Upokojenci ob 10 procentov
Upokojenci smo se veselili četrtkovih nakupov pri našem največjem trgovcu Mercatorju, saj smo bili s pika kartico deležnih 10 procentov popusta na celoten nakup. Pa ne samo nakupov, tudi srečanj in druženj smo se veselili, saj smo se srečevali z vrstniki v pokoju, povedali besedo ali dve, razpravljali o politiki, pa nadaljevankah, športu, predvsem pa je pogovor tekel o zdravju, vremenu in vnukih. Z veseljem smo popili kakšno kavico in modrovali.
Pa je zavel nov veter, 10 procentov popusta so odgovorni v Mercatorju ukinili, misleč, saj je v Mercatorju že tako ali tako ogromno popustov (govori se o 10.000 znižanih artiklih), pa top ponudbe, pa kuponi in še marsikaj drugega.
Pa so se gospodje, ki načrtujejo, zmotili. 10 procentov popusta na celotni nakup, je nam upokojencem pomenil veliko. Že občutek, da smo prihranili nekaj evrov pri nakupu, je bil prijeten. Skrbno smo preračunavali vsak svoj nakup, tako da smo presegli tistih magičnih 20 evrov nakupa, ki je bil podlaga za naslednji četrtkov nakup s popustom.
Da je moja ugotovitev pravilna, potrjuje zmanjšan obisk našega največjega trgovca ob četrtkih s strani upokojencev. Opazil sem, predvsem v zadnjih dveh tednih, ko nekaterih znancev in znank, katere sem stalno srečeval ob več ali manj isti uri v trgovini, ne srečujem več.
Postavil sem si vprašanje ZAKAJ? Kaj je temu vzrok? Če verjamete ali ne, razlog je v 10 procentih. Ljudje se pogovarjajo tako: »Najprej so v Mercatorju spremenili sistem točkovanja (prej 4 evre ena pika, nato vsak evro – pika, vendar si jih potreboval veliko več za manjši iztržek, če si hotel uveljaviti dvakrat letno vnovčenje točk), sedaj pa so ukinili še teh 10% v četrtkih«.
»Pa saj imajo ogromno artiklov, ki so znižani veliko več kot 10 procentov«, sem jim odvrnil. Pa so odgovorili: »To je enako kot pri znižanjih v ostalih trgovinah. Celo leto prikazujejo znižanja, ko pa pride tisto pravo znižanje, ki je bilo nekoč dvakrat v letu, ne dobiš tistega kar si želiš, občutka znižanja ni več, zato so se tudi taka znižanja izjalovila«.
Pa še res je. Na tistih velikih znižanjih, ko se je popust dvakrat v letu zelo poznal, se je včasih trlo ljudi, pa danes? Človek zgublja občutek za popuste, saj se le-ti vrste skoraj vsak mesec.
Tudi daril ki jih je prinesel dedek mraz, smo se nekoč razveseli tako mi kot otroci. Pa poglejmo danes – trije dobri možje, daril ogromno in to kakšna! Daril imajo naši vnuki že toliko, da dedki in babice nimamo več idej, kaj bi jim še kupili. Pa Valentinovo, pa Dan žena, pa Dan mater. Nekoč se je vedelo, da je Dan žena zakon in smo svoje drage polovice obdarovali kot se spodobi. Pa danes? O tej temi morda nekoč drugič.
Vrnimo se k Mercatorju in 10-tim procentom. Trgovec nam je vzel še tisto nekaj veselja do zbiranja točk (te so še zaenkrat ) in popustov, ki so bili namenjeni prav nam, upokojencem.
Živim v večjem mestu, v katerem je precej trgovin. Prvi mesec, ko so bile le-te odprte, je bilo v njih precej ljudi, nato se je promet in obisk v teh predvsem »tujih« trgovinah občutno zmanjšal. Vendar pa zadnje čase opažam, da se obiski teh trgovin (Spar, Hofer, Lidl, Tuš…) povečujejo. Pa veste kdo zahaja v te trgovine v vedno večjem številu? Upokojenci!
Seveda je k zmanjšanju obiskov v trgovini Mercator kriva tudi kriza, ki še kar naprej traja, kriv pa je tudi naš slovenski največji trgovec Mercator, ki bi lahko z drugačno politiko povečal obisk in nakup, ne pa da ta vztrajno pada. Tudi če se bo politika največjega podjetja spremenila, na stare tirnice mislim, je vsa (ne) načrtovana pamet odgovornih v podjetju, zavožena. Zakaj bi upoštevali zdravo kmečko logiko, ko pa lahko z nespametjo uničujejo naš nekdanji ponos. Občutek imam, da je tudi tukaj, kot v večini propadlih podjetij, v ozadju precej »stricev«. Potem pa še večkratna prodaja Mercatorja, pa tajkuni, pa …..
Škoda le, da te osebe iz ozadja niso dedki in none. Vsa zadeva bi bila povsem drugačna, vsaj mislim tako. V premislek!
Emil Kragelj