Pravilna drža – je pomembna?
Kako pomembna je pravilna drža?
Pravilna drža je na samem vrhu lestvice, ko govorimo o zdravju. Je prav tako pomembna kot zdrava prehrana, aktivno življenje in kvalitetno spanje. Z njo delamo vse stvari z več energije in z manjšim stresom za telo. Brez pravilne drže pravzaprav ne moreš biti telesno zdrav.
Ste presenečeni? Zagotovo niste edini. Pomembnost pravilne drže se pogostokrat spregleda in pozabi na vseh področjih. Pravzaprav so njeni pozitivni učinki ena največjih skrivnosti zdravstva in modernega fitnes gibanja. Dobra novica je, da se lahko napačno držo popravi in to kadarkoli ne glede na leta. Še dobro, da nas naša čudovita telesa vedno ubogajo, kajne? V nadaljevanju bom opisal in razložil razlike med pravilno in napačno držo. Opisal bom tudi možne posledice, najbolj pogoste (slabe) navade in seveda preproste rešitve kako priti do pravilne drže. Za začetek pa seveda sledi še prikaz pravilne in nepravilne drže s pomočjo slike.
Pravilna drža = telesno zdravje
Naše družba je vedno bolj ozaveščena glede zdravja in pravilna drža je del tega. Pravilna drža pomeni, da so kosti v nevtralni poziciji (ali v ravnovesju), in da lahko mišice, sklepi ter ligamenti delujejo kakor jim je namenjeno. Pomeni tudi, da so organi v pravilni poziciji in lahko delujejo najbolj optimalno. Pravilna drža nam prav tako pomaga pri normalnem delovanju živčnega sistema.
Brez nje nam vsi procesi v telesu delujejo manj kvalitetno kot sicer, kar posledično pomeni tudi slabše splošno zdravje. Na dolgi rok se nam lahko poslabša vse od presnove, dihanja, delovanja mišic, večja obraba sklepov in ligamentov. Med drugim je lahko vsakdo s slabo držo pogostokrat brez energije in eden od razlogov je seveda tudi v manj kvalitetnem gibanju.
Karkoli počnemo lahko vpliva na našo držo. Ali se sploh zavedamo, da tudi 15min branja ali pisanja v slabi poziciji preobremeni in torej utrudi mišice vratu, ramen in zgornjega dela hrbta?
Slaba drža – kaj nas pripelje do tega?
Slaba drža je pogosto posledica raznih nesreč, lahko pa se razvije tudi iz slabih navad. To pa pomeni, da lahko zavestno vplivamo na pravilno držo. Odločitev je torej naša.
Problemov s slabo držo je vse več. Zakaj? Spodaj je naštetih nekaj razlogov:
- Dandanes ljudje gledajo več elektronskih ekranov (TV, računalniki, tablice itd) kot kadarkoli;
- Več kot je elektronike, več je delovnih mest v sedečem položaju (več ur hkrati)
- Vedno večje so gneče na cesti, kar vpliva na daljši čas sedenja in hkrati na večjo verjetnost nesreč in poškodb.
V večini primerov je slaba drža posledica različnih kombinacij faktorjev. Nekateri izmed teh so lahko:
- Razne nesreče
- Slaba podlaga za spanje (premehka ali pretrda vzmetnica)
- Prekomerna telesna teža
- Čustvene težave
- Problemi s stopali
- Neravnovesje v mišicah
- Slabe navade v povezavi s sedenjem, stanjem ali spanjem
- Nizka samozavest
- Stres
Slaba drža in bolečine
Slaba drža ima na dolgi rok lahko različne posledice:
- Utrujenost – mišice imajo toliko več dela, da vas držijo pokonci (v napačni drži). Porabljajo še več energije z nekvalitetnim gibanjem, kar nas seveda izčrpa.
- Napete mišice v vratu, hrbtu, rokah in nogah – Več kot 80% problemov z vratom in hrbtom je posledica napetih in preobčutljivih mišic zaradi slabe drže.
- Nemobilni sklepi in bolečina – Slaba drža in manjša mobilnost povečujeta možnost za večjo obrabo sklepov, kar sčasoma lahko pripelje do artritisa.
Kako izboljšati svojo držo?
Zdaj se že vsi zavedamo zakaj je dobro imeti pravilno držo, kajne? No, da še pojasnim kako jo lahko izboljšamo potem pa sledi še prikaz enostavnih razteznih vaj s slikami.
Ko stojimo, je dobro; imeti dvignjeno glavo, ramena potisnjena rahlo nazaj, prsa potiskamo naprej in trebuh notri, da poravnamo ravnotežje. Če kdo redno stoji po več ur hkrati, je dobro občasno postaviti eno nogo na rahlo višjo podporo, da razbremenimo telo. Še boljše pa je iti v sproščen počep za katerega sem tudi v prejšnjem članku pojasnil pozitivne učinke.
Pri sedenju – je dobro imeti stol s trdno podporo za hrbet. Miza naj bo v višini komolcev in stol naj bo tako visok, da se ima lahko stopala na tleh (kolena v višini bokov ali rahlo nižje). Vsako polno uro je pametno vstati in se malo raztegniti. Odlična možnost je že omenjeni počep.
Pri sedenju v avtu – si je pametno prilagoditi sedež naprej, da imamo kolena višje od bokov. Predlagal bi tudi, da imamo manjšo blazino za spodnjim delom hrbta.
Pri spanju – bi predlagal da imamo med spanjem na boku kolena rahlo pokrčena in glavo podprto z blazino, da je v liniji hrbtenice. Druga alternativa je tudi spanec na hrbtu. Priporočal bi, da se ne uporablja previsokih blazin. Slaba odločitev pa je spanje na trebuhu.
Pri dvigovanju stvari – bi poudaril, da je vedno pametno imeti lepo raven in napet hrbet. Ena možnost, da razbremenimo hrbet je seveda, da počepnemo in bolj obremenimo noge.
Enostavne raztezne vaje
Sledijo enostavne raztezne vaje za sprostitev napetih ramen, ki so največkrat posledica nepravilne drže:
1) Razteg prsi:
S telesom smo obrnjeni proti steni, iztegnemo levo roko in jo položimo na steno. Roka naj bo v višini ramen. Z levo nogo naredimo korak v desno stran dokler ne čutimo raztega. Držimo 30s. Ponovimo z drugo roko.
2) Razteg ramenskega obroča:
Stopimo med vrata ali do stene. Dvignemo levo roko kot pri mahanju ter jo od komolca do dlani pravokotno naslonimo na steno. S trupom se obrnemo v desno do občutka raztega. Držimo 30s in ponovimo z drugo roko.
3) Razteg ramenskih mišic in hrbta:
Stopimo do stene, iztegnemo obe roki pred sabo in ju prislonimo na steno. Z ravnim hrbtom se predklonimo in potiskamo ramena proti tlom. Pogled je v liniji s hrbtom usmerjen proti tlom. Pri občutku raztega držimo 30s.
4) Razteg ramenskih mišic:
Za telesom prepletemo dlani. Lažja variacija je uporaba brisače. Pomembno je, da trup raven. Roki imamo iztegnjeni in ju skupaj z rameni potiskamo nazaj oziroma gor. Pri občutku raztega držimo 30s. Za dodatni razteg lahko nadaljujemo tudi v predklon.
***
Ugotovili smo, da je pravilna drža zelo pomembna in da jo lahko popravimo. Upam, da vam bodo enostavni nasveti in vaje v pomoč pri odpravi slabe drže ter posledic povezanih z njo. Prihajajo vedno lepši dnevi. Krasno jih je uživati z boljšim zdravjem in veliko energije. Veliko sreče!