Namig za izlet: Tehniški muzej Slovenije
Poleti sva se z mojim dragim odločila, da končno obiščeva Tehniški muzej Slovenije v Bistri pri Vrhniki. Moram povedati, da sem bila nad obiskom navdušena, saj si nisem predstavljala, kako je muzej obsežen in koliko zanimivosti ponuja.
Tehniški muzej Slovenije se nahaja med Vrhniko in Borovnico v kraju Bistra pri Vrhniki (približno 4,4 kilometra iz Vrhnike). Pred muzejem je veliko parkirišče, nasproti muzeja pa je tudi bar z restavracijo.
Posest, kjer se od leta 1951 dalje nahaja Tehniški muzej, je bila od leta 1260 do leta 1782 v lasti kartuzijanskega samostana; od leta 1826 do leta 1945 pa je predstavljala graščino. Od oktobra 1953 je Tehniški muzej Slovenije odprt za javnost.
Odpiralni čas blagajne je od torka do petka od 8.00 do 16.00, v juliju in avgustu pa od 10.00 do 17.00. Ob sobotah je muzej odprt od 9.00 do 17.00, ob nedeljah in praznikih (ki so dela prosti dnevi) pa je muzej odprt od 10.00 do 18.00 (1. novembra je muzej zaprt).
Ob ponedeljkih in od 4. 12. do 29. 2. je muzej odprt le za napovedane skupine.
Cena vstopnice je po mojem mnenju zelo ugodna, poseben popust pa si lahko zagotovijo imetniki različnih članskih kartic (na primer: AMZS), določene skupine ljudi pa imajo vstop v muzej brezplačen (na primer: brezposelni). Organizirane skupine si lahko zagotovijo tudi voden ogled, ki pa se doplača pri vstopnini.
Tehniški muzej Slovenije je največji slovenski muzej, saj se razprostira na 7000 kvadratnih metrih površin, razstave pa se nahajajo tako zunaj, kot tudi znotraj stavb.
Muzej je razdeljen na različne oddelke, kjer imamo na ogled zelo veliko različnih zbirk:
– gozdarski oddelek, kjer je predstavljeno gozdarstvo in opis slovenskega največjega bogastva-gozdov ter spravljanje lesa skozi zgodovino.
– lesarski oddelek, ki je seveda neposredno povezan z gozdarskim oddelkom. V tem oddelku si lahko ogledamo različne mojstrovine, ki so jih posamezniki izdelali iz lesa, furnirnico in vodno žago.
– lovski del muzeja ponuja tematsko urejene prostore in po mojem mnenju pokrije vse vrste živali, ki jih lovci obravnavajo v Sloveniji.
Poleg lovskega dela muzeja je tudi ribiški del, saj sta ti dve panogi zelo povezani.
– Za ogled zelo zanimivi so tudi elektro, tekstilni in tiskarski oddelek.
– Prav tako je zanimiv tudi oddelek kmetijske mehanizacije pa prometni oddelek, kamor spada tudi dih jemajoča zbirka Titovih avtomobilov.
Nazadnje pa moram omeniti še kovačijo, valjalnico sukna in mlin.
Moram priznati, da sem bila nad raznolikostjo in velikostjo muzeja zelo pozitivno presenečena in iz srca navdušena. Ogled priporočam vsakomur, ki bi si želel koristno izkoristiti prosti čas in kvalitetno preživeti čas s svojimi najdražjimi. Ogled muzeja je priporočljiv tudi za družine z otroki, saj določene razstave vsebujejo elemente in dodatke, ki so prilagojeni najmlajšim.