Popolno dremanje – da ali ne
Kot verjetno marsikdo drug, tudi jaz z veseljem in največjim užitkom rada malo podremam, če mi le čas to dopusti. Pa naj bo to spanec po kosilu ob vikendih ali vsak dan ob večernih poročilih ali pa kdaj dopoldan, ko v naslonjalu berete dobro knjigo. Morda zato, ker ste preobremenjeni z delom, ki ga morate dokončati ali pa zato, ker vam je dremanje všeč. Morda pa le zato, ker vam kava ne pomaga več.
Kakorkoli pogledamo, se lahko strinjamo, da je dremanje čudovito priročna stvar. Pravijo tudi, da je dremanje mešanica umetnosti skupaj z znanostjo. A verjetno tudi vi, prav tako kot jaz poznate občutek slabe vesti, ker ste zapravili čas, ko bi lahko bili morda bolj aktivni, ali pa se zbudite še bolj utrujeni kot ste bili pred spanjem. Morda celo razdražljivi, tečni in brez volje za opravila, ki so vam ostala.
Prednosti dremanja
Dremanje je v resnici veliko bolj zakomplicirano, kot bi si lahko mislili. Vendar lahko ob pravilnem dremanju, pridobimo odlične rezultate spočitosti in svežine.
Dremanje bi lahko opisali kot nekakšen ponovni zagon možganov. Enako kot pri računalniku, tudi možgani osvežijo določene funkcije in jim vrnejo hitrost in sposobnost razmišljanja.
Dremanje lahko uporabimo tudi v primerih, ko moramo nujno urediti kakšne zadeve v čim krajšem času, morda dokončanje kakšnega projekta, opravila ali izpita. Na tak način lahko zmanjšamo količino spanja in smo še vedno funkcionalni in energični za delo, naši možgani pa so sveži in budni.
Koliko dremanja je ravno prav?
Najboljši načini dremanja oziroma koliko dremanja je ravno prav glede na potrebe, ki jih imate in stvari, ki jih morate urediti.
- DREMEŽ MOČI 10 – 20 minut je dremanje, s katerim si pridobimo moč, vzlet, pripravljenost in energičnost.
- SIESTA 30 – 45 minut je malo daljše dremanje, ki nam dopušča, da se vrnemo nazaj v pripravljenost kar hitro. Vendar lahko po tem dremežu nekje pol ure v sebi še občutimo zaspanost in nejevoljnost.
- VAL MIRU 60 minut je dremanje, ki je najboljše za izboljšanje in krepitev spomina o novih dejstvih, obrazih in imenih. Mirni val dremanja, iz katerega se je običajno zelo težko zbuditi. Po dremanju smo lahko še nekaj časa sitni in zaspani.
- REM 90 minut Takšno dremanje zajema poln cikel globokega spanja z možnostjo sanjanja. Ta oblika dremanja vodi do izboljšanja čustvenega in postopkovnega spomina (kot npr. vožnja s kolesom, igranje na kitaro) in izboljšanja kreativnosti. Iz REM dremanja se lažje zbudimo in običajno ne čutimo več zaspanosti.
Torej, če čutite preutrujenost in potrebo po dremanju, si ga le privoščite. Šefu pa pokažite tale prispevek in mu pojasnite, da je to dobro za vas, vašo učinkovitost na delu in posledično za podjetje.
Kot zanimivost za konec, po svetu se že odpirajo »napping salons« saloni za dremanje. Najbolj znan se nahaja v Tokiu, najdemo pa ga lahko tudi v Londonu in New Yorku.
Viri:
- http://www.collective-evolution.com/2014/02/17/how-long-to-nap-for-the-biggest-brain-benefits/
- https://www.wsj.com/news/articles/SB10001424127887323932604579050990895301888
- http://thespiritscience.net/2015/11/15/the-science-of-naps-this-is-why-they-are-so-good-for-you/
- http://japandailypress.com/nap-salon-to-open-in-tokyo-for-women-who-need-a-quick-rest-1939683/