Palačinke
Počitnice so tu … nepreklicno! Nekaj počitniških dni bodo pri nas preživeli tudi najini vnuki. In kot druge mame in babice, tudi sama rada ustrežem (kar se hrane”tiče”) željam mojih fantov in punc. Na spisek njihovih priljubljenih jedi gotovo sodijo tudi palačinke – kakršnekoli, najboljše pa so pečene v pekaču za peko vafljev. Pa palačink ne pečemo samo doma ampak tudi na dopustu. Kadar jih pečemo v kampu, diši po palačinkah vse naokrog naše prikolice, tako da vonj privabi k nam tudi ostale otroke – in ker je hrana pri sosedih vedno bolj dobra kot doma, nihče ne ostane praznih rok.
Masa za palačinke
Maso za palačinke naredim že prej (menda so palačinke iz “postane” mase okusnejše) in sicer iz moke (lahko iz bele ali iz pirine ali iz polnozrnate ali iz koruzne) mleka, mineralne vode, jajc, malo soli in malo sladkorja. Sestavin nikoli ne tehtam, maso naredim po občutku. Vse sestavine, razen jajc, dam v posodo, potem dodam rumenjake in nazadnje še sneg iz beljakov.
Pekač premažem z oljem, segrejem in vanj vlijem maso ter palačinke spečem; na ta način pečene palačinke niso zelo tanke in se jih ne da zvijati. Lahko pa palačinko razdelimo na posamezne srčke, ki jih namažemo s poljubnim nadevom in zložimo enega vrh drugega kot tortico. Lahko pa namažemo celo palačinko. Če bi radi imeli tanke palačinke, jih spečemo v navadni ponvi. Pečene palačinke zlagamo na krožnik in jih pokrijemo z drugim krožnikom, tako palačinke ostanejo tople in zelo mehke. Tako pripravljeno palačinko namažemo in zložimo v trikotnik ali jo zvijemo, krožnik pa okrasimo (s sladkorjem v prahu, s tekočo čokolado, …). Nadevi za palačinke pa so odvisni od okusa tistih, ki jih bodo jedli: marmelada, čokolada, skuta, sir, smetana, nutela, lahko jih potresemo s sladkorjem v prahu …
Naša najmlajša pa ima najraje palačinke z nutelo …
Fritati
Če palačinke uporabim za zakuho v juhi (fritati), v maso ne dodam sladkorja. Palačinke naredijo juho nasitno, dodam jih lahko kateri koli vrsti juhe: mesni, kostni ali zelenjavni.
Palačinke z nadevom
Hitro pa lahko pripravimo tudi večerjo (doma ali na dopustu); pripravimo maso za palačinke, ki naj bo gostejša, pripravimo lahko že zjutraj in jo shranimo v hladilniku. Prav tako lahko pripravimo tudi nadev: iz “ostankov” salam ali sira ali zelenjave (čebule, paprike, kumare, peteršilja, ipd.), ki jih narežemo na majhne koščke, pokrijemo in prav tako shranimo v hladilniku. In ko postanemo lačni, ponev ali (če pripravljamo jed za več ljudi) električno ponev namažemo z maščobo in na segreto maščobo vlijemo pripravljeno maso za palačinke in po njej potresemo pripravljen nadev. Ko je palačinka pečena na eni strani jo s pomočjo velikega krožnika obrnemo še na drugo stran. Pečeno razrežemo na poljubno velike kose. Rabimo samo še nekaj kruha in kakšno solato, pa je večerja pripravljena.
Recept: omlet iz koruzne moke
Malo pa sem pobrskala še po zgodovini pripravljanja palačink in našla naslednje recepte: v Varčni kuharici, ki jo je založila Katoliška Bukvarna v Ljubljani leta 1915, je zapisan recept za omlet iz koruzne moke. Količina je za eno osebo.
V skledi zmešaj:
- 1 žlica mleka,
- 1 rumenjak
- 1 žlica sladkorja
- ter rahlo primešaj sneg 1 beljaka in
- 1 pičlo žlico koruzne moke.
Namaži plitvo kozo z maslom in vlij vanjo pripravljeno mešanico in razravnaj za pol prsta na debelo ter postavi v precej hudo pečico, da se omlet zarumeni (10 do 15 minut). Pečenega namaži z mezgo, zapogni čez pol in potresi s sladkorjem (recept je napisan v slovenščini, kot so jo pisali takrat).
Recept: riževe palačinke
V Kuharici, ki jo je leta 1931 izdala in založila Družba sv. Mohorja v Celju pa je več receptov za palačinke; izbrala sem riževe palačinke, za katere do sedaj še nisem vedela.
Napravi tenke jajčne krpe iz 1 jajca, 1/4 l mleka in 15 dag moke. V mleku skuhaj 2 pesti riža in ko se ohladi, mu prideni za oreh sirovega masla, 1 jajce, žlico sladkorja in vanilje ali drobno zrezane limonine lupine. S tem namaži jajčne krpe in deni na vsako 5 rozin; zvij jih skupaj kakor štrukelj in zloži na pomazano pekačo; nato razmotaj v lončku 1 jajce in 1/8 l mleka ter jih s tem nadevom polij. Palačinke postavi v pečico in jih speci, pečene pa postavi s sladko solato na mizo (recept je prepisan v jeziku, kot so ga pisali takrat).
Palačinke so torej poznali že pred najmanj sto leti, radi pa jih imamo še danes. Za njihovo pripravo pa je napisanih veliko receptov.