Lasje – umivanje in nega las
Kako pomembne so majhne stvari kot so nega in umivanje las, vidimo šele, ko lasje postanejo suhi, brez leska ali zamaščeni, zdelani zaradi mehanskih ali kemičnih poškodb.
Mehanične in kemične poškodbe las
Mehanske poškodbe nastanejo takrat, ko na primer lase grobo češemo, ne ozirajoč se ali česanje poteka gladko, kar počnemo po navadi z glavnikom ali pa če jih grobo frotiramo. O kemičnih poškodbah pa govorimo takrat, ko so bili lasje izpostavljeni premočnim kemičnim reakcijam, ki se izvajajo bodisi v salonih bodisi doma.
Česanje las
Napačno mišljenje pri česanju je, da če jih prečesavamo z glavnikom, ker pač imajo redke zobce in najraje, ko pridemo do konic, potegnemo skozi lase, da kar pokajo. Počijo ali pa natrgajo pa lasje ne samo pri konicah, ampak tudi že bolj proti sredini las glede na stanje in kakovost le teh. Raje jih razčešite s krtačami, saj so mehkejše in vozlov ne zategujejo kot pri glavniku, le mehko zdrsnejo preko in počasi razvozlavajo lase. Pomembno pa je, da pričnemo razčesavati pri konicah in nazaj po dolžini in tako poskrbimo, da se lasje ne vozlajo. Zato so najbolj primerne ploščate krtače z naravnimi ščetinami ali kombinacija naravnih in sintetičnih ščetin za razčesavanje mokrih las.
Umivanje las
Tudi umivanje las je pomembno. Masiranje z rahlimi, krožnimi gibi konic prstov ali pa rahlim pritiskom, da prekrvavimo lasišče in damo šamponu možnost, da učinkuje, še zlasti pri uporabi specialnih ali medicinskih šamponih. Lasišča se ne drgne pretirano saj ga šamponi lahko tudi izsušijo, izsušeno lasišče pa deluje že kot prhljaj, ki pa zaenkrat to še ni le lasišče je ostalo brez maščobno kislega plašča.
Kateri šampon uporabiti
V današnji poplavi šamponov je dobro, da vemo, kakšne lase imamo, v kakšnem stanju so, da lahko izberemo pravi šampon, ki je primeren za naše lase. Na naravnih laseh ne uporabljajte šampona za barvane lase ali dva v enem, ker se lasje prehitro obložijo in delujejo zamaščeni. To zgleda nekako tako: zjutraj smo umili lase, proti večeru ali naslednji dan pa delujejo že neumiti. Barvanih las tudi ne umivamo z navadnimi šamponi, saj nimajo sestavin, ki pripomorejo k revitalizaciji las in posledično lesku. Substance v šamponu za barvane lase so prirejene tako, da se vežejo na lase. Lasje jih privlačijo kot magnet, zato lahko obstojijo dalj časa na laseh. V primeru preobloženosti las s substancami pa obstajajo posebni globoko čistilni šamponi, ki temeljito očistijo ostanke substanc. Tako je las zopet očiščen in sposoben sprejemati in vpijati, ker je po naravi higroskopski.
Nega las
Drugi pomemben dejavnik je nega. Običajno se pred nego uporabi šampon, ki je v enaki liniji za nego las kot je regenerator in omogoča lasu boljše vpijanje in boljšo regeneracijo. Bolj ko je las poškodovan, močnejšo regeneracijo potrebuje. Pri zmerno poškodovanih laseh je dovolj že balsam ali regenerator, pri močno poškodovanih laseh pa je potrebno uporabiti masko in jo pustiti delovati vsaj 5 do 15 minut. S pomočjo toplote se tak proces še bolje razvije in pripomore k boljši obnovi las.