Sveta geometrija: umetnost kreiranja oblik
Vse v širnem vesolju, od metuljev, rož, slonov, vodnih kristalov, žensk, moških, dreves, piramid, planetov, galaksij, zvezd, zvoka in še in še bi lahko naštevala, obstaja zaradi malo manj poznane »skrivnosti« vesolja – to je sveta geometrija, ki je umetnost kreiranja vseh življenjskih oblik v vesolju. Vse je ustvarjeno po principu le-te, in ko se bolj poglobiš v to, začneš videvati stvari z drugačnimi očmi. Kako to, da je vse kar je naravno, tako neverjetno popolno in dih jemajoče, ne da bi človek rabil karkoli spreminjati in posegati v naravo ali v sebe? Nekdo mora vse te življenjske oblike ustvarjati, obstajati mora neka esenca, ki kreira najrazličnejše oblike, katerih osnova pa je krog. Krog predstavlja neskončnost, kjer ni začetka ne konca, predstavlja enost, cikličnost, povezanost, celovitost, popolnost. Krog tvori vse ostale geometrijske like in telesa, in ko sem se prvič srečala s sveto geometrijo, sem bila presenečena, kaj vse lahko nastane iz nizanja krogov. Verjetno se nam še sanja ne, koliko pomembnih kod je skritih v vsem tem.
Osnove svete geometrije
Roža življenja je simbol svete geometrije, rišemo pa jo lahko v neskončnost. Tista najosnovnejša in napogosteje prikazana je sestavljena iz 19-ih krogov, lahko pa seveda nadaljujemo z risanjem krogov, in kmalu se nam odpre širša slika: pridemo do sadeža življenja, ki ga tvori 13 krogov. S povezovanjem središč krogov v linije, se nam pokaže vsem znana zvezda tetraeder, imenovana tudi Davidova zvezda ali Merkaba, ki je naše svetlobno kozmično »vozilo«.
Da pa ne prehitevam: začne se pri esenci, osnovi ali duhu, ki se »odloči«, da bo razširil svojo zavest v krog (popolno celoto) in kjerkoli na robu kroga ponovil naslednji krog, in naslednji … Dva kroga tako tvorita »vesica piscis« ali »ribji mehur« (poglejmo obliko naših oči), ki pomeni svetlobo. Trije krogi tvorijo trojstvo, po šestih krogih, ki jih ta esenca izriše s pomočjo presečišč prejšnjih krogov, pa se nam pokaže lepa mojstrovina imenovana seme življenja, ki je sestavljena iz 7-ih krogov. Je število 7 samo naključje, ali pa ima morda vezo s tem, ko krščanstvo uči, da je bog 6 dni ustvarjal svet, 7. dan pa je počival? In je zato število 7 tudi pravljično in srečno število ter število dni v tednu? Zanimivo je tudi, da v svetu polnem rivalstva in tekmovanja med religijami, roža življenja predstavlja univerzalni simbol, ki ga je moč najti povsod po svetu, v vseh religijah, in povsod se imenuje enako: roža življenja. Naj poudarim, da sveta geometrija NE pripada nobeni religiji, religije so vzorce svete geometrije verjetno ohranile zaradi njihove velike pomenljivosti in mogočnosti.
Torej, če pogledamo dalje, vse življenjske oblike pridejo iz semena, kajne? Vsako bitje se razvije iz semena, kar ponazarja sveta geometrija. Ko nadaljujemo z risanjem krogov, pridemo do rože življenja, sadeža življenja, Metatronove kocke (heksaeder) in ostalih Platonovih teles (tetraeder, krogla, oktaeder, dodekaeder, ikozaeder), Merkabe, drevesa življenja … Za lažjo predstavo prilagam slike in video, ki prikazuje najosnovnejšo sveto geometrijo:
Sveta geometrija – roža življenja
- Levo: roža življenja, desno zgoraj: seme življenja, desno spodaj: »vesica piscis« (ribji mehur).
- Drevo življenja, ki se izriše v roži življenja.
- 13 krogov predstavlja sadež življenja, ki velja za najsvetejši simbol svete geometrije. Če povežemo središča vseh krogov, dobimo Metatronovo kocko ter Merkabo ali Davidovo zvezdo.
- Oko po principu svete geometrije.
Oko po principu svete geometrije.Sveta geometrija je geometrija zavesti, kjer ni niti začetka niti konca. Vse samo je, obstaja. Vsaka živa stvar ima svojo obliko in kodo po kateri raste in se razvija. Geometrijo sem vedno povezovala z računanjem ploskev, prostornin in kotov, vendar pa sedaj vidim, da ima sveta geometrija čisto drugačen pomen – globlji, prodornejši in zelo vznemirljiv. Risanje krogov je zelo enostavno s šestilom, potrebuje se le malce natančnosti in potrpežljivosti. Čez čas se nove in nove oblike začnejo odkrivati same od sebe. Raste pa tudi naše zavedanje.
Moškost vs. ženskost
Omenila sem že osnovno obliko vse kreacije – krog. Krog je ženski aspekt. Je zaobljenost, kar lepo vidimo v primerjavi ženskega in moškega telesa: žensko je zaobljeno, moško pa bolj ravno in brez oblin. Ženski aspekt predstavlja tudi duhovnost, življenje v »tu in zdaj«, čustva, gibanje, ustvarjalnost, desno polovico možganov, vzhodni del sveta, intuicijo, umetnost, glasbo ter domišljijo. Je srce, enost (sodelovanje in povezanost) in magnetizem in s tem povezano valovanje (vijugasta oblika valov). Zanimivo, saj ravno ženske v večini privlačijo moške kot magnet.
Moški aspekt pa so linije, ki nastanejo s povezovanjem presečišč in središč krogov, ter tako tvorijo najrazličnejše geometrijske like in telesa, ki sem jih že omenila zgoraj. Moški aspekt predstavlja linearnost (od točke A do točke B), fizični svet, osredotočenost, kontrolo, analitično razmišljanje, logiko, levo polovico možganov, zahodni del sveta, razum, dualnost in s tem ločevanje in tekmovanje. Moški aspekt so možgani in elektrika (npr. strela).
Ljudje smo tako elektromagnetna bitja – moško in žensko hkrati. Eno brez drugega ne gre. Ko je enega od njiju preveč ali premalo, to pripelje do neharmoničnosti. Vsak ima v sebi oba aspekta in ne samo enega. Oba pa sta tudi enako močna, prevlada ne obstaja. V sveti geometriji je vse simetrično in harmonično, saj sta oba aspekta uravnovešena. Medtem, ko pa je naša družba bolj moško usmerjena in tako stanje prevladuje že tisočletja. Kar pa seveda pomeni, da ni ravnovesja in harmonije. To se kaže povsod na svetovni ravni. Uravnovešanje moškega in ženskega principa bi pomenilo samo eno: začetek prave nove zlate dobe. Če rastlina ne raste v ravnovesju in po danem vzorcu (kodi), potem bo verjetno kmalu odmrla. Isto se dogaja z nami in z vsem. Harmonija je ključ do prijetnejšega sveta, ki bo idealen prostor za vsa bitja.
Sveta geometrija v naravi
Kako pomirjajoča in navdihujoča je narava in vse kar prebiva v njej. Šestkotnik je gradnik mnogih naravnih oblik: snežink, vodnih kristalov, čebeljih panjev, kačje kože, ženskih spolnih celic – jajčec, želvjega oklepa itd.
Velik navdih pri raziskovanju svete geometrije in iskanju vzorcev v naravi, pa so tudi žitni krogi. Ti primerki popolne preciznosti, vsakokrat v meni prebudijo željo po odkrivanju vsega kar se skriva za tem. Izgledajo kot pečati, štampiljke, ki jih je neka napredna in nam (še) neznana inteligenca nevsiljivo vtisnila v polja po vsem svetu. Sveta geometrija je tudi glasba in zvok, zato vzorci, ki nastajajo v sveti geometriji, obenem pomenijo frekvenco, saj zvok prav to je – frekvenca. Žitni krogi potemtakem oddajajo frekvenco, ki bo po mojem mnenju in po mnenju mnogih drugih, pripomogla k dvigu zavesti planeta in vsega na njem.
- Magični krogi, ki tvorijo čudovite strukture in vzbujajo radovednost in željo po iskanju odgovorov.
Zanimivost pa je tudi Fibonaccijeva spirala, ki nastane po Fibonaccijevem zaporedju števil (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 …). Vsa naslednja števila dobimo s seštevanjem zadnjih dveh (1+1=2, 1+2=3, 2+3=5, 3+5=8 …). Vzorci iz narave so na primer polžja spirala in mnoge rastline.
- Spirala v aloji.
- Polžja hiška – spirala.
- Spirala v sončnici.
Vse nam je takorekoč dano na pladnju, vse kar moramo narediti je le, da na široko odpremo oči in prava lepota se nam bo razkrila skozi nešteto različnih oblik. Z risanjem krogov in rože življenja, pa postanemo bolj zavedni, in tako začnemo počasi sestavljati delčke sestavljanke v celoto, v enost, saj nič ni ločeno. Vse je povezano.