Ameriški slamnik ali škrlatna ehinaceja – zdravilen, vendar ne za vsakogar
Ameriški slamnik je zelo priljubljena rastlina, ljudje jo pogosto uporabljajo kot pomoč pri gripi in prehladu. Njegovo znanstveno ime je Echinacea purpurea ali škrlatna ehinaceja. Za poznavalce ljudske medicine velja ta rastlina kot izjemno močno in učinkovito zdravilo pri zdravljenju številnih bolezni.
Zanimivosti o ameriškem slamniku
Danes ljudje uporabljajo ameriški slamnik za skrajšanje trajanja prehlada in gripe ter ublažitev simptomov, kot so vnetje grla, kašelj in povišana telesna temperatura. Uporabo ameriškega slamnika priporočajo za krepitev imunskega sistema ter kot pomoč pri borbi proti okužbam.
Aktivne snovi v ameriškem slamniku
Ameriški slamnik vsebuje mešanico aktivnih snovi, ki jim strokovnjaki pripisujejo antimikrobne lastnosti in lastnosti, ki stimulirajo imunski sistem. Vse vrste te rastline vsebujejo fenole – snovi z močnim antioksidantnimi lastnostmi. Fenoli ščitijo rastline pred okužbami in poškodbami, imajo pa zdravilen učinek tudi na človeški organizem. Ameriški slamnik vsebuje alkilamide, ki prav tako krepijo imunski sistem, ter polisaharide, glikoproteine in derivate kafeične kisline.
Tinktura, čaj in sok iz ameriškega slamnika
Tinktura
Oralno ameriškega slamnik najpogosteje uporabljamo kot tinkturo – raztopino rastlinskega ekstrakta v alkoholu. Običajni odmerek tinkture je 0,75 do 1,5 mililitra dnevno. Tinkturo nakapajte v malo vode ali čaja in popijte. Tinktura ameriškega slamnika je najbolj učinkovita pri vnetju dihalnih poti, ker ima tekočina med požiranjem neposreden učinek na sluznico grla.
Poleti naberemo in sesekljamo stebla, liste, cvetove in korenine ter še sveže namočimo v domače žganje. Kozarec pustimo v senci štiri tedne, potem precedimo v temno steklenico. Tinktura je uporabna najmanj eno leto.
Čaj iz ameriškega slamnika
Za pripravo čaja moramo nabrati/kupiti 20 do 50 gramov nasekljane korenine ameriškega slamnika. Vse skupaj stresemo v liter vrele vode, pustimo stati 10 minut, nalijemo v skodelico in pijemo. Da bi dosegli želeni učinek, moramo v celem dnevu popiti tri do pet skodelic čaja ameriškega slamnika.
Sok iz ameriškega slamnika
Sveže nabrano rastlino zmeljemo v mešalniku, maso precedimo, sok pijemo po obroku (po zajtrku, kosilu in večerji).
Ameriški slamnik z medom
Sveže liste, stebla in cvetove slamnika sesekljamo in njimi do tri četrtine napolnimo kozarec. Prilijemo tekoči med, najboljše akacijev (lahko tudi cvetlični), kozarec zapremo ter ga za štiri tedne postavimo v polsenco. Vsak dan kozarec pretresemo in obrnemo. Po štirih tednih vsebino precedimo in prelijemo v manjše kozarce, ki jih postavimo na hladno. Na hladnem zdrži približno tri do štiri tedne. Ameriški slamnik z medom vzamemo trikrat na dan po eno čajno žličko, med zelo dobro vpliva na imunski sitem.
Ameriški slamnik lahko jemljete osem tednov zapored, potem pa je potrebno narediti pavzo.
Ameriški slamnik ni priporočljiv za vsakogar
Osebe s tuberkulozo, levkemijo, diabetesom, boleznimi vezivnega tkiva, multiplo sklerozo, HIV-om ali AIDS-om, osebe z avtoimunskimi boleznimi ali motnjo v delovanju jeter ne smejo jemati ameriškega slamnika. Ameriški slamnik lahko zmanjša učinkovitost zdravil, ki zavirajo imunski sistem. Zaradi tega morajo ljudje, ki jemljejo takšna zdravila, izogibati uporabi slamnika. V redkih primerih lahko ameriški slamnik povzroči alergijsko reakcijo od blage reakcije do anafilakse. Pri ljudeh z astmo in alergijami lahko pride do povečanega tveganja za razvoj teh stranskih učinkov.
Ameriški slamnik in nosečnost
Kljub zaskrbljenosti, da je lahko uporaba ameriškega slamnika v nosečnosti in med dojenjem tvegana, podatki kažejo, da ni nobenega škodljivega delovanja na plod, vendar pa se je zaradi nezadostnega števila posebnih raziskav ameriškemu slamniku v nosečnosti in med dojenjem bolje izogniti.