Aprilska vrtna opravila
April ali mali traven je prvi pravi pomladni mesec, ki prinaša sončno vreme, temperature se začnejo počasi dvigovati in vrt nas čaka z vsemi opravili. Torej le pohitimo in uredimo okolico svojega doma.
Zelenjavni vrt
Tla so večinoma po nekaj dneh sonca primerna za okopavanje. Potrebno je prekopati gredice in jih pripraviti na setev in sejanje. Gredice je potrebno tudi pognojiti z mineralnimi in organskimi gnojili, lahko tudi s kompostom. Nato gredice očistimo, zravnamo in pripravimo.
V dovolj ogreta tla sejemo zgodnje sorte korenčka, peteršilj, redkvice, pastinak. Še vedno je čas za sajenje čebulčka in spomladanskega česna. Na prostem začnemo sejati in saditi tudi grah, radič, šalotko, špinačo, glavnato solato, zgodnji fižol, zgodnji krompir, sladki janež. V lončke, zaboje in tople grede pa sadimo in sejemo bolj občutljive vrtnine, jedilne buče, kumare, sladko koruzo, papriko, brstični ohrovt, jajčevce, zelje, ohrovt, rdečo peso, blitvo, por, zeleno, cvetačo. V mesecu maju pa jih posadimo na prosto. Mlade rastline, ki jih sejemo na prostem je potrebno zaščititi pred slano, tako da jih pokrijemo ali postavimo tunel, tla pa morajo biti konstantno vlažna. Paradižnike je potrebno presaditi v večje lončke in jih v toplejšem vremenu postaviti v toplo gredo ali tunel, da se utrdijo. Vsi ljubitelji eksotike lahko sedaj vzgojite tudi sladke lubenice in melone. S prvimi sadikami pa prihajajo na vrt tudi polži. Kot nestrupeno vabo proti njim lahko uporabimo jogurtove lončke, lovilce polžev, lahko pa posadimo žametnico. Moja tašča žametnico vsako leto posadi na obrobe gredic ali v bolj oddaljen kotiček vrta, saj tam žametnica polže zadržuje, da ne iščejo hrane med vrtninami. Ker pa imajo polži radi vlažne kotičke med starimi deskami, kupi listja, je potrebno občasno vrt tudi “pospraviti”.
Okrasni vrt
Eno najlepših vrtnih opravil, kajne? Pripravimo torej lonce, korita, cvetlično orodje, gnojila, prelistajmo revije in knjige o balkonskem cvetju ter si naredimo načrt za naš cvetoči balkon ali okno. April je tudi čas za sajenje nekaterih enoletnih cvetlic. Sadijo se lahko čebulice gladiol (ne na isto mesto kot lani) in gomolje dalij. Sadimo tudi potonike in vrtnice. Vrtnice popenjavke razredčimo in privežemo poganjke. Gliciniji in okrasnemu srobotu odstranimo vse pozeble dele.
Travo je potrebno tudi dobro prezračiti (temeljito pregrabimo) in na redkih mestih posadimo novo. Ko odcvetita japonska kutina in forzicija, ju lahko obrezujemo. Eno in dvoletnice, ki jih imamo v toplih gredah, preko dneva grede odpiramo in jih tako utrjujemo.
Zeliščni vrt
Zelišča v posodah je potrebno presaditi ali jim po potrebi zamenjati vrhnjo plast zemlje. Pognojimo s kompostom ali organskim gnojilom. Če imamo posajeno meto jo izkopljemo in razdelimo na več delov. S potaknjenci razmnožujmo sivko, rožmarin, pelin, žajbelj in meliso. Zelišča, kot so drobnjak, koriander, koromač, gorčica…sejemo na prosto, vendar jih je potrebno zaščititi pred nizkimi jutranjimi temperaturami s tunelom ali folijo. Na travnikih pa le naberimo trobentice in jih posušimo za čaj.
Sadni vrt
Drevesa obrezujemo na špalir ali kordon. Tako gojena drevesa obrezujemo v času aktivne rasti, da zmanjšujemo njihovo razrast in spodbudimo tvorbo plodov. Sedaj je tudi čas za obrezovanje češnje in slive, ki sta občutljivi na jesensko in zimsko obrezovanje. Jablane in hruške je potrebno poškropiti proti škrlupu, na Primorskem škropimo proti moniliji na koščičarjih in breskovi kodravosti, opazujemo tudi rastline za znaki prvih listnatih uši, ki jih je potrebno pravočasno zatreti. Sadimo črni in rdeči ribez, robido in kosmulje. Robidam odstranimo stare poganjke, mlade pa speljemo po špalirjih. Jagodičevje razmnožujemo z grobanjem: veje zasujemo z zemljo, navlažimo in pustimo, da se razvijejo korenine. Ukoreninjen poganjek odrežemo od matične rastline in ga presadimo na novo mesto. Ob nevarnosti slane drevje, ki cveti, prekrijemo s folijo. Okoli dreves lahko ovijemo lepljiv trak, ki bo preprečeval plazečim škodljivim insektom dostop do krošenj.
Za konec pa naj omenim še spopad z mahom, ki nas čaka v aprilu, saj mu ustreza vlažna in senčna lega, kjer se trava ne znajde najbolje. Maha se bomo najbolje znebili z odlično drenažo, rast trave pa izboljšujemo z dodajanjem hranil. Ne pozabite tudi na zatiranje plevela, ki se že veselo razrašča po gredah. Zdaj pa le veselo na delo!