Top tri začimbe, ki vam pomagajo kuriti maščobo
Če želite pred poletjem izgubiti kilogram ali dva so vam pri tem, poleg ustrezne telovadbe in diete, lahko v veliko pomoč tudi začimbe.
Zaradi njih bo izguba telesne teže zagotovo veliko lažja, saj vam bodo popestrile in obogatile okus hrane ter pripomogle k občutku sitosti. Zato v svojo vsakodnevno prehrano vključite zlasti spodnje top tri začimbe in dodatno podžgite kurjenju odvečnih maščobnih celic.
Kurkuma
Ta zlato rumena, vse bolj priljubljena začimba, poveča telesno toploto in tako spodbuja k boljši presnovi maščob. Študija znanstvenikov ameriške univerze Tufts je pokazala, da so miši, hranjene s kurkuminom, glavno sestavino kurkume, pokurile več maščob kot tiste, ki v svoji prehrani niso imele te začimbe.
Kurkuma ima poleg omenjene tudi številne druge koristi za zdravje, je na primer močan antioksidant in varuje pred prostimi radikali, deluje pa tudi antiseptično in antibakterijsko, je v pomoč pri razstrupljanju jeter, podpira delovanje žolčnika, spodbuja nastajanje prebavnih tekočin in tako dalje.
Zato jo skušajte uporabljati čim več: lahko jo dodajate raznim juham, enolončnicam in omakam, rižu, pireju ali kvinoji, z njo posujete praženo zelenjavo, jo dodate k solati ali v solatni preliv, lahko jo uporabljate v smoothijih ali pa z njo obogatite med.
Cimet
Omenjeno začimbo najpogosteje uporabljamo za pripravo sladic, vendar si z njo ne izboljšamo le okusa jedi, temveč se je cimet izkazal tudi pri uravnoteženju ravni krvnega sladkorja. Rezultati študije raziskovalcev ameriške univerze Ball State kažejo, da cimet lahko učinkovito omili oziroma zniža raven sladkorja, kar posledično vodi k zmanjšanju maščob.
Zato lahko razširite uporabo cimeta in ga morda že za zajtrk dodate k ovseni kaši, navadnemu jogurtu ali v kavo, morda dodate v marinade za meso itd.
Čili
Raziskovalci z univerze v Wyomingu v ZDA pa so odkrili, da dodajanje kapsaicina, v hrano, lahko pomaga preprečiti pridobivanje dodatnih kilogramov. Kapsaicin, to je snov v čiliju, ki povzroča pekoč občutek, namreč pripomore k boljši prebavljivosti mastnih živil. Poleg tega spodbuja presnovo in pripomore k občutku sitosti. Prav tako pripomore k zniževanju holesterola LDL.
Čili je torej najbolje uporabljati pri težje prebavljivih jedeh, kot so na primer različne mesne jedi, dodajamo pa ga tudi k zelenjavnim enolončnicam, različnim juham, omakam in namazom. Dodate ga lahko tudi k siru, z njim začinite paštete ali jajca, dobro se poda tudi k dušeni zelenjavi, zlasti h grahu in fižolu.
Vendar velja opozoriti, da je s čilijem potrebno ravnati previdno in ga dodajati jedem v majhnih ščepcih, zlasti kadar uporabljamo zelo pekoče vrste te začimbe.