Drobni vrtnarski triki
Za uspešno in lažje vrtnarjenje je dobro poznavanje raznih zvijač.
Podobno kot pri kuhi, si lahko tudi pri vrtnarstvu pomagamo s poznavanjem malenkosti, ki nam lahko delo močno olajšajo. Predvsem pa ne poglobijo naših žepov. Ker sem se letos namenila posaditi več zelenjave kot običajno, sem se v dejavnost malce bolj poglobila. Med prebiranjem raznih drobnih nasvetov me je prešinilo: “Kako zanimivo! Na videz povsem postranska, enostavna aktivnost, lahko neznansko spremeni sam potek dela. Ga močno olajša.”
Hitro in praktično
Ideje so začele kar vreti iz mojih, iz zimske literature prebujenih misli. Nastopil je čas za akcijo, pomladno živahnost in deljenje novih spoznanj.
Vrtnarski triki:
- Če nimamo dovolj lončkov z luknjicami na dnu, lahko uporabimo preluknjane jogurtove lončke ali role toaletnega papirja. Kot podstavek lahko služi kartonasta škatla. Slednjo lahko uporabimo tudi za sajenje in rast večih sadik.
- V kolikor imamo le okrasne lončke, ki ne odvajajo vode lahko težavo rešimo tako, da na njihovo dno položimo lončene ali opečnate črepinje. Kot nadomestek lahko uporabimo tudi večji kup uporabljenih čajnih vrečk. Te se sčasoma lepo razgradijo ter jih lahko ob zaključku sezone odvržemo na kompost, skupaj z že izčrpano zemljo.
- Če nimamo ustreznega vrtnarskega orodja si lahko za prvo silo pomagamo s kako leseno ali kovinsko palčico. Ali kar s svinčnikom. Ta pride prav predvsem pri kopanju luknjic za sadike.
- Mnoga semena se ne razvijejo, ne kalijo, če za to nimajo ustreznih pogojev. V kolikor je naša prst zbita, težka, jo je potrebno naprej zrahljati ter ji dodati nekaj gnoja. Če uporabimo prst z vrta, je najbolje, da se jo predhodno prekoplje in pognoji. Lahko pa izberemo kupljeno, katera je označena s svojo namembnostjo. To je, ali je primerna za cvetlice ali za zelenjavo.
Vrtnice so precej občutljive in pogosto tudi zahtevne. Če jih presajamo, lahko lončke s sadiko naprej postavimo v kak podstavek, napolnjen z vodo. Tako si bomo, ob morebitnih težavah z odstranjevanjem sadik iz lončkov, olajšali delo. Drugače je ta manever primeren tudi, če je bila rastlina pred presajanjem premalo zalita. V tem primeru jo v vodi lahko pustimo več ur.
Bolj občutljive grmovnice in mlada drevesa lahko po posaditvi zaščitimo z odpadlo gozdnato rastjo. Učinkovito in lepo na pogled je med drugim okrasno lubje.
Rastlinjak lahko z malce truda izdelamo kar sami. Za manjšega potrebujemo le nekaj srednje debelih palic. Tudi nekaj takih, ki se jih lahko rahlo ukrivi. Ali pa uporabimo le te. Izkopljemo dokaj globoke luknje in palice dodobra zasujemo ter prst poteptamo. Lahko ustvarimo videz polkroga. Preko pa enostavno pritrdimo polivinil ali kako folijo iz podobnega materiala. Tako bomo določeno zelenjavo lahko pridelovali dlje, v hladnem obdobju.
Med samim vrtnarjenjem bo gotovo marsikdo napel možgančke in dobil kopico novih idej. Za izboljšave in poenostavitev opravkov na domači ali tuji grudi.