradu Grad se lahko spustite 6000 m globoko v središče zemlje, začutite vročino lave, na lastne oči vidite »veliki pok«, pozdravite dinozavre od blizu, začutite hladen piš ledene dobe na lastni koži ter se z veliko tresljaji prebijete spet na površje. Vse to lahko doživite v doživljajskem parku Vulkanija, ki je nastal na ostankih zadnjega vulkana, ki je bruhal na Slovenskem pred 3 milijoni let. Potovanje vredno ogleda, verjemite mi. Na dvorišču Vulkanije se lahko sprehodite še do geološkega muzeja, kjer vas čaka razstava o geoloških značilnostih Goričkega, med katerimi je še posebej zanimiv mineral olivin, ki je bil najljubši kamen same Kleopatre. Otroci bodo najbolj navdušeni nad interaktivnim geopeskovnikom, kjer bodo lahko izdelali vulkan in čakali na njegov izbruh.
Lepote Goričkega vas vabijo.