Rafaelo kroglice
Dobro se spomnim, kdaj sem naredila svoje prve rafaelo kroglice. Bilo je pred dobrimi dvanajstimi leti, za božič. Pred božično-novoletnimi prazniki sem od prijateljice dobila recept za rafaelo, ki se mi je takrat zdel vrhunski posladek in komaj sem čakala, da prispem domov in ga preizkusim.
Dotični recept za kroglice rafaelo je vseboval same okusne in obetajoče sestavine: kokosovo moko, mandljeva jedrca, sladkor v prahu … Poleg naštetih pa je recept navajal še eno neobičajno in (predvsem) drago sestavino: mleko v prahu.
V tistem času je v zraku visela afera v zvezi z mlekarnami in mlekom v prahu, zato se le tega ni dalo kupiti v navadnih trgovinah, pač pa je bilo ponj treba – v lekarno. Ob mojem povpraševanju po škatli mleka je farmacevtka želela vedeti starost otroka, kateremu je proizvod namenjen. Bilo mi je zelo neprijetno ob pojasnjevanju, da tega pregrešno dragega mleka ne kupujem za dojenčka, ampak za pecivo … 🙂
Po uspešno opravljenih nakupih sem vse potrebno razporedila po kuhinjskem pultu in se navdušeno lotila izdelave rafaelo kroglic.
Spodaj opisani recept mi je, kot rečeno, posredovala prijateljica. Zdaj, v »novejših« časih, sem ga zasledila tudi na spletu. Hvala idejnemu avtorju recepta.
Sestavine za osnovno maso:
40 dag sladkorja v prahu
- 1 dl vode
- 15 dag margarine za mazanje
- 40 dag mleka v prahu
- 20 dag kokosove moke.
- Ostale sestavine: mandljeva jedrca, kokosova moka za povaljanje.
Predpriprava:
Mandljeva jedrca prelijemo z vrelo vodo, da jedrcem odstopi ovoj. Pri izdelavi kroglic rafaelo namreč uporabimo »gola« mandljeva jedrca brez ovoja.
Priprava osnovne mase:
Sladkor zavremo v vodi. Sladkorni sirup nekoliko ohladimo, nato mu primešamo margarino. Postopoma in ob stalnem mešanju dodajamo mleko v prahu; pazimo, da se mleko ne sprime v grudice. Na koncu vmešamo kokosovo moko. Dobljeno maso dobro pregnetemo in jo ohladimo v hladilniku. Potem iz nje oblikujemo kroglice. V vsako kroglico sproti vstavimo mandljevo jedrce in jo povaljamo v kokosovi moki. Rafaelo kroglice polagamo na raven pladenj ali krožnik.
Opombe:
* Mandljeva jedrca lahko nadomestimo z lešnikovimi. Prednosti lešnikovih jedrc: ponujajo drugačen, nov okus (kar je dobrodošla sprememba v primeru, da rafaelo kroglice pripravljamo večkrat). Prednosti mandljevih jedrc: v primerjavi z lešnikovimi se pri teh lažje znebimo ovoja; so cenejša; sledijo izvirnemu receptu (ampak to je pomembno le za perfekcioniste).
* Ohlajanje osnovne mase zahteva nekoliko pozornosti. Ohlajanje čez noč je absolutno predolgo. Pa ne zato, ker ne bi imeli časa, pač pa zaradi dejstva, da se masa po tolikem času preveč strdi; potem jo je zopet treba segrevati – pri takem postopku na koncu dobimo zmazek. Najbolje je, da maso postavimo v hladilnik za eno uro, od takrat dalje pa večkrat preverimo, kdaj masa dobi ustrezno trdoto.
* V receptu piše, da iz navedenih količin lahko oblikujemo od 50 do 110 kroglic rafaelo. Sama sem jih vedno uspela narediti od 130 do 140, pa nisem nikoli imela občutka, da bi bile kroglice (pre)majhne.