Zdravilne rastline -BEZEG
Ker je bezeg ( bažovina, beza, bezg,bezga.. ) zelo poznan grm, ga ne bom veliko opisovala, ampak se bom raje posvetila temu kakšne zdravilne lastnosti skriva v sebi.
Pri bezgu je zdravilno skoraj vse, od mladih poganjkov, listov, cvetov, korenin, lubja in dozorelih jagod. Aprila in maja nabiramo mlade poganjke in liste ter cvetje. Od februarja do konca novembra se nabirajo korenine (notranja plast ). Februarja, marca, oktobra in novembra se nabira lubje stebla in vej,ki mu ostrgamo srednjo plast.Septembra pa se nabirajo dozorele jagode.
Čaj iz listov in mladih poganjkov pospešuje izločanje seča in pomaga pri odstranjevanju strupenih snovi iz telesa. Tak čaj je pa tudi priporočljiv za čiščenje krvi in pri sladkorni bolezni.
Čaj iz bezgovega cvetja povzroča potenje, zato se priporoča tam, kjer je potrebno, da se dobro prepotimo, to pa je pri bronhitisu, kašlju, gripi, oslovskem kašlju,začetni pljučnici in tudi pri ošpicah, škrlatinki, astmi in revmatičnih obolenjih.
Ostrgana zelena srednja plast lubja in vej in tudi korenine učinkujejo odvajalno in pospešujejo izločanje seča. Priporoča se pri zaprtju, težavnem iztrebljanju.
Zrele jagode pomagajo pri pljučnici, pri vnetju črevesja in črevesnih krčih, ker je odlično sredstvo za iztrebljanje.Vendar opozoriti pa je potrebno SUROVE BEZGOVE JAGODE NI PRIPOROČLJIVO UŽIVATI, ZDRAVILNO DELUJEJO NEKOLIKO PREKUHANE. Iz zrelih bezgovih jagod pa se lahko naredi bezgovo vino, ki ureja iztrebljanje, čisti kri, pomirja trebušne krče, zbuja apetit in odpravlja motnje v krvnem obtoku.
Kuhan sok iz bezgovih jagod je zelo dobro okrepčilo, kot sem pa že omenila, svežih, surovih bezgovih jagod ne uživamo, prav tako pa tudi surovega bezgovega soka ne pijemo, ker lahko škoduje.Že dva šilčka svežega soka ali dve žlici zrelih jagod povzročita slabost, bruhanje in drisko. Sveže zrele jagode lahko povzročijo tudi mrzlico.
Zdaj pa še nekaj napišem o tem, pri kakšnih težavah ali boleznih so bezeg uporabljali včasih v ljudskem zdravilstvu:
Bezgove korenine, če so jih zavreli v vinu, so zelo pomagale pri vodenici, slabotni ljudje so jih uživali v majhnih količinah.Sveže natrgani listi, zmečkani in rahlo povreti v enaki količini mleka – tako da nastane gosta kaša, se priporočajo kot obkladki pri opeklinah. Sveži bezgovi listi in poganjki,praženi v masti, dobro zmečkani in pretlačeni skozi sito, to je dobra krema oz. mazilo za protinske bolečine.Slabotni otroci naj pijejo čaj iz enakih delov bezgovih in orehovih listov. Za eno skodelico je potrebna ena čajna žlička take mešanice.Čaj samo iz bezgovih listov, če vkapljamo mlačnega v uho pomiri bolečine v ušesu, če pa ga držimo nekaj časa v ustih pomiri zobobol. Ocvrto bezgovo cvetje je spomladi zelo zdrava jed.
Omeniti pa moram še bezgovo čežano, ki se pripravi tako, da zrele jagode skuhamo z vodo in pretlačimo skozi sito. Potem jih kuhamo z jabolčnimi rezinami in malo sladkamo. Tako dobimo juhi podobno jed, ki jo lahko jemo mrzlo ali toplo in le-ta pospešuje prebavo in čisti kri.