Črna (ZLATA) na Koroškem
Črna na Koroškem
Črna, Srebrna, Zlata na Koroškem je slikovita vas v Zgornji Mežiški dolini na nadmorski višini 575 m. Vas se iz tesnega kotla potegne v manjše doline pod mogočnimi gorami Karavank in Kamniško – Savinjskih Alp.
Staro vaško jedro, kjer je bi kraj prvič omenjen leta 1137, se bohoti s cerkvijo sv. Ožbolta in spomenikom padlim borcem, ki je delo Jožeta Plečnika. Prav tako je v samem centru tudi domiselno urejena rudarska zbirka na prostem, ki prikazuje del tristoletnega rudarjenja, saj so pod goro Peco rudna bogastva izkoriščali že davni predniki, ki so nekoč kuhali oglje, gradili fužine, odpirali revirje svinčeve in cinkove rude, ter postavili topilnice.
Rudarjenje je danes opuščeno, lahko pa se ogleda turistični rudnik in muzej Podzemlja Pece v sosednji Mežici, kjer se lahko radovedni obiskovalec z jamskim vlakom odpravi po starih rudarskih sledeh, ali pa to preizkušnjo doživi kar z gorskim kolesom.
Črna na Koroškem – športne aktivnosti
Zimski športi
Šport ima v kraju dolgoletno tradicijo, še posebej zimski športi. Na črnjanskem smučišču, ki ima urejeno zasneževanje in nočno smuko, so začeli kariero danes svetovno znani alpski smučarji, kot so: Katjuša Pušnik, Mitja Kunc, Aleš Gorza in Tina Maze.
Smučišče ima nadmorsko višino 575 do 789 m in 15 ha površine. Smučarska proga je dolga okrog 3 kilometre, naprava pa deluje v zmogljivosti 626 smučarjev na uro.
Blizu vasi je speljana tudi tekaška proga in tako smo imeli leta 1998 in 2002 na olimpijskih igrah tudi predstavnico iz te smučarske discipline in sicer Natašo Lačen.
Imamo tudi smučarja skakalca, brata, ki sta se udeležila olimpijskih iger še za bivšo Jugoslavijo leta 1972, to sta brata Pudgar, Drago in Danilo.
Črna na Koroškem – gorsko kolesarjenje
V poletnem času je poleg pohodništva najbolj privlačno gorsko kolesarjenje po nepregledni mreži cest in kolovozov, kar se kaže tudi v označenih in urejenih kolesarskih turah različne zahtevnosti.
Alpinizem in športno plezanje
Vse pomembnejša pa postajata tudi alpinizem in športno plezanje v urejenih okoliških naravnih plezališčih in na skoraj novi umetni steni v telovadnici Osnovne šole Črna na Koroškem.
Športne prireditve
Pri športu, je tudi kar nekaj znanih prireditev, ki privablja tekmovalce iz vseh krajev, med temi gorski maraton okrog Pece, alpinistični spust izpod Raduhe, maraton Turističnega tedna. Malo manj športno pa vseeno zalo znano je grajenje snežnih gradov Kralja Matjaža. Vsako zimo pa se po poti povesti Prežihovega Voranc – Čez goro k očetu, podajo pohodniki, kar tudi zelo dobro kaže dobre meddržavne odnose.
Klub 24
Naslednja športna »aktivnost« ki potrebuje veliko več kondicije. To je velik hribovski izziv imenovan K24. To je pot, ki jo je potrebno prehodit v 24 urah, velja tudi 25 ur za starejše od 50 let in ženske. Pot gre preko Koroških vrhov: Pece (2125m), Olševe (1930m), Raduhe (2062m), Smrekovca (1577m) in Uršlje gore (1699m). Pot je dolga okoli 80 km in s približno 4750m vzponov. Pot je od leta 2000 do končanega leta 2013 prehodilo registriranih 205 pohodnikov. Pot je naporna, a za izlete in obiske posameznih gora ni potrebno veliko, saj so vredne obiska.
Črna na Koroškem – turistične znamenitosti
Tako kot za pohodnike, ki si želijo aktivnega pohoda, kot za družine so primerne poti, poleg tega, pa imajo nekatere še zanimive zgodbe, zardi katerih je potreben ogled.
Kralj Matjaž
Tako je nedaleč od koče na Peci votlina, v kateri spi Kralj Matjaž in čaka, da se mu brada zavije okrog mize in da bo s svojo vojsko rabil rešiti svoj narod. 😀
Potočka zijalka
Na jugozahodnem pobočju gore Olševe, na višini 1700 m, se nahaja jama, Potočka zijalka, ki je pomembno paleontološko in arheološko najdišče, saj so v njej našli tudi kosti jamskega medveda. Pred 20.000 do 40.000 leti pa je bilo tam središče tedanjih lovcev.
Smrekovec – slovenski vulkan
Smrekovec pogorje, ki ga gradijo 28 milijonov let stare vulkanske kamnine iz obdobja zgornji oligocen. Njihov nastanek je rezultat delovanja smrekovškega vulkanizma, ki je tektonsko vezan na spajanje Afriške in Evropkske kontinentalne plošče. Vulkanski masiv je sestavljen iz enega ali več plastovitih vulkanov, ki so delovali v takratnem morju.
Pri koči na Smrekovcu, je zanimiva in hkrati poučna informacijska točka, ki predstavlja delovanje vulkana ter zanimivosti iz živalskega sveta na tem območju. V leseni brunarici, so na zanimiv način predstavljene različne vrste vulkanov in njihovo delovanje, 3D maketa Smrekovškega vulkana, karta sveta s pozicijami posameznih vulkanov, na računalniku in informativnih tablah pa so na voljo podrobnejše informacije. Pred brunarico je urejena kratka animacijska pot, na kateri lahko obiskovalec spozna različne kamnine, geološka obdobja, polpreteklo zgodovino območja, labirint – pot magme ter živali in rastline s tega območja.
Stik med afriško in evrazijsko ploščo
Druga informacijska točka je na lokaciji TIC Topla, kjer poteka tako imenovani periadriatski šiv – stik med afriško in evrazijsko ploščo. Tam so z različnimi animacijami prikazani stiki dveh plošč, sestava zemlje, modeli geoloških premikov, v ozadju so predstavitve ptic s tega območja in posnetki njihovih glasov, ki jih obiskovalci spoznavajo skozi zanimive igre. Na zidu ob brunarici so predstavljeni vegetacijski višinski pasovi in vegetacijska mrazišča, kar je posebna značilnost krajinskega parka Topla. Uredili so tudi animacijsko pot in mize s klopmi za oddih.
Črna na Koroškem – slikovite doline
Občina Črna po kvadraturi obsega 7,5 km2 in jo sestavljajo čudovite doline, to so dolina Bistre, dolina Tople, katera je tudi zaščitena in imenovana Krajinski park Topla, kjer je tudi plezališče.
Dolina Bistre in koroški čebelnjaki
Dolina Bistre se začne med vrhovi Bela peč (1423 m) in Veliki Travnik (1637 m) na jugu, ter Oražev hrib (1300 m) in Kneževa špica (1222 m) na severu, po njej pa se preteka potok Bistra. Kmetije so večinoma na dnu doline, pobočja pa so strma in gozdnata.
Posebnost Bistre so koroški čebelnjaki, ki so se v večji meri ohranili prav na tem območju.
Med obiskom doline Bistra, pa se je vredno ustaviti tudi na turistični kmetiji Plaznik, kjer vam bodo postregli z okusnimi domačimi dobrotami, nudijo pa tudi prenočišča.
Krajinski park Topla in plezališče
Druga zelo posebna dolina, je Krajinski park Topla, ki se nahaja pod južnimi stenami Pece.
Celoten zaselek sestavljajo mogočne kmetije Burjak, Florin, Kordež, Fajmut in Končnik, ki so z vseh strani obdane z obsežnimi gostimi smrekovimi in macesnovimi gozdovi. Vse domačije pa odlikuje izredna arhitektura domačij in kašč. Zanje je značilna tradicionalna lesena in kamnita gradnja ter enodelna skodelna kritina streh, to dokazuje tipično kmečko alpsko arhitekturo s sledmi dimničnega izročila iz obdobja 16. do 19. stoletja.
Posebnost živalstva te lepe doline so alpski zajce, alpski jerebe ali belka, ruševec, divji petelin in gozdni jereb. V čisti vodi potoka Topla pa živijo postrv potočnica, rak koščak in potočne školjke, ki so zaradi svoje ekološke funkcije zavarovane živalske vrste.
Najdebelejše drevo v Sloveniji – Najevska lipa
Malo nad Črno, pa se bohoti tudi najdebelejše drevo v Sloveniji, to je Najevska lipa, ki raste ob domačiji Najevnik na Ludranskem vrhu. Pravzaprav je to lipovec – Tilia cordata. Leta 1969 je bila v prsni višini izmerjen obseg 11,24 metra, vendar je leta 1980 del trhlega oboda propadel, tako da se je obseg nekoliko zmanjšal. Leta 2006 pa je merila 10,70 metra. Po podatkih Zavoda za varstvo narave je starodavna lipa visoka 24 metrov in njeno starost strokovnjaki ocenjujejo na okrog 700 let.
Vsako leto od avgusta 1991, po osamosvojitvi Slovenije, pa se sedaj v juliju tradicionalno srečujejo slovenski državniki.
Črna na Koroškem – kulturna in sakralna dediščina
Občina ponuja veliko možnosti za oglede, kot kulturne športne in verske, saj je poleg cerkve Sv. Ožbalta, ki je bila prvič omenjena leta 1137 kot podružnica Šmihela pri Pliberku, še 5 cerkva, do katerih lahko pridete z avtom, lahko pa se do njih sprehodite po lepih in lahkih poteh. To so cerkve sv. Magdalene, ki je najvišje ležeča župnija v Sloveniji, saj leži na 1156 m nadmorske višine. In je na skrajni meji koroško – štajerske. Podružnična cerkev sv. Magdalene, je cerkve sv. Jošta iz 17. Stoletja in stoji na nadmorski višini 1000 metrov.
Nad Koprivno se dvigata cerkvi sv. Jakoba in cerkve sv. Ane. Gotska župnijska cerkev sv. Jakoba, je bila domnevno pozidana v 13. ali 14. stoletju, stoji pa na višini 1073 m in se dviga nad dolino reke Meže. Na strmem pobočju jelenovega vrha na višini 1221, v bližini meje z Avstrijo, pa stoji podružnična cerkev sv. Ane z oltarjem Črne Marije, ki pa je grajena zelo preprosto in prispeva k enotni podobi lepe Koprivske pokrajine.
Podružnična cerkev svete Helene, pa se dviga pod Pikovim vrhom, nad zaselkom Helena v Podpeci, je preprosta v gotskem slogu zgrajena cerkvica na višini 1026 metrov nadmorske višine.
Črna na Koroškem – najlepše …
Kraj je dobil naziv »Najlepše vaško jedro 2011«, 2. mesto za »Najlepši izletniški kraj 2012« in »Najlepše manjše mesto 2013«.