Liker- 7 receptov za aromatično sladko pijačo
Beseda “liker”izvira iz latinske besede liquor, kar pomeni tekočina. Nastanek številnih tradicionalnih likerjev sega v srednji vek, ko so mešali alkohol z zelišči in zeliščnimi mešanicami v zdravilne namene.
Liker je aromatična alkoholna pijača z relativno visoko vsebnostjo sladkorja, najmanj 100 gramov na liter in z najmanj 15 % volumenskim deležem alkohola, zato jo uživamo v majhnih količinah. Osnovo aromatiziramo z zelišči, sadjem, začimbami, oreščki in našo domišljijo in izvirnostjo.
Ponujam nekaj znanih in manj znanih receptov in postopkov za izdelavo likerja. Ne glede na to ali so sadni, zeliščni ali kremni, vedno so lepo in izvirno darilo ali pa prijeten zaključek druženja s prijatelji.
LIMONIN LIKER
- 6 neškropljenih limon (olupek)
- manjšo cimetovo palčko
- 1/2 l vodke
- 1l vode
- 1/2 sladkorja
Olupke limon (samo rumeni del, beli del bi pogrenil liker) damo v steklen kozarec skupaj s cimetovo palčko, zalijemo z alkoholom in dobro zapremo. Po 15-ih dneh osnovi dodamo vodo, v kateri smo raztopili sladkor, jo zavreli in nato ohladili. Pustimo naj stoji še 7 dni, nato pa precedimo skozi gazo ali gosto cedilo in polnimo v steklenice.
Figov liker
- 1 – 2 venčka suhih fig
- 1 liter žganja
- 1/4 l vode
- 20 – 25 dag sladkorja
Fige drobno narežemo in jih za 3 tedne namočimo v žganje. Nato maso precedimo skozi gosto cedilo in jo zmešamo z vodo, v katero smo dali sladkor, jo zavreli (da se sladkor raztopi) in ohladili. Napolnimo v steklenice.
Jagodni liker
- 250 g jagod
- 70 g sladkorja
- 700 ml konjaka ali žganja (sadjevec)
Očiščene in oprane jagode na drobno zrežemo in jih skupaj s sladkorjem damo v kozarec s širokim vratom. Prilijemo konjak ali žganje. Kozarec tesno zapremo, ga pustimo 6 do 8 tednov, da stoji, nato liker precedimo skozi cedilo in vlijemo v steklenico.
Če uporabimo sadjevec mora liker stati vsaj 3 mesece, da dobi polno aromo jagod.
Teranov liker
- 1 l terana
- košček vaniljinega stroka
- 40 dag sladkorja
- 2 dl ruma
- sok limone in pomaranče
1 liter terana, vaniljin strok in sladkor vremo 7 minut na šibkem ognju. Pustimo, da se čez noč ohladi, nato dodamo rum ter sok limone in pomaranče. Vse skupaj precedimo skozi cedilo in nalijemo v steklenice, ki jih obvezno hranimo na hladnem in temnem prostoru.
Vanilijev liker
- 4 stroke vanilje
- 200 g rjavega sladkorja
- 1 žlico medu
- 1/2 l brandy-ja
Dva stroka vanilje po dolgem prerežemo, razpremo in postrgamo sredico. Damo ju (sredico in postrgano lupino) v 250 ml vode skupaj z medom in rjavim sladkorjem in zavremo. Pustimo, da počasi vre 20 minut. Nato ohladimo, odstranimo lupinici vanilje in dodamo brandy. Liker prelijemo v dve 1/2 litrski steklenici, v vsako dodamo po en cel strok vanilje, dobro zapremo in hranimo na hladnem.
Kavni liker
- 56 g praška za instant kavo
- 700 g sladkorja
- 475 ml vrele vode
- 475 ml vodke
- 1 strok vanilje
V skledi zmešamo prašek za kavo in sladkor, zmes prelijemo z vrelo vodo in mešamo toliko časa, da se kava in sladkor popolnoma stopita, nato zmes ohladimo. Dodamo vodko in z likerjem napolnimo dve steklenici po 750 ml. Na koncu v vsako steklenico damo še strok, po dolžini razpolovljene vanilje, ju tesno zapremo in pustimo stati liker v temnem prostoru najmanj 1 mesec.
Liker s pudingom
- 1 vrečka pudinga (okus prilagodimo svojim željam)
- 1 l mleka
- ščepec soli
- 4 žlice sladkorja
- 1 l žganja
Puding skuhamo skupaj z mlekom, sladkorjem in soljo. Ohladimo. Poizkusimo, če je dovolj sladko in po okusu še dodamo sladkor. Z mešalnikom premešamo in počasi dolivamo žganje.
Hranimo v hladilniku približno 3 tedne.
Pa … na zdravje in po pameti!