Marčevska opravila na vrtu
Mesec marec skupaj s toplejšimi dnevi prinese tudi prva marčevska opravila na vrtu. Vsi ljubitelji vrtičkarstva že težko pričakujemo dneve, ko bomo ponovno začeli sejati, saditi, okopavati in kasneje pobirati pridelke. A najprej je potrebno vrt pripraviti na novo ”sezono”.

Katera so tista marčevska opravila na vrtu, za katera moramo najprej poskrbeti?
Eno izmed prvih marčevskih opravil na vrtu je, da iz zemlje poberemo pridelke, ki so v njej še ostali. Pri meni jo to korenje. Poleg tega z zemlje poberemo in očistimo morebitne ostanke steljke, lanskoletnih vrtnin (listje, koreninice), polomljene vejice dreves, itd. Skratka vrt očistimo.
Ker so na našem vrtu tudi rastline, ki so prezimile in nas bodo v novi sezoni ponovno razveseljevale s pridelkom, le-te okopljemo, oplevemo in uredimo njihove gredice. In katere rastline so to? Motovilec, blitva, špinača, solata, šparglji, pa še kaj bi lahko našteli. Zraven seveda spada tudi jesenski česen, ki ste ga morebiti posadili v pozni jeseni.
Eno izmed marčevskih opravil na vrtu je tudi to, da se odločimo, katere vrtnine si želimo imeti na vrtu. Zapišite si jih, v glavi si zarišite plan kam in kako boste kaj posejali in posadili. V pomoč pri tem, kako rastline med sosedsko razporediti, vam bo seznam dobrih in slabih sosedov na vrtu.
Marčevska opravila na vrtu: počakajte, da se zemlja osuši!
Vem, spomladi smo vsi ljubitelji vrtnarjenja že kar malo nestrpni, kdaj bomo lahko začeli prekopavati, sejati in tako naprej, a vseeno, priporočam vam, da z prekopavanjem vrta počakate, da se zemlja vsaj nekoliko osuši. Res je, da s tem, ko zemljo prekopljemo, poskrbimo za zračnost, a če bomo to storili prekmalu in bo zemlja še (pre)mokra, bomo le uničili njeno strukturo, zračnost in pa tudi rahlost zemlje. Prav tako zemlja ne sme biti presuha.
V kolikor ste zemljo z lopato dobro prekopali že v jeseni, bo zadostovalo, da jo v marcu le zrahljate z motiko. Tako lahko vrt dobro prekopljete in tudi že oblikujete prve gredice. Vrt bo pripravljen na nekoliko višje temperature, ko bomo lahko sejali in sadili.
Med marčevska opravila spada tudi gnojenje. V kolikor vaš vrt potrebuje gnojenje, to storite skupaj s prekopavanjem. Mesec marec je še vedno primeren tudi za to, da nesete prst z vašega vrta v analizo. Tako boste izvedeli, kakšno gnojenje, če sploh, vaš zelenjavni vrt potrebuje.
Ne hitite, naj se zemlja najprej ogreje!
Marčevsko ozračje bo resda toplo in se bodo temperature zraka povzdignile visoko, a vseh opravil na vrtu kljub toplemu vremenu res še ne moremo opraviti, kajti zemlja bo v marcu še hladna. prehladna. Zato vam svetujem, da s sajenjem na prostem še nekoliko počakate.
Zemlja mora biti ogreta na vsaj 5 stopinj Celzija.
Najprej lahko sadimo solate. Sicer pa je mesec marec primeren čas za sajenje spomladanskega česna in čebule. V marcu je tudi čas, da posadimo šparglje. V hladno zemljo lahko sejemo tudi grah, bob in pa rukolo.
Ko se temperatura zemlje ogreje na nekje 8-10 stopinj, pa lahko sejemo tudi peteršilj in korenje.
Marčevska opravila v topli gredi
V toplo gredo v drugi polovici marca sejemo por, blitvo, cvetačo, ohrovt, glavnato solato, zelje, kolerabo.
V kolikor vzgajate svoje sadike in ste jih posejali (na toplem, znotraj hiše) že v februarju, lahko le-te (paradižnik, paprika, feferoni) v marcu presadite in preselite v zunanjo toplo gredo.
Vsekakor pa se pri marčevskih opravilih na vrtu ravnajte po vremenu in vašemu občutku, ki vam bo ”povedal”, ali je že pravi čas za marčevska opravila na vrtu ali ne.
“Ko boste na svojem vrtu zagledali deževnika, takrat boste vedeli, da ste ustvarili okolje, ki podpira življenje.” ( Louise L. Hay)