Čebula in čebulni čaj
Čebula ni le nepogrešljiva v kulinariki, ampak je tudi pomemben del domače zeliščne lekarne in kot takšno, jo uvrščamo tudi med zeli. Na kratko spoznajmo čebulo, v nadaljevanju pa poglejmo kako se pripravi čebulni čaj in katere tegobe bomo z njegovim pitjem odplaknili proč.
Zdravilni učinki čebule (Allium cepa)
Čebula je super, saj jo imamo praktično vedno pri roki. In, ko pomislimo, koliko dobrega vsebuje, je to še en razlog več, zakaj čebulo vključiti v svojo prehrano in v del domače zeliščne lekarne.
V zdravilne namene uporabljamo čebulico. Njen vonj je oster in nas pri rezanju čebule draži k solzenju oči, kajti med rezanjem čebule iz čebule uhaja plin, žveplo, ki sili v oči in tako oči same po sebi s solzami izperejo žveplo. Nekaj nasvetov, kako preprečiti (pretirano) solzenje oči med rezanjem čebule, najdete tu).
Čebula vsebuje veliko vitaminov, med drugim A, B1 in B2, E, K, P in je zato priporočljiva za uživanje, saj med drugim pospešuje prekrvavitev, pomaga pri zniževanju sladkorja v krvi, deluje kot diuretik, pomaga pri izboljšanju prebave, saj jo pospešuje, poleg tega pa odganja tudi gliste in vetrove. Odpravlja napenjanje in zgago (v za namen jo zaužijemo svežo, nasekljano na kosu kruha). Če jo skuhamo na mleku, ustavi želodčne krvavitve in trebušne krče.
Čebula celo pomaga pri krepitvi srca in je zato priporočljiva za vse, ki imajo težave s srcem.
Zdravi ozebline in celo kurja očesa. Če nas piči insekt, si na mesto pika nakapljamo njen sok. S sokom čebule, ki ga namažemo po površini nohta, pa si lahko pomagamo tudi do lepših, trdnejših nohtov. Šumenje v ušesih? Nakapljajte nekaj čebulnega soka v uho. A previdno, ob pogostem, dolgotrajnejšem šumenju v ušesih se vsekakor velja posvetovati z zdravnikom, saj gre lahko za resnejšo težavo.
Čebula pomaga tudi zoper glavobol. Nepogrešljiva je pri zdravljenju pljučnice, v ta namen sesekljano čebulo prepražimo na masti, jo zavijemo v gazo in si jo položimo na prsi. Obkladek menjamo na tri ure.
To je le nekaj zdravilnih lastnosti čebule. Spoznajmo zelo zdravilen pripravek iz čebule, to je čebulni čaj.
Čebulni čaj
Na čebulni čaj se je priporočljivo spomniti v času prehladnih obolenj, saj preganja tako simptome prehlada, kot tudi gripe. Lajša izkašljevanje, blaži kašelj. S pitjem čebulnega čaja pa pričnemo takoj, ob prvih simptomih prehlada ali gripe. Na dan lahko popijemo do največ 5 skodelic čebulnega čaja, ki mu lahko dodamo limono, med. Tudi ingver.
Priprava čebulnega čaja
- polovica manjše čebule
- 2,5-3 dl vode
Medtem, ko čakamo, da voda zavre, čebulo olupimo in nasekljamo. V vrelo vodo stresemo nasekljano čebulo, pokrijemo posodo in ob zmernem vretju kuhamo 10 minut. Po 10 minutah čebulni čaj odstavimo in pustimo, da vse skupaj stoji še 20 minut. Nato čaj precedimo in pijemo.
Sam vonj čebulnega čaja morda res ni najbolj prijeten, a so pa zato njegovi zdravilni učinki toliko boljši.
Na zdravje!