Čarovniški piškoti in peciva za noč čarovnic
Noč čarovnic (angl. Halloween) je čas praznovanja in vražjeverja. Samo praznovanje naj bi izviralo iz starodavnega Keltskega festivala Samhain, kjer so ljudje prižigali ogenj in nosili kostume, da bi odgnali duhove. Kljub temu, da je samo praznovanje bolj značilno za Ameriko, se ga postopoma vedno bolj poslužujemo tudi pri nas. Če ne drugega, (mi) doma vsaj izdolbemo bučo, če se nam da, pa pripravimo še nekatere slastne dobrote.
Če že okrašujemo piškote okoli božiča, zakaj jih ne bi še za noč čarovnic?
Za piškote potrebujemo:
- 4 jajca;
- 40 dag margarine za peko;
- 40 dag sladkorja;
- 1 kg moke;
- 1 pecilni prašek;
- 1 vanilijev sladkor.
Postopek za pripravo piškotov
Najbolje je, da margarino že prej nekaj časa pustimo na sobni temperaturi, da se nekoliko razpusti. Nato najprej z rokami zmešamo moko, pecilni prašek, sladkor, vanilijev sladkor in margarino. Na koncu primešamo še jajca (lahko z rokami ali pa z električnim mešalnikom).
Testo razvaljamo na pomokani površini na želeno debelino (npr. na 3 mm). Kupila sem modelčke za piškote s primernimi čarovniškimi motivi, prav tako pa sem naletela na zanimive Star Wars modelčke.
Razrežemo z želenimi modelčki za piškote in položimo na pekač obložen s peki papirjem. Pečemo 10 minut na 180 stopinjah (oz. dokler se ne zapečejo do rahlo rjave barve).
Malo sem eksperimentirala in naredila še črne piškote – v testo sem vgnetla malo aktiviranega oglja, če ga že drugje uporabljajo v hrani in pijači, zakaj pa ne v piškotih. Je brez vonja, okusa in ni nevarno za uporabo, sploh tak ščepec, kot sem ga dodala jaz.
Vse je spečeno, sedaj pa čas za okraševanje!
Okraševanje piškotov
Za barvasti preliv potrebujemo sladkor v prahu, jedilne barve za živila (dobi se jih v vsaki trgovini z živili, na oddelku za peko) in sladkorne posipe za dekoracijo sladic. Za približno 4 žlice sladkorja potrebujete 1 žlico barvila, vendar dodajajte počasi, da ne bo preredko (lahko pa tudi dodate samo vodo in par kapljic barvila). Namesto barvila lahko dodate tudi sadni sok, limonin sok, rum…mešajte toliko časa da dobite gladko zmes, vendar ne preveč tekočo. Ker je noč čarovnic, sem seveda potrebovala tudi črno barvo. Naredila sem jo tako, da sem sladkorju dodala ščepec aktiviranega oglja, nato pa razredčila z vodo.
Zmes na piškote nanašajte z nožem, lahko tudi s čajno žličko ali zobotrebcem (za podrobnosti). Ko je še tekoča, na vrh dodajte sladke dekoracije in pustite, da se posuši. Tukaj je nekaj od naših umetnin:
Mački, čarovniški klobuki, netopirji, duhci…
Strašni duhci
Za duhce potrebujemo:
- 5 beljakov;
- 115 g kristalnega sladkorja;
- 80 g sladkorja v prahu;
- čokolado za okrasitev.
Postopek
Beljake z električnim mešalnikom zmešamo v čvrst sneg, že med mešanjem pa postopoma dodajamo kristalni sladkor. Na koncu previdno vmešamo še sladkor v prahu. Na pekač obložen s peki papirjem s pomočjo brizgalne vrečke nabrizgamo duhce (med njimi pustite dovolj prostora). Pečemo 1 uro na 110 stopinjah (lahko tudi več, tako da rahlo porjavijo). Ko se ohladijo, jim lahko narišemo še oči in usta (s stopljeno čokolado ali sladkim grehom).
Spečemo lahko tudi navadne muffine in jih okrasimo s stepeno smetano (ali mascarponeom) v katero smo dodali malo jedilne barve za živila.
10 enostavnih receptov za sladice – muffini
Preberite si več o različnih receptih za muffine, ki jih lahko z malo domišljije (in ”strupene” zelene) spremenite v čarobne sladice.
Izrezovanje buč za noč čarovnic
Izrezovanje buč je priljubljena tradicija za noč čarovnic, ki je nastala stoletja nazaj na Irskem. Takrat so sicer izrezovali repo in krompir – z bučami so začeli irski priseljenci v Ameriki. Ampak kako se je vse skupaj začelo? Legenda govori o pijanem kmetu (Jacku), ki ga je posel s hudičem pripeljal do tega, da po smrti ni bil sprejet ne v nebesa, ne v pekel. Prisiljen se je bil sprehajati po temačnih vicah, tako da je naredil laterno iz repe in premoga, ki je vodila njegovo izgubljeno dušo. Buče, ki jih izrezljamo mi, pa plašijo njega in druge duhove.
Tudi mi torej vsako leto izrezljamo bučo. Lani smo šle z mami in sestro po bučo k kmetu kakih 500 m stran (imamo srečo, ker imamo vse blizu). Izbrale smo prelepo velikansko bučo…ampak prišle smo peš in nismo vedele, kako jo sedaj spraviti domov. Lahko bi šle po samokolnico in si malo olajšale delo, vendar smo se odločile za alternativno možnost. Vsaka od nas je nosila bučo par korakov, potem pa jo predala naprej kot štafeto. Od začetka nam je še uspelo, da jo je vsaka nesla vsaj 50 m, proti koncu smo jo pa že skoraj kotalile domov. Sledila je še ena ura, da smo jo izdolble – naslednji dan so nas kar fino bolele roke.
Kaj pa lahko še naredite z bučami? Tukaj je recept za odlično bučno pito!
Bučna pita
Za testo potrebujemo:
- 100 g margarine za peko;
- 150 g moke;
- 100 g sladkorja;
- 2 ščepca soli;
- 2 žlici vode.
Za nadev potrebujemo:
- 600 g buče (brez semen);
- 1 dcl sladke smetane;
- 150 g sladkorja;
- 3 jajca;
- ščepec mletega muškatnega oreščka;
- ščepec mletega cimeta;
- ščepec mletih klinčkov (nageljnovih žbic);
- ščepec soli.
Postopek za pripravo bučne pite
Margarino pustimo na sobni temperaturi, da se nekoliko razpusti, potem pa jo zgnetemo skupaj z moko, sladkorjem in 2 ščepcema soli. Na koncu dodamo še vodo, vse skupaj oblikujemo v kroglo in postavimo v hladilnik za pol ure.
Bučo narežemo na kocke in kuhamo toliko časa, da se zmehča. Nato jo odcedimo, počakamo, da se ohladi in pretlačimo (z mečkalnikom za pire krompir).
Testo razvaljamo v pomaščen pekač, paziti je treba, da naredimo dovolj visok rob. Samo testo tako pečemo 10 minut na 180 stopinjah.
Medtem zmešamo jajca, sladkor, sol, bučo, sladko smetano in dišave – zmes vlijemo v testo in vse skupaj pečemo še 45 minut za 180 stopinjah. Ohlajeno lahko postrežemo s sladko smetano ali sladoledom.