Brezskrbno potovanje s turistično agencijo
Slabosti in prednosti potovanja s turistično agencijo
Potovanje s turistično agencijo ima določene slabosti pa tudi prednosti. V prvi vrsti je takšno potovanje bolj enostavno in brez zapletov. Toda vedno ne poteka vse tako kot je zapisano v programu. Zato ne bo odveč, če se seznanite z osnovnimi pravili, ki bi jih morali poznati, kadar se odpravljate na počitnice pod relativno varnim okriljem katere izmed vedno številnejših turističnih agencij.
V prvi vrsti je potrebno pred dokončno odločitvijo natančno prebrati program in vse splošne pogoje ter navodila, ki jih mora imeti po zakonu vsaka turistična agencija. Ob prijavi je običajno potrebno vplačati varščino, ki zanaša od 30 – 40% cene aranžmaja. Preostali del je potrebno poravnati najkasneje do teden dni pred odhodom, kar pa se seveda razlikuje od agencije do agencije. Nekatere za dražja potovanja nudijo tudi možnost kreditiranja oz. polnega plačila z zamikom.
Odpoved potovanja
Cena vplačanega potovanja se običajno ne spreminja, toda organizator ima pravico v primeru spremembe menjalnega tečaja ali cen prevozov in hotelskih storitev podražiti aranžma za določen odstotek (najbolj običajno 10%). Potnik ima pravico odpovedati potovanje brez plačila odškodnine samo v primeru, da je podražitev višja od predpisane v pogojih potovalne agencije.
V primeru odpovedi potovanja s strani agencije ima potnik pravic do povrnitve celotnega vplačanega zneska. V primeru potnikove odpovedi, pa vse skupaj ni tako enostavno. Stroški zaradi odpovedi so različni, odvisni pa so predvsem od časa odpovedi. Če se odjavite mesec dni pred odhodom, boste večinoma morali plačati le administrativne stroške ali pa do kakšnih 15% cene aranžmaja. Najdražja je seveda odpoved v zadnjem tednu pred odhodom, saj je v tem primeru potrebno plačati od 80-100% cene! Visokim stroškom zaradi odpovedi se lahko izognete s plačilom zavarovanja odpovedi, ki znaša nekaj odstotkov cene aranžmaja. Zavarovanje velja le za odpovedi, ki so posledica bolezni, smrti v ožji družini, elementarnih nesreč…
Kaj pa pritožbe
Za potrebne dokumente (veljaven potni list, morebitna potrdila o cepljenju…) morate seveda poskrbeti sami, razen za izdajo morebitnega turističnega vizuma, pri kateri vam lahko pomaga organizator potovanja. Če šele na meji ugotovite, da ste doma pozabili potni list oz. osebni dokument (potrebujejo ga tudi najmanjši otroci!), se boste morali na svoje stroške vrniti domov, obenem pa boste morali plačati tudi polno ceno potovanja!
V turističnih agencijah so seveda dolžni sprejeti tudi pritožbe. V primeru slabe organizacije, neprimernih storitev, neizpolnjenih obljub…, morate pomanjkljivosti reklamirati na kraju samem, če reklamacija ni rešena pa je potrebno na agencijo v roku dveh mesecev vložiti pisno pritožbo. Povrnitev stroškov se praviloma nanaša le na tisti del storitev s katerimi gost ni bil zadovoljen in nikakor ne na celotno višino vplačanega zneska. Reklamacije vsaj v boljših agencijah zavrnejo le v primerih očitnega izsiljevanja in popolne krivde za težave na potovanju s strani udeleženca. V vseh primerih uveljavljanja reklamacije je priporočljivo vse dokumentirati s fotografijami, potrdili in računi za stroške, ki ste jih imeli zaradi nespoštovanja dogovorjenega programa s strani agencije.
V času potovanja so udeleženci običajno le nezgodno zavarovani. Za primer bolezni in s tem povezanega zdravljenja pa se morajo zavarovati sami, enako pa velja tudi za morebitno krajo prtljage. Tudi za izgubo prtljage med prevozom z letalom ali v hotelu ne jamči organizator potovanja, temveč se je potrebno za morebitno uveljavljanje odškodnine obrniti na prevoznika oziroma hotel.