10 nasvetov za lajšanje bolečin v križu
Mogoče ste bili napačno prepognjeni, ko ste dvignili nekaj težkega. Ali pa se spopadate z degenerativnim stanjem, kot je artritis. Ko imate bolečine v spodnjem delu hrbta, je ne glede na vzrok gibanje oteženo. Skoraj vsak človek je vsaj enkrat v življenju okusil bolečino v hrbtu.
Včasih je stanje očitno resno: poškodovali ste se ali pa čutite odrevenelost, šibkost ali mravljinčenje v nogi. V tem primeru pokličite zdravnika. Za običajno in blago bolečino v hrbtu pa je tu nekaj preprostih nasvetov, ki se jih lahko držite doma.
Ohladite mesto bolečine
Led je najboljši v prvih 24 do 48 urah po poškodbi, ker zmanjšuje vnetje. Čeprav nam toplota naredi prijeten občutek, ker pomaga prikriti bolečino in pomaga sprostiti mišice, toplota dejansko spodbudi vnetni proces”, pravi E. Anne Reicherter, profesorica fizikalne terapije. Po 48 urah lahko hladno zamenjate s toplim, če želite. Tako topel kot hladen obkladek odstranite po 20 minutah, da se koža spočije. Če bolečina ne izgine, se pogovorite z vašim zdravnikom.
Premikajte se
Naša hrbtenica je kot ostali deli telesa – narejena je za gibanje. Nadaljujte s svojimi dnevnimi aktivnostmi. Pospravite posteljo, pojdite v službo, sprehajajte psa. Ko se boste počutili bolje, bodo lahko redne vaje, kot so plavanje, kolesarjenje in hoja vzdrževale gibljivost vašega hrbta. Le ne pretiravajte. Nobene potrebe ni, da tečete maraton, medtem ko vas boli hrbet.
Ojačajte mišice
Ko bo bolečina v spodnjem delu hrbta izginila, lahko preprečite ponovne bolečine tako, da si z vajami ojačate mišice, ki podpirajo spodnji del hrbta, vključno s hrbtnimi mišicami iztegovalkami. Te mišice pomagajo ohranjati pravilno držo in vzravnanost hrbtenice, pravi Reichterjeva. Močne kolčne, medenične in trebušne mišice nudijo hrbtu večjo podporo. Izogibajte se trebušnjakom, saj lahko povzročijo večjo napetost v hrbtu.
Raztezajte se
Ne sedite ves dan sključeni za mizo. Vstanite vsakih 20 minut in se raztegnite. Ker nas večina presedi veliko časa nagnjenih naprej, je pomembno, da vstanemo in se raztegnemo nazaj, pravi Reichterjeva. Ne pozabite raztegniti tudi svojih nog. Nekateri ljudje začutijo olajšanje v hrbtu, če redno počnejo raztezne vaje, kot je npr. joga.
Razmišljajte ergonomično
Organizirajte si vaše delovno mesto tako, da vam ni treba nagibati naprej. da bi videli na monitor ali seči daleč, da bi dosegli miško. Sedite na stolu, ki podpira vaš križ in vam omogoča, da imate noge trdno na tleh.
Pazite na svojo držo
Če ste sključeni, vaš hrbet težje nosi vašo težo. Še posebno bodite previdni na vašo držo pri dvigovanju težkih bremen. Nikoli se ne sklonite naprej preko svojega pasu. Raje počepnite in bodite pri dvigovanju vzravnani.
Ne nosite visokih pet
Visoke pete zamenjajte za nižje (manj kot 2,5 cm). Čevlji z visokimi petami lahko povzročijo nepravilno držo in povečajo pritisk na spodnji del hrbtenice.
Znebite se škodljivih navad
Kajenje lahko poveča tveganje za osteoporozo hrbtenice in ostale težave s kostmi. Osteoporoza lahko posledično privede do kompresijskega zloma hrbtenice. Novejše raziskave kažejo, da je pri kadilcih v primerjavi z nekadilci večja verjetnost za bolečine v križu.
Pazite na telesno težo
S pomočjo pravilne prehrane in telovadbe ohranjajte zdravo telesno težo. Prekomerna telesna teža dodatno obremenjuje vašo hrbtenico.
Pomagajte si z zdravili
Protivnetna zdravila, kot so aspirin, ibuprofen in naproksen lahko pomagajo zmanjšati bolečino v križu oz. hrbtu. Pomagate si lahko tudi s paracetamolom (lekadol), ki deluje protibolečinsko. Preverite pri vašemu zdravniku ali farmacevtu, če lahko ta zdravila jemljete skupaj z zdravili, ki jih že jemljete.
Pokličite zdravnika
- Če so bolečine v križu hude, ne izginejo po nekaj dneh ali če vas križ boli tudi, ko ležite in počivate.
- Če v nogah čutite šibkost ali odrevenelost ali imate težave pri stanju ali hoji.
- Če ne morete nadzirati črevesja ali mehurja.
To so lahko znaki, da imate težave z živčevjem ali drugim zdravstvenim stanjem, ki ga je treba zdraviti.