Pelargonija (pelargonium)
Za vse tiste, ki razmišljate o sajenju peralgonije (pelargonium). Ta, tudi meni prečudovita rastlina s svojimi elegantnimi in razmršenimi cvetovi pa potrebuje kar nekaj nasvetov in namigov, za dozoritev v lepo in balkonu ali vrtu ponosno cvetlico.
Kot vemo, poznamo kar nekaj vrst pelargonij. Nekje sem zasledila podatek, da je že več kot 600 vrst pelargonij, ki pa so nastajale predvsem z križanjem številnih rastlin. Kot vemo, pelargonija originalno izvira iz jugozahodne Afrike. So pa seveda tudi vrste, ki so nastale v Avstraliji, Aziji … in tudi pri nas.
Skratka, pelargonija je zelo prilagodljiva cvetlica, ki pa po svoje ne potrebuje toliko pozornosti in kot vsako cvetje hrepeni po soncu, vodi in toploti. Potrebujejo pa manj vode kot ostale balkonske, vrtne cvetlice vseeno pa jih redno zalivamo, še posebej ob vročih dneh. Zanje je dovolj, da jih zalivamo enkrat na 3-4 dni. Če jo zalivamo prepogosto, postane zemlja prevlažna in tako pospešimo razvijanje raznih glivičnih obolenj. Sredozemska zelišča so odlični spremljevalci te cvetlice. Tako lahko skupaj v koritu poleg pelargonij gojimo tudi žajbelj, rožmarin, sivko … Pri mešanici z zelišči je najbolje, da rastlino gnojite z organskimi izdelki, saj je veliko drugih pripravkov za zaščito rastlin ponavadi zelo škodljivo zdravju. Ker pa bomo zelišča seveda jedli, ostala gnojila ne svetujemo. Lahko pa pripravimo mešanico zemlje tudi sami. Vzamemo vrtno zemljo, mivko in. kompost. Vse to dobro premešamo in naša zemlja je pripravljena. Nekaj več dela pa je s čiščenjem te rastline. Tako imenovane odcvetele žoge je potrebno odstraniti. S tem postopkom zmanjšujemo bolezni te rastline. Naj omenim, da se viseče pelargonije čistijo same.
Razmnoževanje pelargonije
Razmnožujemo jih s podtaknjenci, ki jih pripravimo najbolje na polovici meseca avgusta. Vzamemo letošnjo mlado rast. Odrežemo jo z ostrim nožem tik pod kolencem. Odstranimo spodnje liste in jih sušimo na zraku en dan. Posadimo jih v zračno prst in zavetno lego. Pred mrazom jih postavimo v notranje prostore, na svetlem mestu in pri temperaturi tam nekje 18 stopinj.
Nasveti za nego pelargonije
- Pri sajenju uporabite kakovostno zemljo za rože oziroma pelargonije.
- 3-4 tedne po sejanju gnojite tedensko.
- Postavimo jih na sončno mesto, ker v polsenci cvetijo manj, vseeno pa uspevajo.
- Pelargonija naj bo vedno rahlo vlažna, vseeno pa ne premokra.
- Prezimimo jih pri 6-8 stopinjah, prostor pa naj bo hladen in svetel. Odstranimo jim odcvetele cvetove in popke.
Pelargonije zonalke
Zanje so značilni listi, ki so različno obarvani. Barv je neskončno od snežno belih do lila, oranžne, rdeče, pa vse do dvobarvnih.
Pelargonije bršljanke
Primerne predvsem za sejanje v viseče košare in korita. So odporne na dež vendar jih vseeno postavimo pod kap.
Pelargonije regalke
Cvetovi so večji. Oblika trobentasta, značilen valovit rob cveta. Barve cvetov so različne. Sredina cveta je temnejša. Lepo dišijo, niso pa odporni na dež.
Angelske pelargonije
Spadajo v skupino križancev z regalkami. Značilni pokončni rastoči grmički z majhnimi listi in majhnimi cvetovi. Cvetovi so lahko enobarvni in dvobarvni.
Dišeče pelargonije
Gojimo jih zaradi prijetno dišečih listov, iz katerih se sprosti vonj, če jih nežno stiskamo s prsti. Dišijo lahko po limoni, meti, vrtnici… Vonj je izrazit zjutraj. Cvetovi pa so predvsem beli in rahlo rožnati.
Dobro za aromatiziranje jedi in pijač.
Žlahtne pelargonije
Prvotno so bile to sobne rastline vendar pa jih že nekaj časa zasledimo kot balkonske rastline. Značilni so veliki cvetovi.
Polviseče pelargonije
Nam poznana predvsem vrsta Reggea Red, le to ponujajo vrtnarije pri nas že nekaj let. Značilni polni cvetovi. Zraste do 40 cm.
Calliope pelargonija
Lahko rečemo, da v svoji rasti in značilnimi polnimi cvetovi kraljuje med pelargonijami. Odlično uspeva v sončnih legah. Obnese se tudi kot obešanka. Cvetovi so izrazito rdeče barve in napovedujejo nove.