Njivska preslica – prazgodovinska rastlina z dragocenimi zdravilnimi lastnostmi
Njivska preslica (Equisetum arvense) spada v družino presličevk in je edina rastlina, ki je živela že pred tristo milijoni let. Angleži jo imenujejo horsetail (konjski rep), saj naj bi njena oblika spominjala na konjski rep. Njivska preslica je potomec starodavnih rastlin, ki so zrasle tako visoko kot drevje in na številnih tedanjih rastiščih so današnja nahajališča premoga.
Že rimski zdravnik Galen je priporočal uporabo preslice, zato se je njivska preslica razširila po številih kulturah kot ljudsko zdravilo za ledvice, težave z mehurjem, artritis, krvaveče razjede in tuberkulozo. Kitajci njivsko preslico uporabljajo za hlajenje pri vročini in kot pripravek pri očesnih vnetjih, kot so vnetje očesne veznice, težavah z roženico, pri griži, gripi, oteklinah in hemoroidih.
Kje njivska preslica raste?
Njivska preslica raste po vsej Sloveniji na zmerno vlažnih ilovnatih tleh, po železniških nasipih in kot plevel na vrtovih in njivah. Najdemo jo tudi na jasah, robu polj, v živi meji ali na neobdelani zemlji. Ne smemo je zamenjati za močvirsko ali vodno preslico.
Kako ločimo njivsko preslico od ostalih preslic?
Najlažje njivsko preslico ločimo od ostalih po njenem rastišču, saj vse ostale preslice rastejo na močvirnatih in senčnih predelih. Nikoli ne nabiramo tistih vrst, ki imajo na zelenih poganjkih še ostanke rjavih klaskov.
Njivsko preslico od močvirske in vodne ločimo tudi po dolžini prvega člena vejic. Če je člen daljši od kronice na steblu, imate v rokah njivsko preslico, če pa je člen krajši, je to močvirska ali vodna preslica.
Preslice se da med seboj ločiti tudi po prerezu, a bi za to morali opraviti natančnejši pregled.

Foto: Enrico Blasutto
Kaj pri njivski preslici uporabljamo?
Pri njivski preslici so uporabna mlada zelena jalova stebelca, ki rastejo poleti. Stebelca z rjavimi lisami zavržemo, saj kažejo na prisotnost zajedavcev. Preslico lahko uporabljamo svežo ali posušeno. Posušena preslica mora ohraniti zeleno barvo. Če se barva spremeni, jo zavržemo.
Kdaj njivsko preslico nabiramo?
Njivsko preslico nabiramo od junija dalje. Najbolje je, če jo nabiramo avgusta, ko ima v sebi največ silicijevih spojin, zelo pomembnih za naše zdravje.
Za kaj uporabljamo njivsko preslico?
V ljudskem zdravilstvu je bila njivska preslica zelo cenjena predvsem zaradi svoje moči pri zaustavljanju krvavenja in uspešnosti pri zdravljenju najtežjih obolenj ledvic in mehurja. Navkljub temu je padla v pozabo. Šele Kneipp ji je povrnil njen nekdanji pomen. Po njegovo je nenadomestljiva in neprecenljiva pri krvavitvah, težavah z mehurjem in ledvicami ter pri ledvičnih kamnih in pesku. Tudi pri starih poškodbah, gnojnih ranah in ognojkih na nogi njivska preslica zelo pomaga. Pogosto kar vlažno, toplo rastlino ovijemo v mokro krpo in postavimo na obolelo mesto. Sebastian Kneipp je njivsko preslico hvalil tudi kot učinkovito sredstvo pri bronhialnih in pljučnih boleznih.
Njivsko preslico priporočajo tudi za odpravljanje celulita, za zdravljenje mišičnih krčev ali nehotne tresavice, ki nastanejo zaradi pomanjkanja kalcija.
Čaj iz njivske preslice
Čaj iz njivske preslice uporabljamo pri različnih obolenjih pljuč, dihalnih organov in ledvic, pri slabokrvnosti, okužb sečil, pri želodčnih boleznih in podobno.
Čajno žličko posušene njivske preslice kuhajte 5 minut v skodelici vode (2,5 dl). Nato odstavite in pustite še 15 minut, da se ohladi. Čaj potem precedite in pijte po požirkih. Spijte dve do štiri skodelice na dan.
Tinktura iz njivske preslice za lepši izgled
Njivska preslica spada med bolj znane rastline za nego in zdravljenje lasišča. Krepi lasne korenine, odstranjuje prhljaj, spodbuja rast las in pomaga pri izpadanju las.
Za zunanjo nego las zmešajte 4 kapljice tinkture njivske preslice z dvema žlicama oljčnega olja in s tem masirajte glavo 10 minut. Postopek ponavljajte 4x tedensko.
Kako pripravimo tinkturo in njivske preslice?
10 gramov sveže njivske preslice namočite v žganje ali etilni alkohol. Nato pustite 14 dni na soncu ali toplem mestu. Vsak dan vsebino pretresite. Po 14 dneh tinkturo precedite.
Tonik iz njivske preslice proti gubam
Jušno žlico suhe njivske preslice 10 minut kuhajte v 1,5 dl vode. Nato precedite.
Tonik uporabljajte zvečer, preden obraz namažete s kremo.
Če ste ljubitelj zeliščnih likerjev, lahko njivsko preslico uporabite tudi pri domačem Jagermeistru.