Morska cvetača in ocvrto jajce
Če ste mislili, da boste v tem prispevku dobili nasvete za slastno kulinarično morsko specialiteto, ste se pošteno zmotili. Morska cvetača oz. ocvrto jajce, kot temu stvoru pravijo Angleži, je klobučnjak, ki smo ga imeli priložnost srečati in otipati ob tokratnem, verjetno letos zadnjem namakanju v morju.
Morska cvetača (Cotylorhiza tuberculata)
V slovenskem morju poleti in zgodaj jeseni lahko naletimo na plavajoča “ocvrta jajca”. Angleži tem meduzam zaradi oblike pravijo kar fried egg jellyfish. In tako smo pri tokratnem kopanju na slovenski obali na meduze naleteli tudi mi.
Morska cvetača je največji predstavnik meduz, ki smo jih že opazili v slovenskem morju. Klobuk lahko zraste do premera 30 cm. Kljub velikosti pa za razliko od malih mesečink (Pelagia noctiluca) niso nevarne. Njene ožigalke namreč zazna zelo malo ljudi.
Meduzaa, meduzaa!
“Tati, tati, poglej. Tati, poglej,” so me iz poznopoletnega uživanja na soncu predramili klici otrok. Kaj pa je to? Oooo, meduza. Zelo lepa meduza, ki ji pravimo morska cvetača. Zakaj pa ima tako ime?
Morska cvetača je dobila ime po zraslih ustnih ramenih z raznobarvnimi mešičkastimi izrastki na spodnji strani, ki kar malo spominjajo na cvetačo.
“Kje se pa to vidi?”
Zakorakam v morje, obrnem morsko cvetačo na hrbet in jo dvignem iz vode. “Evo, poglejte, otroci, to je spodnji del meduze, ki spominja na cvetačo.”
“Kaj so pa tiste bunkice?” To so pa meduzine lovke, ki prav nič ne ožgejo.
To svojo izjavo potrdim tako, da morsko cvetačo spustim v vodo in jo dvignem iz nje s spodnje strani. Občutek je tak, kod da bi v rokah držal morsko zeleno solato. Rahlo sluzasto, a nič kaj neprijetno.
V tem trenutku je do nas prikorakalo še nekaj radovednežev in vsi skupaj smo družno ugotovili, da se teh meduz ni treba bati in da ne bodo ugriznile, če jih potipamo.
“Sluzasto je,” je rekla deklica, ko je pobožala meduzo. Ravno tako, kot tiste zelo drseče stopnice in skale na poti v vodo, ki se jim tako težko izognemo.
Tako, upam, da sem vam uspel približati del morskega sveta in odgnati strah pred morskimi cvetačami. Čeprav niso nevarne in so za večino ljudi popolnoma neškodljive, jih raje pustite pri miru.
Velikokrat vidimo, da se otroci igrajo z meduzami in ježki, jih trgajo, mučijo in na koncu pustijo na soncu, da se posušijo. In to počnejo v prisotnosti staršev oz. skrbnikov. Vem, da to počne tudi marsikateri odrasli, v veri, da bo z odstranjevanjem meduz in ježkov iz morja naredil dobro delo. A temu, žal, ni tako.
Tako početje ni primerno! Po ogledu sem morsko cvetačo nežno spustil v morje, da je tam lahko nadaljevala svoje poslanstvo. In to ni strašenje kopalcev, saj smo lahko spoznali, da je povsem nenevarna.