Aronija – čudežna zdravilka in njena uporaba
Nedolgo nazaj sem prvič slišala za aronijo in njeno posebno zdravilno moč. Ko sem prebirala, kaj je aronija in za kaj vse jo je dobro uživati, me je tako navdušila, da sem si jo tudi sama zaželela posaditi na vrtu. Če bi vrt seveda imela, a gojiti se jo da tudi na balkonu.
A še preden bi dozorela moja lastna aronija, sem to čudežno rastlino morala preizkusiti. V trgovinah se lahko kupi aronijin sok, aronijine posušene jagode in druge izdelke. Sok je resda malce kislo trpkega okusa, posušene jagode pa so vsaj zame čisto pravšnjega okusa za zobanje. Oboje priporočajo le po nekaj zličk dnevno.
Zakaj je aronija tako zdravilna?
Kaj vsebuje?
Aronija vsebuje največ antioksidantov med vsemi vrstami jagodičja in ostalimi vrstami sadja. V plodovih aronije je veliko vitamina A, C, E, več vrst vitamina B ter zelo redek vitamin P, ki spodbuja delovanje in absorbcijo vitamina C. Je tudi prava zakladnica makro in mikro elementov, vsebuje železo, betakaroten, kalij, kalcij, mangan, jod, fosfor, bor in molibden.
Vsebuje tudi naravne rastlinski antibiotike ali fitoncine, to je sestavine, s katerimi se brani pred insekti, bakterijami in virusi, ljudje pa si z njenim uživanjem lahko izboljšamo svoje zdravje.
Aronija pomaga:
- povečuje splošno odpornost organizma in pomaga ščititi pred virusi in bakterijami,
- razstruplja in očisti organizem,
- poživlja in izboljšuje spomin in koncentracijo,
- blaži glavobole in migrene.
- ugodno vpliva na prebavo, odpravlja tudi zgago in umirja krče in bolečine v želodcu in črevesju in odpravlja drisko,
- izboljša krvni pretok, zato lahko celo odpravi migrene, bistveno pa se lahko upočasni razvoj arteroskleroze,
- zmanjša se tudi nastanek alzheimerjeve bolezni in demence,
- izboljšuje raven železa v krvi, zato se jo priporoča slabokrvnim.
- nepogrešljiva je tudi med nosečnostjo, saj vsebuje folno kislino in železo,
- deluje tudi antikarcerogeno, saj uničuje maligne celice pri rakastih obolenjih pljuč, dojk, možganov, debelega črevesja in jeter,
- priporoča se jo tudi po jemanju sintetičnih zdravil in antibiotikov, da se jetra prečistijo. Prav tako ob jemanju aronije telo hitreje okreva po operacijah in posegih. Skrajšuje tudi čas celjenja ran in jih dezinficira.
Zakaj naj bi torej aronijo vsakodnevno uživali?
Aronija ne samo krepi imunski sistem, ampak telo tudi očisti in razstrupi vseh toksinov, ki se nalagajo v našem telesu. Očiščenje črevesa, kože in urina je razmeroma hitro, v telesu pa kljub temu ostanejo težke kovine in kemikalije, zato se priporoča redno dnevno uživanje aronije.
Koliko aronije na dan lahko uživamo?
Na dan naj bi zaužili do 20 svežh ali suhih plodov, če pijemo sok pa med 30 do 50 ml. Priporočljivo jo je uživati po jedi, najbolje po zajtrku. Aronijo lahko uživajo tudi otroci od enega leta dalje.
Gojenje aronije
Aronija izvira iz Severne Amerike, kjer so jo dobro poznali in uporabljali že Indijanci, v Evropi pa je najbolj razširjena v državah bivše Sovjetske zveze. Ko so jo pričeli gojiti tudi pri nas, so ugotovili, da pri nas zelo dobro uspeva, zato se je v zadnjih letih nastalo precej nasadov z njo. Tudi sadike aronije se lahko dobi pri domačih sadilcih.
Aronija zraste v grm visok približno dva metra in uspeva na vseh tipih zemljišč in nadmorskih višinah. Odlično prenaša mraz in vročino, neobčutljiva je na onesnaženost in bolezni, zato se jo lahko goji povsem ekološko. Prvič obrodi po treh do štirih letih, maksimalno rodnost doseže po osmih letih, na enem grmu pa lahko obrodi od 8 do 12 kg plodov.
Sveži plodovi aronije so sicer trpkega okusa, ki nekaterim ni všeč. S sušenjem, kuhanjem ali zmrzovanjem pa se trpkost omili, kar sem ugotovila tudi sama, saj imajo posušeni plodovi že skoraj sladek okus. Iz suhih plodov se lahko pripravi tudi čaj ali pa se jih uporabi za pripravo sladic. Večinoma pa se iz aronije pripravlja sokove, marmelade in džeme.
Aronijin sok
Za domač aronijin sok potrebujemo:
- 1/2 kg plodov aronije (svežih ali zamrznjenih)
- 4 dcl tekočine po okusu (aronijin čaj, jabolčni ali drug sadni sok)
Obe sestavini stresemo v sokovnik in iztisnemo sok, ki ga pijemo svežega. Nekaj časa pa lahko sok tudi hranimo v hladilniku.
Aronijin sirup
Za domač aronijin sirup potrebujemo:
- 1 kg aronijinih plodov
- 500 do 600 sladkorja
Aronijine plodove spasiramo in dodamo polovico sladkorja ter pustimo 24 na hladnem. Sok precedimo in odstranimo sadno goščo, dodamo preostali sladkor in ob mešanju počasi segrevamo. Kuhamo ga največ 5 minut in še vročo tekočino zlijemo v prekuhane steklenice, ki jih takoj zapremo.
Sirup za pitje redčimo z vodo ali mineralno vodo, uporabljamo pa ga lahko tudi za prelive raznih sladic.