Akacija ali robinija – dišeča bela pomladna kraljica
Akacija – Ko spomladi ozelenijo travniki, jih pogosto obkrožajo belo cvetoča drevesa. Po cvetovih, ki spominjajo na grozdje, prepoznamo akacije. Čeprav je pravilno poimenovanje za akacijo robinija, pa tega imena skorajda ne poznamo in ga zato običajno tudi ne uporabljamo. Zato bom tudi jaz v prispevku uporabljala poimenovanje akacija.
Akacija
Akacija je tujerodno in precej invazivno drevo, ki so ga v Evropo prinesli iz Amerike v začetku 17. stoletja. V naših krajih so jo najprej pričeli zasajevati v krajih z vinogradništvom, saj je njen les precej trden in uporaben za vinogradniške kole. Za razvoj potrebuje veliko svetlobe, zato najpogosteje raste ob obronkih gozdov ali na gozdnih posekah. Njena krošnja je okroglasta in redka, njen koreninski sistem pa plitev, gost in se široko razraste. Skorja mladih dreves je gladka in siva, pri starejših pa porjavi in vzdolž debla se pojavijo globoke razpoke. Ker odganja iz korenin in tudi iz štorov, pa jo je težko zatreti in jo zato gozdarji obravnavajo kot plevel. Njeni listi so sestavljeni iz do 21 ovalnih lističev, ki se v mokrem vremenu in ponoči zaprejo.
Cvetovi akacije
Akacija cveti maja ali junija, ko se drevesa odenejo v belo cvetoča grozdasta socvetja. V tem času privablja čebele, saj je zelo medonosna, njene cvetove, ki imajo močan prijetno sladkoben vonj, pa lahko uporabljamo tudi v prehrani. Vendar pa pazimo – listje in lubje akacije sta strupeni. Prav tako bodimo previdni, da cvetov pri nabiranju ne zamenjamo s cvetovi nagnoja, ki so povsem rumene barve, akacijevi pa so bele barve. Nagnoj je namreč v celoti strupen.
Zdravilni učinki akacijevih cvetov
Sveže akacijeve cvetove lahko ocvremo, posušene cvetove pa lahko uporabimo za čaj, ki pomaga pri želodčnih in prebavnih težavah. Čaj iz akacije pomirja tudi kašelj, učinkuje proti vnetjem, krčem in ima blag odvajalen učinek.
Akacijevi cvetovi delujejo tudi antibakterijsko, zato so jih včasih žvečili in s tem skrbeli za zdravje ustne votline.
Akacijev med
Akacijev med je en izmed najbolj priljubljenih in poznanih vrst medu. Je svetlo rumene barve in bolj tekoč od ostalih vrst medu ter ima značilen blag vonj in okus. Akacijev med priporočajo otrokom in sladkornim bolnikom, blagodejno pa učinkuje na delovanje jeter in ledvic, lajša simptome stresa ter pomaga pri boleznih dihal. S svojo prijetno aromo in okusom pa spodbuja tudi tek.
Ocvrti akacijevi cvetovi
Akacijeve cvetove lahko ocvremo v olju, podobno kot bezgove. Potrebujemo:
- jajca, mleko, moko, ščep soli ter olje za cvrtje.
Akacijeve cvetove operemo in posušimo. Iz jajc, mleka in moke ter ščepa soli pa pripravimo maso podobno kot za palačinke, le nekoliko bolj gosto. V maso pomakamo cvetove akacije ter jih ocvremo v vročem olju. Ko ocvrti cvetovi porumenijo, jih vzamemo iz olja ter položimo na servieto, da vpije olje.
Akacijev sirup
- 3 l vode,
- 3 kg sladkorja,
- 60 g citronske kisline oz. citronke,
- 3 limone.