Dan žena – kaj vam pomeni?
Kaj nam in vam pomeni dan žena – obdarujete mame, žene … s šopkom rož ali drugo pozornostjo?
Od kdaj in zakaj praznujemo dan žena?
Spominjam se, kako sem še kot deklica nosila rožice mami za osmi marec. Kot odrasla pa sem jih pričela dobivati tudi sama: v službi, od fanta, kasneje moža in sina. Čeprav se je v zadnjih letih pričel bolj uveljavljati materinski dan, pa mi je osmi marec še vedno ljubši. Ne samo zato, ker sem nanj bolj navajena. Občutek imam, da so tega dne lahko res vse ženske enake, da se med njimi ne dela razlik. Kajti ob materinskem dnevu ni malo žensk, ki bi rade bile matere, pa jim iz tega ali onega razloga to ni bilo dano.
Danes se osmega marca ne praznuje več tako bučno kot pred nekaj desetletji, a verjamem, da se ženske pozornosti prav tako razveselijo.
Pa poglejmo, kako se je pravzaprav uveljavil dan žena.
Zgodovina mednarodnega dneva žena
O tem, kdaj je bila sprejeta pobuda za mednarodni žensk, obstaja več različic. Spreminjal pa se je tudi datum praznovanja pred dokončno določenim osmim marcem. Idejo za mednarodni dan žena naj bi dale ameriške socialistke, po njih pa so jo povzele nemške socialdemokratke. Ob začetku 20. stoletja ženske v večini evropskih držav niso imele volilne pravice. V Nemčiji in Avstroogrski, katere del je bila tudi Slovenija, pa se do leta 1911 niso smele niti politično združevati.
1909 – v Združenih državah Amerike so 28. februarja prvič praznovali dan žensk.
1910 – v Kopenhagnu je bila na konferenci, kjer je bilo prisotno več kot 100 žensk iz 17 držav, sprejeta odločitev, da se uvede dan žensk z mednarodnim značajem, ni pa bil določen datum praznovanja.
1911 – 19. marca so na podlagi odločitve sprejete v Kopenhagnu dan žensk prvič praznovali v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Ženske v Avstriji, in s tem tudi na Slovenskem, dobijo pravico do članstva v političnih društvih.
1911 – 25. marca so stavkale delavke v tovarni tekstila v New Yorku, vendar je delodajalec ženske zaprl v tovarno in jo zažgal. Požar je zahteval življenja več kot 140 mladih delavk, večinoma italijanskih in židovskih priseljenk.
1913 – v Rusiji so prvič praznovali dan žena zadnjo soboto v februarju, v Sloveniji pa tega leta 8. marca poteka javni shod ob praznovanju ženskega dneva.
1912 – v Rusiji so se ženske na zadnjo soboto v februarju združile v boju »za kruh in mir«. Štiri dni kasneje se je bil car prisiljen odpovedati oblasti, začasna vlada pa je ženskam podelila volilno pravico.
1977 – Generalna skupščina Organizacije združenih narodov sprejme resolucijo, s katero postane 8. marec mednarodni dan žensk.
In danes?
Danes si v naši družbi skorajda ne znamo predstavljati, da bi ženske in moški ne bi bili enakopravni in imeli enakih pravic. Žal jih ponekod po svetu še vedno nimajo, zato se mi zdi prav, da praznik žena še vedno poziva k enakopravnosti.
Že res, da so ženske pri nas enakopravne moškim, kljub temu pa si veliko žensk želi več enakopravnosti tudi za domačimi stenami, pri gospodinjskih opravilih. Ta dela se namreč že nekaj časa ne morejo več preprosto deliti na moška in ženska.