Ščitnica in njen vpliv na moje življenje (1)
Moja zgodba s ščitnico se je začela že dolgo nazaj. Žal ne vem točno kdaj, saj sem verjetno kar nekaj let simptome, kot sta npr. nepojasnjena utrujenost in občasno tiščanje v vratu, raje pometla pod preprogo, češ saj bo minilo. Seveda pa takrat še nisem vedela, da je za velik del mojih težav, ki so se šele začenjale kriva žleza metuljaste oblike, ki v premer meri le slabih 5cm – ščitnica (ang. Thyroid gland).
Ščitnica – kaj, kje, kako, komu in zakaj?
Kot sem že omenila je ščitnica žleza z notranjim izločanjem, leži pa na sprednji strani vratu pred sapnikom. Proizvaja hormone (T4 in T3), ki preko krvi prehajajo v tkiva po vsem telesu, posledično nadzoruje tudi delovanje celic. Vpliva na skoraj vse organe. Odgovorna je za pospeševanje presnove ogljikovih hidratov, maščob ter beljakovin. Že iz tega kratkega opisa je razvidno, kako zelo je pomembno njeno pravilno delovanje.
Do težav z delovanjem ščitnice pride, ko le ta deluje premalo – hipotiroidizem ali preveč – hipertiroidiziem. Na kratko to pomeni, da ščitnica izloča premalo oz. preveč ščitničnega hormona. Medtem, ko pomanjkljivo delovanje ščitnice občutite predvsem kot občutno upočasnjeno presnovo, utrujenost, izpadanje las, suho kožo, menstrualne težave in depresijo, so glavni simptomi pretiranega delovanja ščitnice hitra izguba telesne teže, maničnost in izbuljenost oči.
Med najbolj pogoste težave, ki jih lahko povzroči ščitnica pa sta še golša (normalno delujoča, a povečana ščitnica) in Hashimotov tiroiditis (avtoimunska bolezen ščitnice).
Z nepravilnim delovanjem ščitnice, ki je posledica pomanjkanja joda ali motenj v delovanju ščitnice, se po svetu sooča 300 milijonov bolnikov. Kljub temu, da nezdravljena težava s ščitnico lahko pripelje celo do kapi, neplodnosti in kome, se po ocenah v svetu zdravi le 20% obolelih (Teden ščitnice prvič v Sloveniji, Viva.si).
Moji simptomi oz. kako me je ščitnica opozorila nase
Prispevek je pisan na podlagi lastnih izkušenj, tako da je možno, da se vi osebno lahko spopadate tudi s kakšnimi drugimi simptomi, ki so posledica nepravilnega delovanja ščitnice.
- Nepojasnjena stalna utrujenost; bili so dnevi, ko sem spala tudi 10 ur, pa se še vedno nisem naspala. Spanec telesu ni povrnil nobene energije. Pogosto sem se zjutraj zbudila bolj utrujena kot zvečer. Ne, ni bil problem v ležišču.
- Menjavanje razpoloženja; ženske me boste najlažje razumele, če ta simptom primerjam z večnim PMS-jem. Seveda, sem to 2x pomnožila v obdobju, ko je bil dejansko čas za PMS. Na kratko, prihajalo je do hitrih menjav v razpoloženju, pogosto sem šla v ekstreme, od veselja do skorajda, če ne tudi depresije in anksioznosti.
- Težave s počasno presnovo; ne jemljite tega simptoma kot izgovor, saj sem s svojim zunanjim videzom dokaj zadovoljna. Gotovo tudi vi občutite kdaj z vašo prebavo ni vse v najlepšem redu. Posledično ste konstantno napihnjeni, slaba in počasna presnova hranilnih snovi pa se pozna tako na slabši kvaliteti kože, lomljivih nohtih in tudi nesposobnosti telesa k pravilni, hitri porabi energije, ki ste jo zaužili s hrano, kar lahko posledično pomeni nabiranje nekaj odvečnih kilogramov, čeprav dejansko ne pojeste veliko.
- Izpadanje las; izpadanje las je bil v mojem primeru kaplja čez rob. Sem namreč tip človeka, ki se k zdravniku zagotovo odpravi šele takrat, ko se njene težave z zdravjem vidijo šele navzven. Tudi taki moramo obstajati. Po tem, ko sva s frizerko ugotovili, da zdaj pa ne more več iti za obdobje povečanega izpadanja las, sem se končno tudi jaz odpravila k zdravniku.
Obisk pri tirologu
Potem ko sem se končno opogumila za obisk osebne zdravnice, me je le ta poslala na odvzem krvi, saj naj bi bil ta test najbolj siguren kar se tiče ugotovitve motenj v delovanju ščitnice. Kmalu sem prejela izvide, ki so nakazovali premajhno delovanje ščitnice – hipotirozo in napotnico za obisk specialista s tega področja – tirologa. Kot posledica krasne organizacije slovenskega zdravstvenega sistema, bi morala za redni pregled čakati okroglega pol leta. Posledično sem se odločila za samoplačniški pregled pri dr. Pirnatu, kjer sem prišla na vrsto v vsega štirih dneh.
Najprej me je povprašal po simptomih, družinski zgodovini s težavami ščitnice in podobno. Sledil je pregled ščitnice s tipanjem vratu in ultrazvok.
Glede na izvid je specialist ugotovil, da me muči že zgoraj omenjen Hashimotov tiroiditis, ki spada med najpogostejše povzročitelje premajhnega delovanja ščitnice. Gre namreč za avtoimunsko bolezen, do nje pa pride zaradi motenega delovanja imunskega sistema, ki ščitnice ne zaznava kot lastno tkivo, ampak kot tujek v telesu in jo zato začne milo rečeno napadati. Ko je ščitnica dovolj poškodovana, pa je potrebno začeti telesu umetno dodajati hormone, saj jih ščitnica ni zmožna proizvesti dovolj.
Čeprav se sliši malce grozno, me je zdravnik potolažil, da je dobro, da smo to ugotovili že zdaj, ko je bolezen šele v začetni fazi. Zato vam priporočam, da ob kakršnemkoli sumu ne odlašate z obiskom zdravnika. Tisti cmok v grlu je lahko le začetek.
Jutri se bom tako odpravila po predpisana zdravila. Resnično upam, da bodo vsaj malo omilila simptome. Več o tem pa čez nekaj mesecev.