Težave s koncentracijo – kako jo izboljšati?
Živimo v času velikih sprememb, vsakdanji tempo je izredno hiter in stresen, informacije so dostopne na tako rekoč vsakem koraku. Pogosto se zalotim, da imam »polno glavo vsega« in seveda zato hitro kaj pozabim ali celo preslišim, zamešam in je kmalu vse narobe …
Ker se zadnje čase borim z luknjičasto koncentracijo, veliko pozabljam in sem na splošno zmedena, je skrajni čas, da nekaj ukrenem. Od zmeraj sem nagnjena bolj k naravi in naravnim »zdravilom«, zato tudi tokrat raziskujem v tej smeri. Pripravila sem nekaj enostavnih naravnih »receptov«, ki mi bodo (in so že) pomagali ohraniti trezno glavo ter nadzor nad življenjem, lahko pa kakšen pomaga tudi vam.
Zapisovanje za boljšo koncentracijo
Začnimo s tistim najbolj enostavnim: Pametni pišejo. Kar seveda drži kot pribito. Če je človek nagnjen k pozabljanju ali je v nekem obdobju malo raztresen, je priporočljivo zapisovati dogovore, datume … Dandanes je to seveda zelo lahko, saj imamo že skoraj vsi telefone, ki nam omogočajo, da si plane zapisujemo v edino stvar, brez katere ne gremo več skoraj nikamor. Če je kje še kak tradicionalist, lahko domenke zapisuje tudi v papirnate planerje.
Mnemotehnika za boljšo koncentracijo
Če spomina ne želite le ukaniti ampak ga uriti, so za vas primerne mnemotehnike. Starejši bralci se morda še spomnite, ko vam je babica ali katera izmed starejših tet rekla, da si, v namen, da nečesa ne pozabite, zavežite vozel na robcu. To je ena izmed mnenotehnik, ki jih Hilton (1997) definira kot tehnike pomnjenja oz. znanost, ki se ukvarja z urjenjem spomina. Mnemotehnika je torej katerikoli spominski pripomoček, ki je lahko besedni, vizualni ali številski.
Najbolj znane mnemotehnike temeljijo na vizualizaciji in sicer si podatke zapomnimo tako, da si s pomočjo domišljije in predstav v glavi ustvarjamo slike oziroma zgodbe, ki vsebujejo informacije, ki bi si jih radi zapomnili. Na primer poljubne besede kot so: drevo, jabolko, otrok in travnik, povežemo v sliko:drevo sredi na travnika in na drevesu otrok, ki malica jabolko. Slika naj bo čim bolj nenavadna, saj si jo bomo tako lažje zapomnili. Vizualizacijo lahko uporabljamo tudi pri zapomnitvi številk, ki si jih na primer zapomnimo s tem, da jih »vidimo« na tipkovnici. Saj se vam je najbrž že zgodilo, da niste znali povedati pina svoje bančne kartice, vtipkali ste ga pa brez problema. Če imamo težave pri zapomnitvi imen, si lahko, ko spoznamo novo osebo, predstavljamo katero drugo osebo, ki nosi isto ime, kot človek, ki se nam je ravnokar prestavil, ali si predstavljamo katero znano osebnost z istim imenom. Pomaga tudi, če ponovimo ime s katerim se je neznanec predstavil. Menmotehnike so zelo uporabne tudi če neko besedilo, ki si ga moramo zapomniti, zarepamo ali zapojemo ali spravimo v rimo. Skratka možnosti je veliko, le ustvarjalni moramo biti malo.
Hrana za boljšo koncentracijo
Pri boljši koncentraciji pa nam lahko pomaga tudi hrana. Predvsem rdeča pesa je tista, ki še posebno v možganih nevtralizira in odstranjuje strupene snovi, ob enem pa tudi pospešuje nastajanje rdečih krvnih telesc in s tem izboljšuje preskrbo celic s kisikom. Prav tako je špinača ena od tistih živil, ki še posebej pomirjajo živčevje in krepijo možgane ter odganja utrujenost. Prav tako pri koncentraciji pomaga zeleni čaj, temna čokolada, borovnice, pomaranče in seveda ne smemo pozabiti na dovolj zaužite vode ter dovolj spanca.
Majhen trik, da prebudimo možgane je tudi vohanje cimeta, če ga pa še redno uživamo, ne le da izboljšujemo spomin, koncentracijo in pozornost temveč tudi zmanjšujemo možnost za nastanek Alzheimerjeve bolezni.
S sproščanjem do boljše koncentracije
Seveda pa velja še enkrat poudariti, da ob težavah s koncentracijo in pomnjenju ne smemo pozabit nase. Navadno je vzrok pozabljanju stresno življenje in če nismo med najbolj organiziranimi osebami, je potrebno najti način za sproščanje, da ne bomo kdaj pozabili na kak pomembnem domenek. Vsak človek mora najti tisto nekaj, kar ga sprošča in napolni z novo energijo. Sprehod v naravo, sproščujoča kopel, tek, ples, meditacija, je le nekaj nasvetov, kako zgrabite stres za roge in pomagate možganom, da opravljajo svoje funkcije.