Ljubosumje – strup, ki lahko uniči vašo zvezo
Ljubosumje je kompleksno čustvo. Običajno gre pri ljubosumju za strah pred tem, da bi nas ljubljena oseba zapustila, pri čemer lahko občutimo bes in/ali ponižanje. Ljubosumni smo vsi, tako ženske kot moški. Ljubosumje občutimo, ko zaznamo grožnjo, ki naj bi glede na naše zaznave ogrožala nam pomembno zvezo. Pri tem lahko gre za dejansko ali namišljeno grožnjo. Grožnjo običajno predstavlja tretja oseba, ker zaznavamo, da ta oseba vdira v našo zvezo.
Ljubosumje ni enako zavisti, saj ljubosumje vključuje tretjo osebo, ki jo vidimo kot tekmeca. Ljubosumje je signal, da je nam pomemben odnos lahko v nevarnosti, ni pa to nujno res. Včasih je ljubosumje zgolj posledica tega, da delamo prehitre zaključke. In ravno to je lahko za našo zvezo nevarno. V ozadju ljubosumja se v glavnem skriva strah pred tem, da nas bo oseba, ki jo ljubimo zapustila. To je tisto, kar nas pravzaprav prizadane in to je tisto, kar nam povzroča bolečino.
Vsi smo že bili ljubosumni. Pravzaprav je nekaj ljubosumja prisotnega v vsaki zvezi. Kar je tudi povsem normalno. Večina ljudi ljubosumje doživlja občasno in le v blagi obliki. Obstajajo pa posamezniki, ki ljubosumje občutijo tako močno, da vse skupaj vodi že v patologijo, izven okvirov tistega, kar je še v mejah normale. To pomeni, da so resnično ekstremno ljubosumni, četudi brez dejanskega razloga. In taka oblika ekstremne ljubosumnosti skoraj vedno vodi do propada zveze. Pretirana ljubosumnost bo nedvomno uničila vaš odnos z ljubljeno osebo.
Če smo bolestno ljubosumni, nas strah pred tem, da nas bo ljubljena oseba zapustila, popolnoma ohromi. In ko smo preveč ljubosumni se pogosto zgodi, da partnerju ne pustimo več dihati. Ambrose Bierce je rekel, da biti ljubosumen pomeni bati se, da bomo izgubili nekoga, ki ga, če ga izgubimo zaradi tistega, zaradi česar se ga bojimo izgubiti, niti ni vredno obdržati. In s to mislijo se popolnoma strinjam. Pravzaprav so popačene predstave tiste, ki povzročijo, da si v glavi ustvarjamo vse hujše predstave o tem, da nam partner ni zvest. In vse to brez trdnih dokazov o nezvestobi.
Če partnerju ne zaupamo in dvomimo vanj, lahko to resno načne našo zvezo. Pravzaprav lahko to vodi do tako imenovane samoizpolnjujoče se prerokbe. Ker smo do partnerja sumničavi, ustvarjamo nevidno distanco med sabo in parnerjem ter parnerja potiskamo stran od sebe. Ko to partner zazna, se nemalokrat zgodi, da nas zaradi tega tudi resnično zapusti.
Problem ljubosumja tudi v tem, da to kompleksno čustvo skuša zakriti občutke, ki so v ozadju, zakopani globoko v nas. Ti občutki pa so tisti, ki so najbolj boleči. Torej lahko rečemo, da nas ljubosumje na nek način tudi ščiti. Ščiti pred tem, da bi odkrili tiste skrite plati naše osebnosti, ki jih ne želimo videti. To je običajno posesivnost, negotovost ali sram. Vse te potlačene vsebine pa običajno pridobimo že v zgodjem otroštvu.
Razumevanje tega, od kot izvira naša ljubosumnost in kaj jo sproža, je pomembno za vzdrževanje zdravega odnosa z ljubljeno osebo. Da bi to razumeli, moramo biti kritični do naših notranjih glasov in predstav, ki v nas vzbujajo velikorat nerealne dvome in s tem zastrupljajo našo zvezo.