Regratov sirup
Regrat je močno razširjena zelnata trajnica iz rodu regrata. Ni ga težko najti, saj raste po travnikih in ob poteh. Prve liste požene že zgodaj spomladi. Listi regrata so močno nazobčani in ga je ravno zato tako lahko prepoznati. Votlo steblo, ki je v obliki kroga, ima le en cvetni košek z značilno rumenimi cvetovi. Regrat prične cveteti že zgodaj spomladi, aprila in v začetku maja, saj so dnevi takrat že toplejši. Cvet se preoblikuje v značilno regratovo lučko, ki jo tvorijo semena. Saj veste, semena, ki so tako lahka, da jih z lahkoto nagajivo pihnemo nekomu v lička!
Svež regrat nas večina nabira za solato. Le ta nam krepi organizem, olajšuje presnovo ter pomaga pri čiščenju krvi. Uporabni niso namreč samo listi, temveč tudi rumeni cvetovi, ki jih potrebujemo za pripravo regratovega sirupa, ki nam je malo manj poznan.
Razredčen regratov sirup s hladno vodo pripravimo kot osvežujočo brezalkoholno pijačo. Razredčimo pa ga lahko tudi z mineralno vodo.
Sicer pa regrat nima značilnega vonja in je grenkega okusa.
Najlepši in največji regrat raste na najbolj pognojenih površinah. Mestne zelenice, kjer se sprehajajo hišni ljubljenčki in travniki, ki jih kmetje v spomladanskem času radi polivajo z gnojnico so torej idealne za razrast regrata. Pri izbiri kraja nabiranja krepčilne solate je torej potrebna določena previdnost.
Zaradi velike vsebnosti grenkih snovi, ki jih je v starejših rastlinah še več, ga marsikdo od nas ne mara. Na srečo so mladi in svetlejši poganjki regrata, ki jih nabiramo pred cvetenjem, manj grenki in mehkejši. Takšen regrat raste iz krtin.
Regratov sirup – recept
Sestavine
Za pripravo regratovega sirupa potrebujemo:
- 300 g regratovih cvetov
- 1,5 kg sladkorja
- 2 limoni
- 2 L hladne vode
In še:
- steklenice, pripadajoči pokrovi
- dva večja lonca
- cedilo (bela bombažna plenica)
Priprava regratovega sirupa
Sveže odrezane regratove cvetove splaknemo pod tekočo vodo. Pustimo jih, da se dodobra odcedijo. Pripravimo si večji lonec ter vlijemo dva litra hladne čiste vode, dodamo še odcejene regratove cvetove in premešamo. Lonec z mešanico rumenih regratovih cvetov in vode pristavimo na štedilnik. Segrevamo toliko časa, da mešanica zavre in nato vre še vsaj nekaj minut.
Pripravimo si še en večji lonec in cedilo (zelo praktična za precejanje je tudi bombažna bela plenica). Prevreto mešanico regratovih cvetov in vode precedimo. Pri tem opravilu je seveda potrebno zelo paziti, da se ne poparimo. Precejenemu soku dodamo sladkor in iztisnjen sok dveh limon. Tako pripravljeno mešanico ponovno pristavimo na štedilnik. Ob nenehnemu mešanju mešanico sirupa kuhamo tako dolgo dokler se sladkor ne raztopi in tekočina dobi primerno gostoto. Kuhano vročo tekočino oziroma vroč regratov sirup natočimo v oprane steklenice. Pazimo, da se ne poparimo!Steklenice dobro zapremo in shranimo v suh in temen prostor.
Regratov sirup lahko uporabimo tudi kot nevsakdanje sladilo za sadne solate, sadne kupe, sorbete in druge sladice.