Vsestranske banane
Čeprav banane niso naše domače sadje in zaradi hladnejšega podnebja ne uspevajo pri nas na prostem, so vseeno zelo priljubljene. Ne le pri nas, ampak po celem svetu. Kot posebej dobro lastnost jim štejemo, da zrastejo z zelo priročno embalažo. Zato je banana odlična malica. Ne le, da jo lahko preprosto vzamemo s sabo, tudi odlično nas bo nasitila.
Banane so četrto živilo na svetu po pridelani količini
Ste vedeli, da je banana botanično pravzaprav jagoda? Banane rastejo v šopih, na bananovcu, ki po videzu spominja na palmo. Pri nas sicer uspevajo bananovci, a so poletja prekratka, da bi dozoreli plodovi. Na eni rastlini letno zraste okrog 60 kg oziroma 150 banan. Obstaja skoraj 1000 vrst banan, k nam pa pridejo predvsem iz držav Južne Amerike in kar 97 % vseh je sorte cavendish. So eno izmed najširše dostopnih sadežev na svetu, saj so po pridelani količini četrto živilo na svetu. Takoj za pšenico, rižem in koruzo.
Banane z rjavimi pikicami so bolj zdrave
Pri nas poznamo banane, ki so rumene barve in rahlo ukrivljene, sadeži drugih sort pa so lahko pokriti tudi z zelenim, rdečim ali vijoličnim olupkom. Vsi vemo, da morajo banane obrati še zelene, da preživijo dolgo pot do nas, a tudi za domačine, banane ne zorijo na bananovcu. Če bi banana dozorela na rastlini, bi postala preveč mokasta in neokusna. Če je banana izpostavljena temperaturi pod 12 °C, bo hitro porjavela. Zato banan ne smemo hraniti v hladilniku.
Ko prinesemo banane domov, jih je potrebno ločiti iz šopa in raztrgati na posamezne sadeže, saj bodo tako počasneje zorele. Nekateri svetujejo, da peclje zavijemo v folijo ali pa jih namočimo v limonin sok, da ne bi tako hitro porjavele. Če hranimo banane z drugim sadjem, bo tudi to hitreje zorelo. Sicer so znanstveniki dokazali, da so banane z rjavimi pikicami bolj zdrave, kot zelene banane, saj vsebujejo večje količine zdravilnih učinkovin, a preveč zrele banane niso tako zelo okusne.
Zdravilne učinkovine banan
Zrele banane so sestavljene pretežno iz ogljikovih hidratov, od katerih je polovica sladkorjev. To banane uvršča med sadje z višjo vsebnostjo sladkorja. V bolj zelenih bananah se večina škroba še ni pretvorila v sladkorje, zato večji del ogljikovih hidratov predstavlja škrob in rezistentni škrob, ki spada med prehranske vlaknine.
Ne povsem zrele banane tako vsebujejo še nekoliko večji delež vlaknin kot zrele, čeprav tudi slednje predstavljajo dober vir vlaknin, ki pripomorejo k lajšanju jutranje slabosti in zgage, ter delujejo kot učinkovito zdravilo pri boleznih prebavnega trakta.
Banane so edino sadje, ki ga lahko uživate surovega, tudi če imate čir na želodcu. Sadež vsebuje zelo malo beljakovin in zanemarljivo količino maščob. Banane so odličen vir vitamina B6 in magnezija, kar blagodejno vpliva na žični sistem, pripomore k boljšemu spancu, povečuje koncentracijo, kar je dobrodošlo za lažje učenje.
Banane so učinkovite tudi pri lajšanju PMS, varujejo pa tudi naše srce, saj so bogate s kalijem, ki se ob stresu porablja v večjih količinah. Kalij je koristen tudi v boju z mišičnimi krči, zato banane uživajo športniki po vadbi.
Bogate so tudi z vitaminom C, manganom in nekaterimi drugimi vitamini iz skupine vitaminov B kompleksa. Ker vsebujejo tudi vitamin A, je njihovo uživanje koristno za vid.
Tudi pri opuščanju kajenja so banane dobre pomočnice. Zaradi velikih količin vitamina B, kalija in magnezija banane pomagajo pri odvajanju od nikotina.
Banane v kulinariki
Banane so preprosta malica, eno prvih živil, ki jih lahko uživajo dojenčki, iz njih lahko pripravimo čudovite smutije, spečemo lahko celo bananin kruh …
Ste vedeli, da lahko iz banan naredite tudi sladoled?
Banane preprosto narežete na koščke in jih zamrznete. Nato pa zamrznjene banane zmiksate do gladkega. Po želji lahko dodate različne dodatke (med, čokolado, oreščke …) ali pa uživate v zdravi sladici kar tako.
Banane so lahko tudi nadomestek jajc v kulinariki, saj so odlično vezivo. Morda naslednjič pri pripravi palačink poskusite zamenjati jajca za banane. Zelo zrele banane so sladke, zato jih lahko uporabimo tudi za slajenje raznih napitkov, jogurta, kosmičev …
Bananin olupek ni odpadek
Poleg sredice, je zelo uporaben tudi bananin olupek. Če boste dodali bananin olupek k mesu med peko, bo to postalo mehkejše in bolj sočno. Ste kdaj pomislili, da bi z notranjo stranjo olupka lahko čistili? Če boste obrisali z njim liste sobnih rastlin, bodo te dobile sijočo barvo, pa še nahranili jih boste.
Olupek banan je tudi dobra alternativa za loščenje čevljev. Z notranjo stranjo olupka podrgnite po čevljih, nato pa jih obrišite s krpo. Banane namreč vsebujejo kalij, ki je tudi v sredstvih za loščenje čevljev, poleg tega pa vsebujejo tudi olja, ki bodo ohranila usnje. Z bananinim olupkom lahko zloščite tudi srebrnino. Številni vrtnarji bananine olupke uporabljajo v boju proti vrtnim ušem, velika vsebnost kalija pa je dobra za gnojenje zemlje. V primeru, da bomo gnojili zemljo za rast naše hrane, bodimo pozorni, da bodo uporabljene banane ekološkega izvora.
Banana kot kozmetični pripomoček
Banane lahko uporabimo tudi v kozmetične namene. Res je, da je večina bananinih olupkov, ki pridejo do nas, obdelanih z najrazličnejšimi preparati, zato je pomembno, da uporabimo banane iz ekološke pridelave, sploh, če jih bomo uporabili v kozmetične namene.
Če boste z notranjo stranjo olupka drgnili zobe pred ščetkanjem, boste poskrbeli za bolj bel nasmeh. Če vas piči komar ali osa, bo bananin olupek omilil srbečico. Podobno bo mazanje z bananinim olupkom učinkovito na suhi in razpokani koži, uporabljajo pa ga tudi bolniki z luskavico.
Z bananinim olupkom lahko uspešno odpravite tudi bradavice. Čez noč si položite košček bananinega olupka z notranjo stranjo na bradavico, zjutraj pa oblogo odstranite. To ponavljajte tako dolgo, da bo bradavica izginila. Je pa potrebna potrpežljivost, saj lahko to traja tudi do tri tedne.
Bananin olupek je tudi odlično orožje proti aknasti koži in celo proti gubam, iz banane pa si lahko pripravite tudi čudovito masko za obraz. Banani lahko dodate med, jogurt, limonin sok, sodo bikarbono ali druge dodatke, zmešate in nanesete masko na obraz.
Zdaj pa si hitro privoščimo banano ali dve.