Rumov lonec – pijača, ki jo začnemo pripravljat spomladi
Rumov lonec, pijača ali sladica, ki jo delamo mesece in prinaša pričakovanje. Začnemo spomladi, ko začnejo zardevati jagode in končamo z medenimi hruškami.
Mene rumov lonec spominja na otroštvo. Ne le, da sem opazovala mamo, ki ga je vsako leto pripravljala, hodila sem v klet dvigat pokrov in vonjat omamne dišave po sadju in rumu. Pripravljat ga je začela nekje sredi junija, ko so začele zoreti prve jagode in končala oktobra z jesenskim sadjem. Potem je rumov lonec, katerega zunanjost je bila tudi na pogled lepa, iz gline in ročno poslikan, v temnem prostoru čakal na decembrske praznike. Kakšno šilce smo si večji otroci, v času zimskih praznikov, tudi izprosili, saj se je vsebnost alkohola v teh mesecih že znižala oz. izhlapela in se je alkohol razredčil s sokovi, ki jih je spustilo sadje. Recepta ne poznam, ga ni poznala niti moja mama. Rumov lonec namreč nima enotnega recepta, saj je sestava odvisna od tega, kaj imamo na domačem ali sosedovem vrtu.
A če boste rumov lonec delali prvič, je prav, da poznate vsaj nek okviren recept. Že naslednje leto ga boste naredili po svojem okusu in težko, da bo dvakrat enakega okusa.
Za rumov lonec potrebujemo najprej lonec s pokrovom, tak ki ne prepušča svetlobe. Najbolje glinen, ni pa nujno. Velikosti 6 litrov. Zanj bomo potrebovali kakih 2-3 litre ruma.
Kot že ime pove potrebujemo rum, tistega s 75 % alkohola. Le tega nalivamo nekje do polovice vsebnosti rumovega lonca, potem pa lahko nadaljujemo tudi z navadnim rumom, ki ima manjši % alkohola. Vendar: če uporabimo rum s 75 % alkohola, se nam rumov lonec zagotovo ne bo pokvaril. Pomeni, da sadje ne bo zavrelo, kar se lahko zgodi, če alkohol ni dovolj močan, vsaj na pričetku nalaganja sadja in sladkorja.
V rumov lonec začnemo nalagati po 500 g očiščenega, opranega in osušenega sadja, na primer jagode in nanje posujemo 500 g sladkorja. Prelijemo z rumom in rahlo premešamo, da se sladkor začne topiti. Pokrijemo s pokrovom in postavimo na hladno. Ko zorijo češnje, jih v rumov lonec lahko damo kar s pečkami vred, spet nanje posujemo sladkor, zalijemo z rumom, pokrijemo in čakamo na naslednje zrelo sadje. To so lahko borovnice, ribez, gozdne jagode. Le te dajemo v rumov lonec cele, medtem ko večje kose sadja razrežemo na manjše koščke.
Nadaljujemo s plastmi olupljenih in na osmine narezanih breskev in marelic, prekrijemo s sladkorjem in rumom. Občasno, ko dodajamo zadnjo plast sadja, sladkorja in ruma, vsebino rahlo premešamo, da se sladkor ne nabira na dnu lonca. Nadaljujemo septembra z nabranimi robidnicami, grozdjem, nazadnje dodamo hruške, ki smo jih olupili, odstranili peščišče in narezali na četrtine ali osmine. Ko dodamo še sladkor in rum, je naš rumov lonec poln, zato ga zapremo in postavimo v temen in hladen prostor. Tam naj stoji najmanj 2 meseca, še bolje dlje, tja do pol leta. Medtem sadja ne mešamo več.
Seveda lahko naredimo rumov lonec tudi tako, da vse sadje, ki ga praktično dobimo v trgovini skozi celo leto, v lonec naložimo skupaj s sladkorjem in rumom naenkrat, pokrijemo in postavimo na hladno in temno mesto, kjer naj čaka pol leta.
A čar rumovega lonca je v tem, da se vsaka plast dodaja počasi, v času zrelega sadja in dopušča vsaki plasti, da spusti okus in vonj, nam pa prinese pričakovanje. Z vonjem in okusom pa sredi zime pričara spomin na minulo pomlad, poletje in jesen.