Vnetje mehurja in ledvic- kako si lahko pomagamo sami?
Vnetje mehurja in ledvic spada med enostavne okužbe sečil, a moramo kljub temu obiskat zdravnika. Zdravljenje pa uspešno podpremo s čaji, ki razkužujejo sečne organe in poti.
Naloge ledvic
Ledvica imajo pomembno življenjsko nalogo: tvorijo seč, s pomočjo katerega iz telesa odstranjujejo odpadne snovi, ki nastajajo pri presnovi. So nekakšna čistilna naprava našega telesa, ki filtrira kri in iz nje odstranjuje odvečne in škodljive snovi. To naredi 60 krat dnevno, vsak dan v našem življenju! So tudi regulator tekočine v našem telesu: kadar premalo pijemo zmanjšujejo izločanje seča in obratno, tako, da je količina vode v organizmu vedno enaka. Iz ledvic odteka seč po sečevodu v mehur, tam se zbira in se nato po sečnici izloča. Izločamo povprečno liter do dva seča, kadar se potimo pa manj, lahko tudi tja do pol litra.
Če premalo pijemo, se zmožnost ledvic za izločanje močno omeji. Soli v seču se kristalizirajo in s tem nastanejo pogoji za nastanek kamnov v ledvicah in mehurju. Prav tako se skoncentrirajo odpadni produkti presnove, kar opazimo po intenzivnem vonju in barvi seča.
Vnetje mehurja in ledvic
Največkrat je vzrok okužba, pri moških pa lahko tudi povečana prostata. Včasih se vnetje mehurja po sečilih razširi na ledvica. Nezdravljeno vnetje ima lahko resne posledice, zato ob prvih znakih vnetja ( boleče odvajanje seča, malo izločenega seča) ne odlašajmo z obiskom pri zdravniku. Takoj pa pričnimo piti večje količine čaja, ki bo deloval antiseptično in blago pospešil odvajanje seča. Čaj pijemo še 3-5 dni potem, ko je vnetje že prenehalo.
Zelišča, ki jih uporabljamo ob vnetju mehurja in ledvic
Gornik
Listi gornika , bolj poznani pod nazivom »ursi čaj« je daleč največkrat uporabljeno zelišče ob vnetju mehurja in ledvic. Zlasti učinkoviti so listi gornika v začetni fazi vnetja in pogosto preprečijo širjenje vnetja ,pomagajo pa tudi pri kroničnih vnetjih mehurja in ledvic.
Običajno smo pripravljali čaj kot poparek, vendar tak čaj vsebuje veliko čreslovin, ki lahko dražijo želodec. Zato si, raje, pripravimo čaj s hladnim prelivom tako, da žličko gornika prelijemo s skodelico hladne vode, pustimo 12-24 ur, precedimo in pred uživanjem nekoliko segrejemo.
Brusnica
Listi brusnice delujejo nekoliko šibkeje kot gornik, zato jih uporabljamo izmenično s čajem iz gornika. Čaj pripravimo kot hladen preliv: 2 žlički listov prelijemo s skodelico hladne vode, po 10-ih urah precedimo in pijemo blago segretega večkrat na dan.
Preslica
Zel preslice blago pospešuje izločanje seča in je zato primerna za dolgotrajnejšo uporabo. Zlasti jo veliko uporabljamo v čajnih mešanicah za zdravljenje bolezni mehurja in ledvic. Pripravimo jo tako, da 2 žlički prelijemo s skodelico vrele vode in jo po 10-15 minutah precedimo. Čaj, vedno sveže pripravljen, pijemo 3-4 krat na dan po skodelico.
Zlata rozga
Zel zlate rozge iz ledvičnega tkiva odvaja vodo, pospešuje delovanje ledvic, preprečuje vnetje mehurja in ledvic in blaži krče. Za čaj prelijemo 2 žlički zeli s skodelico kropa in popijemo 2-3 skodelice dnevno, lahko skozi daljše časovno obdobje.
Čajne mešanice, ki jih uporabljamo ob vnetju mehurja in ledvic
Če zelišča nabirate sami ali pa si radi sami pripravite ustrezno mešanico čaja, ponujam še tri recepte:
- 30 g njivske preslice
- 20 g gornika
- 20 g žajblja
- 20 g jetičnika
- 10 g slezenovca
Žličko mešanice kuhamo v skodelici vode 10 minut, precedimo in pijemo 1-2 tedna 2-krat na dan po 1 skodelico. Deluje pri vzdraženem mehurju, ledvičnih kamnih in ledvičnemu pesku.
- Korenine in listi regrata,
- brinove jagode,
- plod peteršilja,
- zel kilavca,
- plodovi janeža.
Je mešanica s katero lahko preprečimo nastanek kamnov. Pijemo jo 1 teden in sicer celotno količino, to je liter čaja, vsako jutro. Pripravimo ga tako, da 2 jedilni žlici mešanice prelijemo z litrom kropa in po 20 minutah precedimo. Kuro ponovimo vsak mesec.
Brinovih jagod ne uporabljamo dlje kot 4 tedne. Pri dolgotrajni uporabi lahko brinove jagode dražijo ledvice, zato naj ga bolniki z ledvičnimi težavami ne bi uporabljali.
Nikakor ne smemo sami, s pomočjo čajev, odstranjevati kamnov, ker bi lahko povzročili kolike. Zlasti bolniki z okvarami ledvic in z omejenim delovanjem srca ali ledvic in tudi med nosečnostjo se naj pred pitjem teh čajev posvetujejo z zdravnikom.
Pa še to: znanje in nasvete, ki sem vam jih danes natrosila sem obnovila s pomočjo knjige “Zdravilna moč čajev” avtorja Wolfganga Möhringa.