Konoplja – uporaba v medicini
Vlada Republike Slovenije je 19. junija 2014 potrdila uredbo s katero v Sloveniji omogoča uporabo zdravil na osnovi kanabinoidov. Kaj to pomeni za vse, ki se želijo zdraviti s pomočjo učinkovin, ki jih vsebuje konoplja? O tem na kratko in jedrnato v spodnjem prispevku.
Kaj je konoplja?
Konoplja ima kot dvodomna rastlina, ki v višino lahko zraste do 6 metrov, tri podvrste in sicer; navadna konoplja, indijska konoplja in cannabis ruderalis.
Največ se uporabljata navadna konoplja in indijska konoplja. Konoplja je zaradi svojih učinkovin uporabna v industriji in medicini, prav tako pa je zaradi svojih psihoaktivnih učinkov (ki jih povzroča kanabinoid THC) poznana kot prepovedana mehka droga. Med prepovedane droge uvrščamo tudi pripravke iz konoplje, ki nosijo skupni naziv kanabis (hašiš, hašiševo olje in marihuana). V Sloveniji je konopljo po zakonodaji prepovedano gojiti in prodajati, tudi posest manjše količine konoplje za enkratno lastno uporabo je prekršek. Izjema je le tako imenovana industrijska konoplja, katera mora imeti vsebnost kanabinoida THC pod 0,2%.
Kdaj in zakaj je konoplja zdravilna?
Zdravilni učinki konoplje izhajajo iz njenih učinkovin, imenovanih kanabinoidi, med katerimi je najpomembnejši THC. Kanabinoidi pa so najbolj koncentrirani v konopljinih površnih listih in konopljini smoli. Grobo gledano sama konoplja vsebuje okoli 460 različnih sestavin, od tega pa kar 66 različnih kanabinoidov. Od teh so najpomembnejši naslednji:
- THC: deluje nevroprotektor in analgetik
- Kanbidiol: pomaga pri krčih, vnetjih, kašlju, slabosti, anksioznosti in zavira rast nekaterih rakavih celic.
- Kanabinol
- Beta-kariofilen in
- Kanabigerol: protihipertenzivno delovanje.
Več o zdravilnih učinkih si lahko pogledate na tej in sorodnih povezavah.
Uporaba konoplje v medicini
Konoplja naj bi bila učinkovito zdravilo za malo morje bolezni, če jih naštejem samo nekaj: preprečuje nastanek Alzheimerjeve bolezni, razširi dihalne poti do pljuč, lajša bolečine, izboljša počutje in posledično pomaga pri depresiji in anksioznosti, lajša in preprečuje migrene, pomaga pri glavkomu, pomaga pri visokem krvnem pritisku, pomaga pri simptomih, ki jih povzroča virus HIV, pospešuje okrevanje po poškodbah glave, zaustavi rast rakavega gena, ki povzroča rak dojke, zmanjša rast tumorjev, ubija določene rakave celice in še bi lahko naštevali.
Kot je že bilo omenjeno, je od 19. junija 2014 v Sloveniji dovoljena uporaba konoplje v medicinske namene. Kljub tej uredbi konoplja v Sloveniji ostaja prepovedana droga, razlika je le v temu, da po novem zdravniki lahko predpišejo zdravila na osnovi kanabinoidov, ki so že registrirana, in sicer za zdravljenje bolezni, pri katerih je ta vrsta zdravil že dokazano učinkovita.
Pozitivni in negativni učinki uporabe konoplje
Uporaba konoplje v zdravstvene namene je še danes kontroverzna, vendar se večina zdravstvenih strokovnjakov strinja, da je vsaj v primeru rakavih bolnikov in bolnikov ki so okuženi z virusom HIV konoplja dobra terapevtska izbira. Kljub pozitivnim učinkom, ki jih povzroča konoplja kot so ublažitev bolečine, slabosti in sprostitev ima konoplja ob pretiranem uživanju, ki ne temelji na zdravstvenih težavah tudi veliko negativnih učinkov:
- odvisnost,
- težave z dihanjem,
- težave s koncentracijo,
- glavobol,
- nemir in
- paranoja.
Zaradi dokazanih pozitivnih učinkov na zdravljenje določenih bolezenskih stanj je legalizacija zdravljenja s konopljo gotovo korak v pravo smer. Menim pa, da se je potrebno zavedati, da gre za zdravilo. Vsakršno zdravilo pa pomaga bolnim ljudem, zdravim lahko kvečjemu škoduje.