Čemaž – uporaba in recepti
Med rastlinami, ki med prvimi ozelenijo gozdna tla, je čemaž, zato ga lahko imenujemo tudi znanilec pomladi.
Čemaž smo mnogi odkrili šele zadnja leta, pa čeprav vsako leto prekrije tudi pobočje nedaleč od mojega doma. Najprej so me zelena polja navduševala le s svojo lepoto, saj so to ene prvih rastlih, ki obarvajo naravo po zimski sivini. Predvsem pa so me ta polja privlačila tedaj, ko so zacvetela. Prej pusta gozdna tla so tedaj v celoti prekrita z zeleno belo preprogo.
Čemaž raste v vlažnih in senčnatih gozdovih, veliko ga najdemo ob potokih. Raste v šopih in njegovi listi so nežni in jih je lahko odtrgati. Predvsem pa čemaž spremlja duh po česnu, zato ga tudi imenujemo divji česen. Toda, previdno – čemaž nabirajmo posamezno, da se med šopi ne znajde strupena šmarnica ali podlesek, s katerima ju lahko zamenjamo. Čemaž marca in aprila ozeleni, cveti pa maja, ko se poprej zelena pobočja odenejo v belo. Njegovi cvetovi so drobni in nežno bele barve. V kuhinji lahko uporabljamo oboje, čeprav običajno bolj uporabljamo le liste. Uporabljamo ga svežega, lahko ga tudi zamrznemo in ga kasneje uporabljamo kot špinačo, v hladilniku pa ostanejo listi sveži tudi do teden dni. Pri sušenju se ne obnese, saj izgubi aromo in zdravilne lastnosti. Lahko pa ga tudi izkopljemo in presadimo na svoj vrt.
Čemaž ni le okusen, ampak tudi zdravilen. V kuhinji je resnično znanilec pomladi, saj je spomladi prva divja rastlina primerna za uživanje. Z njegovim sorodnikom, česnom, ga ne druži le vonj, temveč tudi zdravilni učinki. Uporabljamo ga za spomladansko čiščenje telesa, blagodejno pa vpliva na presnovo in niža krvni tlak. Pripravimo ga lahko na mnoge načine, saj vsako leto najdemo čedalje več receptov za njegovo pripravo. Najboljši način za uporabo skozi vse leto je priprava pesta. Tega naredimo iz sesekljanih čemaževih listov, soli in oljčnega olja ter ga shranimo v steklene kozarce. Svež čemaž ali pesto lahko dodajamo juham, omletam, namazom, solatam … Kljub temu, da ima čemaž precej zdravilnih lastnosti, pa ga uživajmo po meri. Priporočljiva količina je 5 svežih listov ali žlička pesta na dan.
Zbrala pa sem nekaj predlogov, kako lahko pripravimo čemaž:
Čemažev sok za čiščenje telesa
Čemažev sok je odličen za čiščenje želodca, črevesja in krvi. Iz telesa odstrani strupene snovi ter zdravi nečisto kožo.
Spomladi si sok pripravimo iz svežih čemaževih listov, poleti pa iz čebulic: 2 pesti listov ali čebulic zmešamo z decilitrom vode, odcedimo in hranimo v hladilniku. Uživamo po 2 žlici soka trikrat na dan.
Čemažev namaz
V posodi posodi zmešamo 500 g pasirane skute, 1 lonček kisle smetane ter žlico jogurta. Dodamo približno 20 čemaževih listov, ki smo jih narezali na drobno ter po okusu solimo. Namaz hranimo v hladilniku.
Čemažev namaz s semeni
Čemaževe liste na drobno sesekljamo (lahko na roke ali v multipraktiku), dodamo olje (najbolje oljčno), sol, nekaj limonovega soka ter sončnična semena. Zmeljemo v gladko zmes ter dodamo skuto ali mehak sir ter ponovno zmeljemo, da dobimo namaz. V hladilniku ga lahko hranimo kar nekaj časa.
Enostaven čemažev pesto
100 g listov čemaža operemo in osušimo. V mešalniku ga na drobno sesekljamo in dodamo 7 g soli. Prilijemo 100 g olivnega olja ter dobro premešamo. Zmes damo v majhne steklene kozarčke, ki jih hranimo v hladnem in temnem prostoru.
Preprosta čemaževa juha
Potrebujemo: 3 žlice masla, pol čebule, 2 žlici moke, 1,5 dl mleka, 4 dl vode, jušna kocka, dva šopa čemaževih listov.
Na stopljenem maslu prepražimo sesekljano polovico čebule, dodamo dve žlici moke, zalijemo z mlekom in vodo, v kateri smo raztopili jušno kocko. Dodamo dva šopa nasekljanih čemaževih listov, malo pokuhamo ter zmešamo s paličnim mešalnikom. Serviramo s popraženimi kruhovimi kockami.
Boljša čemaževa juha
Potrebujemo: eno čebulo, 50 dkg krompirja, 3 dl jušne osnove, 1 dl belega vina, nekaj masla, sol, poper, 2 dl sladke smetane in 25 g narezanih čemaževih listov.
Čebulo sesekljamo in prepražimo na maslu, dodamo na kocke narezan krompir in zalijemo z jušno osnovo in belim vinom. Dodamo nekaj soli, popra ter kuhamo dokler se krompir ne zmehča. Prilijemo smetano ter narezane čemaževe liste ter še nekaj časa kuhamo ter juho spasiramo s paličnim mešalnikom. Po želji lahko v juho zakuhamo jajce, ki smo ga razžvrkljali z nekaj smetane.
Omleta s čemažem
Potrebujemo: 1 žlička masla, 2 jajci, ščepec soli, šop čemaža, 50 g sira.
Čemaževe liste operemo, osušimo in na grobo sesekljamo. Nekaj listov pustimo za okrasitev. V skledo ubijemo jajci ter ju stepemo in dodamo nariban sir ter nasekljan čemaž in sol in vse skupaj dobro premešamo. Mešanico spečemo na zmerni temperaturi ter omleto dekoriramo s prihranjenimi čemaževimi listi.