Vložena rdeča pesa
Rdeča pesa je vrtnina, ki jo najdemo na domala vsakem vrtu. Uživamo lahko surovo, na-primer naribano med solato, lahko jo spečemo (v pečici s krompirjem, ali pa samo) ali zgolj popečemo v ponvi. In seveda, najpogosteje jo skuhamo, naribamo ter pripravimo v solati. Da pa bi tudi izven njene sezone lahko uživali v njenem okusu, čeravno je sveža v trgovinah na voljo skorajda skozi celo leto, a ker domače je le domače, jo lahko shranimo na več načinov – npr. v zasipnici ali pa tako, da jo vložimo.
Receptov za vlaganje rdeče pese je mnogo. Tudi moj je le eden izmed mnogih, a po tem receptu rdečo peso vlagam že več kot 15 let in ne, boljšega za moj okus še nisem odkrila. Pa naj vam ga zaupam.
Vložena rdeča pesa
Sestavine
Za cca. 2 kilograma kuhane rdeče pese boste potrebovali:
- 1 l vode
- 0,5 l vinskega kisa
- 250 g sladkorja
- 2 žlici soli (60-70 g)
- 3-4 lovorove liste (ki pa jih lahko tudi izpustite, ali pa jim dodate še kakšno zrno celega popra).
Opomba: količina potrebne tekočine je odvisna tudi od tega kako polni bodo kozarci, torej koliko pese boste dali v en kozarec.
Vlaganje rdeče pese
Po tem, ko smo rdečo peso pobrali na vrtu in ji odstranili zelenje, le-to odrežemo kakšen centimeter nad samim plodom, peso dobro umijemo (korenin ne režemo stran) in jo damo v primerno velik lonec, zalijemo z vodo, toliko, da je vsa pesa pokrita (kot bi kuhali krompir), pokrijemo lonec in vse skupaj postavimo na štedilnik. Ko zavre, zmanjšamo temperaturo in peso kuhamo tako dolgo, da postane mehka. Čas kuhanja je odvisen od debelosti rdeče pese. Moja se je kuhala nekaj več kot uro. Ali je pesa kuhana preverimo tako, da z vilicami ali manjšim nožkom zapičimo v najdebelejšo peso v loncu. Če nožek lepo prodre v peso, je kuhana, sicer čas kuhanja še malo podaljšamo.
Lonec s kuhano rdečo peso odstavimo s štedilnika in peso zalijemo s hladno vodo, nato pa peso olupimo, lupimo lahko tudi hladno. Sama jo olupim kar z rokami in sicer, peso primem z obema rokama in dlani obrnem vsako v svojo smer, kot bi želela nekaj ”odviti”, v rokah mi tako ostane le olupek. Odrežem še korenino in del od zelenja.
Olupljeno rdečo peso poljubno debelo naribamo. Tudi ribamo lahko še toplo ali hladno. Naribamo jo lahko kar direktno v kozarec, v katerega jo bomo vložili, ali večjo skledo iz katere jo bomo potem porazdelili po kozarcih.
Medtem na štedilnik pristavimo lonec v katerega smo odmerili: 1 l vode, 500 ml vinskega kisa, 250 g sladkorja, 2 žlici soli in lovorove liste, lahko tudi cela poprova zrnja. Zavremo.
Z zavreto tekočine (iz katere lahko lovor in/ali poper poberemo ali pa ga pustimo v tekočini in porazdelimo po kozarcih z vloženo rdečo peso) zalijemo kozarce z naribano peso. Sedaj vzamemo vilico, nožek ali paličico (npr. lesena paličica za nabodala) in z njo pomešamo po kozarcu z vloženo rdečo peso. Na ta način poskrbimo, da gre zrak iz kozarca in ponovno dolijemo tekočino. Po potrebi ponovimo.
Napolnjene kozarce zapremo (sama jih za sekundo ali dve še obrnem na glavo, da izpod pese spravim še kakšen morebitni zračni mehurček) in jih postavimo na mesto kjer nas ne bodo motili, jih pokrijemo z brisačo ali odejo in pustimo, da se počasi ohlajajo.
Vloženo rdečo peso hranimo v suhem, hladnem in temnem prostoru. Pred uporabo samo odlijemo tekočino, dodamo olje in kumino (po želji), premešamo in solata iz rdeče pese je pripravljena.