Podjetniška inspiracija: Malinca
Malinca je zgodba o uspehu v slovenskem podjetništvu, ki je lahko inspiracija marsikateremu mlademu upu, »željnemu« podjetniške ustvarjalnosti in dinamike. Prav tako pa se lahko iz nje marsikaj nauči tudi kakšen že nekoliko bolj »prekaljen« podjetnik. Uspešna zgodba se navadno razvije ravno na podlagi slogana: najdi problem, ga reši ter iz tega ustvari svoj posel. Malinca – spletna trgovina in portal z zdravo prehrano, ki ima tudi fizično trgovino v Velenju, pa je ravno to, da je na spletu primanjkovalo spletnih trgovin, ki bi na enem mestu združevale oboje: tako ponudbo zdravih izdelkov kot tudi nasvete in recepte strankam, združila v koristno in celovito ponudbo na enem mestu.
Ustanoviteljici Malince, Nastja Kramer in Andreja Stopar, sta se na podjetniško pot podali leta 2013 in od tedaj postali s prodajo zdravih izdelkov zelo prepoznavni na socialnih omrežjih in tudi ostalih medijih. Prodajata certificirane izdelke domačih proizvajalcev, med njimi tudi takšne pod blagovno znamko Malinca. Zaradi večjega povpraševanja in razširitve posla na hrvaški trg, sta svojo ekipo letos tudi nekoliko razširili. Mladi, energični in zanimivi podjetnici sem povprašala po nekaj podjetniških nasvetih za bodoče (morebiti tudi že obstoječe) podjetnike.
Od kje ideja o spletnem poslu in kako sta pravzaprav pričeli pot Malince?
Ideja se je razvila iz najinih hobijev in stvari, ki jih radi počneva – podjetništva, marketinga, zdravega načina življenja, kuhanja in športa. Vse skupaj se je začelo z registracijo podjetja, Facebook komunikacijo, iskanjem dobaviteljev, izbiro izdelkov, ki jih bomo vključili v prodajo, pripravo spletnega mesta in celostne grafične podobe podjetja. Vse to nam je uspelo narediti v dobrem mesecu dni in potem se je začelo zares. 🙂
Kaj po vajinem mnenju so ključne sestavine za uspešno podjetništvo?
Glavna je ta, da delaš to, kar te veseli. Sledijo naslednje lastnosti – samoiniciativnost, natančnost, organizacijske sposobnosti in sposobnosti vodenja, delavnost, motiviranost, želja po uspešni karieri.
Internet je še zelo neizkoriščen potencial, ki pa se vedno bolj uporablja za inovativne pristope tako spletne prodaje, marketinga in mnoge druge priložnosti.
Kakšen bi bil vajin nasvet ljudem, ki se želijo lotiti spletnega posla?
Sprva naj si preberejo par dobrih knjig na temo spletne komunikacije, prodaje (na primer knjige – Iz mojih čevljev, Delivering Happiness, Delaj vitko, Iz dnevnika marketinškega guruja, Priročnik za pisanje oglasov, Anyone Can Do it: Building Coffee Republic from Our Kitchen Table) in se tako naučijo čim več o spletni prodaji, marketingu, komunikaciji. Seveda pa je pred začetkom pomembno, da si pripravijo dobro spletno strategijo nastopa na trg.
Ljudje se večkrat še preveč obremenjujejo z zunanjimi dejavniki, kot je na primer gospodarska kriza. Vama pa je pravzaprav ravno v »neugodnih« razmerah uspelo na noge postaviti podjetje in uspešno zapolniti tržno nišo. Koliko je pri tem pomemben stik s strankami in kakšen način z njimi komunicirate v Malinci?
Celotna ekipa Malince se trudi za čim bolj osebni pristop in prijazno uporabniško izkušnjo. Strankam smo vedno na voljo za vsa vprašanja in pomoč. Pri spletni prodaji je še posebno pomembno, da znaš stopiti v stik s strankami, ker le-tu nimaš neposrednega stika z vsako stranko, kot na primer v fizični trgovini.
Podjetništvo zna biti tudi precej stresno in polno izzivov. Na kakšne načine poleg zdrave prehrane še skrbita za zdrav duh v zdravem telesu?
S športom, spanjem, uživanjem v naravi in uspešnim premagovanjem stresa.
Katere so Malincine vrednote in po čem mislita, da je Malinco najhitreje prepoznati?
Vrednote Malince – strast, prilagodljivost, hitrost, pogum in zanesljivost. Vsekakor nas večina najprej prepozna po zdravih receptih, ki jih redno objavljamo, roza malincah, prijaznosti in dobri ponudbi izdelkov.
Koliko sta si blizu s tako imenovanim »srčnim podjetništvom«, ki daje poudarek na medsebojni sinergiji, pomoči in sodelovanju ter manj poudarka zgolj na konkurenčnost in tekmovalnost med podjetji?
Malinca popolnoma podpira ”srčno podjetništvo”. Zelo veliko sodelujemo in si pomagamo z drugimi podjetji, posamezniki, tudi konkurenco. Vedno smo odprti za nova sodelovanje in pomoč mladim podjetnikom.
Kaj bi svetovali ljudem, ki se odločajo o podjetniški poti in oklevajo, ker jim zmanjkuje poguma?
Naj se lotijo stvari, v katerih uživajo, naj se povezujejo med seboj (s prijatelji, sošolci, sorodniki), sam je namreč veliko težje začeti in uspeti. Prav tako je pomembno, da se izobražujejo, sprašujejo in se ne ozirajo na ”krizo”. To je ključ do uspeha.