Z naravo do zdravilnih rastlin
Kupujete čaje? Želela sem napisati uvodni članek ki bi vas popeljal v naravo do zdravilnih rastlin, ki jih uporabljamo za čaje. Ampak me je narava prehitela, tako da sem se odločila, da vas popeljem na sprehod do rastlin, ki so sedaj že začele cveteti in ki so nepogrešljive v gospodinjstvu pri pripravi čajev.
Uvodni članek lahko počaka rastline pa ne bodo. Sama sem leta kupovala raznorazne čaje in na njih porabila veliko denarja, pa ne samo na čaje, ampak za raznorazne pripravke iz naravnih zelišč. Potem pa me je teta navdušila ter me vse leto vodila skozi nabiranja in spoznavanja rastlin. Niti sanjalo se mi ni, da lahko na kratkem sprehodu skozi naravo nabiram vse leto rožice, ki so pravi zaklad v domači naravni lekarni.
Kar hitro sem razvadila že veliko prijateljev in sorodnikov, tako da se potrudim tudi zanje. Res bi se sama zelo težko odločila na ta korak, saj razni priročniki nudijo širok spekter rastlin, vendar so ti nasveti vse preveč obširni in težko jim je kronološko po mesecih slediti. Zato sem se odločila da vas iz meseca v mesec povedem na sprehod in vas vodim v nabiranju zdravilnih rastlin, tako kot jih nabiram jaz.
Za vas sem se potrudila rastline slikala, tu pa sem tudi za kakršnikoli nasvet ali vprašanje. Veliko je zdravilnih rastlin v naravi, vendar jaz nabiram osnovne in lahko prepoznavne. Samo sledite mi in do zime boste ponosni nase ter boste uživali v aromatičnih čajih, ki jih kupljeni nikoli ne bodo zamenjali. No, pa začnimo.
Ni vam treba daleč, samo pojdite na sprehod do stranske ceste posute z peskom, in že boste zagledali LAPUH. Ne morete ga zamenjati z drugo rastlino, ker je spomladi prvi takšen cvet. Podoben je regratu, samo da so cvetovi manjši. Nabirajo se samo cvetovi.
Skoraj vsako rastlino rahlo operem, ker je v njih veliko mrčes in zatem jih rahlo osušim na kuhinjski krpi, potem pa jih dam sušiti. Sušim jih v nizkih plastičnih ali kartonskih škatlah, ki jih obložim s časopisnim papirjem. LAPUH lahko sušimo na soncu, na zračnem prostoru, vendar ga zvečer damo na suho. Zato spomladi sušim rastline v sobi na sončni strani ali pa na zastekljenem balkonu. Menda se lahko sušijo tudi pri temperaturi 30 stopinj, tudi to sem probala, ampak se mi ni obneslo, ker moja pečica ima minimalno 50 stopinj. Od časa do časa rastline rahlo premešam da se čimprej posušijo. Posušene hranim v raznoraznih posodah ki se dobro zaprejo, tako jih imam v škatlah od sladoleda, zelja, nekaj pa tudi v steklenkah.
LAPUH je rastlina ki jo uporabljamo predvsem za bolezni dihal in pri močni zasluzenosti. Pri prehladu bo nepogrešljiv v mešanici za čaj.
Zdaj pa se odpravimo na sprehod, kjer je listnati gozd, poseka ali pašnik, kjer je nizko grmovje. Zagledali boste PLJUČNIK. Vsako gospodinjstvo bi moralo imeti posušeni pljučnik. Tudi njega ne boste zamenjali za drugo rastlino, saj je edinstven. Ima združene cvetove, ki spreminjajo barve. Najprej so cvetovi rdeči, potem vijolični in nazadnje modri. Trgali bomo PLJUČNIK s steblom brez korenin. Jaz ga narežem ter sušim v senci na zračnem prostoru. Mora ohraniti lepo zeleno barvo. Tudi meni se je že zgodilo, da ga nisem pravilno posušila in je postala rastlina rjava, kar pa ni najboljše.
Uporabljamo ga v obliki čajev pri pljučnih boleznih, kar že ime rastline pove, pri prehladu in gripi. Vse rastline lahko z mešanico pripravimo kot vsakdanji napitek, tako poleti kot po zimi.
Mislim da je vsakemu od vas poznana živo rumena TROBENTICA., ki krasi naše travnike in jo je težko zgrešiti. Veliko ljudi pa ne ve da je zelo zdravilna. Uporabna je tudi korenina, vendar je jaz ne nabiram ker bi z tem uničila populacijo. Nabiram samo cvetove ki jih sušim v senci saj na soncu izgubijo barvo s tem pa tudi zdravilni učinek. Tudi hraniti jih morate v temnem prostoru. Uporabljamo jo za zdravljenje katarjev dihalnih organov, pljučnici in gripi. Ena od zelo poznanih spomladanskih cvetov so MARJETICE. Majhne in drobne cvetove sem kot otrok nabirala in iz njih pletla venčke ne da bi vedela da je to zdravilna rastlina. Najdemo jih na vsaki travnati površini in mislim da je težko oditi na sprehod ne da bi je videli. Nabiramo cvetove in listje. Sušimo jih v senci na prepihu. Čaj iz njih zdravi prehlad, slabokrvnost, vnetje poprsnice in želodčne tegobe.
Lep sončen dan je in odpravimo se na kratek sprehod. Tudi tukaj ni treba daleč, da bi našli naslednjo rastlino, ki jo mnogokrat uberemo zaradi opojnega vonja. To so VIJOLICE. V sebi skrivajo veliko zdravilno moč. Odpravljajo napenjanje, zdravijo dihala in pomirjajo. Z njimi razstrupljamo telo, če vato, pomočeno v zvarek, damo na oči, odpravljajo vnetje ali utrujenost. Je res vsestranska rastlina, ki jo sušimo in shranjujemo isto kot trobentice.
Tu je danes še zadnja, vendar nič manj važna zdravilna rastlina in to je REGRAT. Tudi njega najdemo povsod na travnatih površinah. Nekateri ga nabirajo samo za solato, ki je polna raznoraznih vitaminov, jaz pa ga razen za solato nabiram s korenino za zdravljenje raznoraznih bolezni. Najbolje ga je s korenino izkopati spomladi, saj je takrat v rastlini največ vitaminov. Korenino pazljivo izkopljem, da je ne ranim in to cel REGRAT z listjem. Doma ga operem, korenino pa očistim z majhno ščetkico. Zatem ga osušim in tako celega dam sušit v senco, na toplo in zračno mesto. Šele ko je suh, ga narežem. To je rastlina, ki jo je treba dolgo sušiti, da ne splesni. Ampak potrpljenje se izplača z uporabo REGRATA. Je antirevmatik, deluje proti celulitu, spodbuja hujšanje, čisti kri, pospešuje izločanje seča, lajša bolečine pri ledvičnih kamnih, odstranjuje strupe iz jeter ter pomaga pri sladkorni bolezni. Še bi lahko naštevala njegove zdravilne učinke, skratka, zelo zdravilna rastlina.
Zdaj imate napotke in z malo volje boste imeli kar lepo zbirko zdravilnih rastlin. Ko boste prvič svoj čaj tudi skuhali, vašemu navdušenju ne bo kraja. Morda vam okus neke rastline ne bo odgovarjal, ampak čez leto bomo nabrali še veliko rastlin in jo boste zamenjali z drugo. Zdaj pa kar pogumno v naravo, saj nam nudi toliko lepega, samo pobrati je treba te plodove. Ne pozabite racionalno nabirati, ne pretiravajte z nabiranjem. Računajte, da se večina rastlin tokom sušenja skrči. Probajte si letos zapomniti, koliko česa ste nabrali, tako da boste za drugo leto vedeli, ali je bilo posameznih rastlin preveč ali premalo. Za vse vas pa sem tudi na voljo in vsakemu bom odgovorila na vprašanje.
Hitro se zopet oglasim z koristnimi nasveti.