Naravno zbijanje vročine pri otroku
Vročina pri otroku je velikokrat narobe razumljena kot bolezen, zato jo na vse pretege poskušamo zniževati. Tako sem počela tudi sama in viroze pri mojih otrocih so se pogostokrat vlekle več kot tri dni. Nato pa sem začela malo prebirati o naravnih načinih zdravljenja in tako sem ugotovila, da vročina ni bolezen, ampak odziv telesa in znamenje, da je telo aktiviralo svoje obrambne moči! Torej je zbijanje vročine, kot da bi tolkli po svoji obrambi namesto po sovražnikih :).
O povišani telesni temperaturi govorimo, ko je le-ta nad 37 °C, do 38,5 °C je zmerna vročina, nad tem pa je visoka vročina. Vročino po navadi spremljajo še pomanjkanje teka, potenje, mrzlica, vroče čelo, rdečica, pospešen srčni utrip in hitrejše dihanje, obložen jezik, razjede v ustih … Vročino povzročajo najpogosteje virusne in bakterijske okužbe, pri zadnjih je potek po navadi hujši, otrok je bolj prizadet in vročina kljub zbijanju ne pade. V tem primeru so potrebna zdravila/antibiotik. Pri virusnih okužbah pa lahko visoko temperaturo zbijamo ali z lekarniškimi pripravki (sveč ke, sirupi), ali pa si pomagamo na bolj naravne načine. Sama se držim tega, da zbijam vročino, ko preseže 38,5 °C in tudi pri zbijanju pazim, da vročine ne zbijem pod 37 °C, saj v tem primeru telesu otežim spopadanje z virusi in bakterijami in tudi otrok postane preživahen in ne počiva. To pa po izkušnjah sodeč podaljša bolezen.
Kako lahko na naraven način pomagamo otroku skozi vročino:
- Najpomembneje je, da otrok z vročino miruje v postelji. Soba mora biti prezračena, saj postani zrak povzroča nadaljnje komplikacije na dihalnih poteh. Odeja in obleka naj bosta zračni in ne pretopli, da nam otrok ne »zakuha«.
- Ko se otrok poti, ga je treba redno preoblačiti v suha oblačila, da se dodatno ne prehladi.
- Pri visoki temperaturi je zelo pomembno, da otrok pije dovolj tekočine in da redno urinira in odvaja blato, saj se telo na ta način čisti strupov. Dr. Vogel (ljudski zdravnik) trdi, da je ravno izločanje najpomembnejši element pri vročini in če redno izločamo urin, blato in pot, nam tudi višja vročina ne bo škodovala.
- Pri zniževanju vročine pomagajo tudi mrzli obkladki na meča. S hladno vodo namočimo brisačo in jo ovijemo okrog otrokovih goleni, ne sme pa iti čez kolena. Okrog zavijemo s suho brisačo, da ne zmočimo postelje. Pustimo maks. 5 minut in nato obkladek zamenjamo.
- Obkladki: najbolj znani so kisovi in krompirjevi obkladki. Kisove obkladke naredimo tako, da krpo ali pa kar nogavičke namočimo v rahlo topli vodi, ki smo ji dodali kis in nato ovijemo okoli stopal. Obkladke menjujemo, dokler ne dosežemo želene temperature. Krompir olupimo in narežemo na rezine ter položimo na stopala in zavijemo s krpo. Pustimo 15-20 minut.
- Kopel: otroka lahko položimo v toplo kopel, ki pa mora biti le kakšno stopinjo ali dve hladnejša, kot je otrokova vročina (Če ima otrok 39 °C, naj ima kopel 37-38 °C). otroka nikoli ne dajajte v mrzlo/hladno vodo, ker tako na telesu pride do zaprtja por, kar lahko otroka pregreje. Za odrasle je enostavnejša topla prha, ki nas osveži in izpere strupe. Pomembno je, da vedno ohlajamo tudi glavo, da ne pride do pregretja.
Poleg mirovanja, kopeli in ostalega naravnega zbijanja vročine pa lahko otroku pomagamo tudi s čajnimi mešanicami. Dobra mešanica je kamilica, materina dušica in lipa. Kamilica blaži vnetja, materina dušica uničuje bakterije in viruse, lipa pa pospešuje izločanje odpadnih snovi iz telesa. Žličko mešanice prelijemo z 2,5 dl vroče vode, pustimo stati 5 minut in precedimo. Pijemo trikrat na dan. Pomaga pa tudi prehrana – uživanje naravnih antibiotikov. Najboljši je seveda med, ki ga otroci obožujejo. Koristni so še sulfidi, ki uničujejo klice, najdemo pa jih v česnu in čebuli. Ker ju otroci po navadi ne marajo, ju lahko damo v med, pustimo malo stati, nato pa zmiksamo in precedimo. Dobimo super živilo, pred katerimi bakterije in virusi bežijo :). Pomemben je tudi vitamin C: brusnice, maline …, ki se bori proti tujkom, vitamin E, ki krepi obrambne sposobnosti: največ ga je v rastlinskih oljih, polnozrnatih izdelkih, zelju, avokadu … Pri tem pa upoštevajmo: Veliko piti in malo jesti, saj telo potrebuje energijo, da se bori z boleznijo. Tekočina obrambne celice naredi napadalnejše, obilna hrana pa bi to energijo porabila za prebavo namesto za obrambo.
Da pa bi do vročine čim manjkrat prišlo, moramo krepiti otrokove obrambne sposobnosti. To storimo z zdravo prehrano z veliko sadja in zelenjave, veliko gibanja na svežem zraku in vnos vitamina D ter končajmo tuširanje z mrzlo prho, kar ohranja aktivnost tkiva in krepi odpornost.