Kako si sami pripravimo naravni dezodorant?
Zaviralci telesnega vonja lahko imajo negativen učinek na zdravje.
V splošnem ločimo med dezodoranti in antiperspiranti. Dezodorant uničuje bakterije, ki se nahajajo pod pazduho, in s tem prikrijejo neprijeten telesni vonj. Antiperspiranti prav tako vsebujejo sestavine, ki uničujejo bakterije, a vključujejo tudi aluminijev klorid heksahidrant, ki začasno prepreči delovanje žlez znojnic in jih strokovnjaki ne priporočajo, saj nekatere raziskave kažejo na možnost povezave med uporabo antipersirantov in rakom na dojkah. Nadalje nekateri strokovnjaki opozarjajo, da lahko vdihavanje kemikalij, ki se nahajajo v dezodorantih, povzroča težave dihal in alergijske reakcije na koži. Na spletu obstaja veliko člankov, ki govorijo o nevarnosti dezodorantov in antiperspirantov. Škodljivi naj bi bili predvsem slednji, saj naj bi se zaradi preprečevanja delovanja žlez znojnic v telesu kopičile strupene snovi. Najučinkovitejši dezodoranti vsebujejo tudi aluminijeve in cinkove spojine, ki pogosto pripomorejo k alergijam ter izsušujejo kožo.
Znanstvenih raziskav, ki bi nedvomno potrdile negativne učinke dezodorantov in antiperspirantov na zdravje, sicer ni, vendar previdnost ni odveč.
Z zelo malo truda si lahko namreč pripravimo naraven dezodorant, ki je veliko bolj učinkovit, cenejši ter prav gotovo ne vsebuje sestavin, ki bi lahko ogrožale naše zdravje.
Osnovni recept za pripravo naravnega dezodoranta
Potrebujemo:
- 1/2 skodelice hladno stiskanega kokosovega olja,
- 1/2 skodelice sode bikarbone,
- 1/2 skodelice koruznega škroba ali otroškega pudra (v primeru občutljive kože),
- nekaj kapljic eteričnega olja po želji,
- posodico za dezodorant.
Postopek:
Postopek priprave domačega dezodoranta je izjemno enostaven. Nad vodno paro stopimo kokosovo olje ter vanj vmešamo (najbolje z leseno kuhalnico ali paličico) sodo bikarbono in koruzni škrob ali otroški puder ter po želji dodamo še nekaj kapljic eteričnega olja (od 10 do 15, odvisno od želenega učinka). Ko dobimo gladko in relativno tekočo zmes, jo vlijemo v pripravljeno posodico. Kot posodico lahko uporabimo kar manjši stekleni kozarec, a bomo v tem primeru dezodorant morali nanašati kar s prsti. Za enostavnejšo uporabo na spletu zelo ugodno kupimo embalažo za dezodorant v stiku, ki jo lahko večkrat operemo in ponovno uporabimo. Tako je naraven dezodorant bolj priročen in primeren tudi za potovanja.
Kokosovo olje ima zelo blagodejne učinke za kožo, soda bikarbona pa njegovo protibakterijsko delovanje še okrepi. Hladno stiskano kokosovo olje prijetno diši po kokosu, vendar lahko vonj okrepimo tudi z eteričnimi olji. V poletnih mesecih najbolj osvežilno delujeta vonja limone ali pomaranče, pozimi lahko pogrejemo čute s cimetom ali pačulijem, vonj vrtnice pa je primeren za vse tiste, ki jim ustreza cvetlični vonj. Tako pripravljen dezodorant ni le neškodljiv, temveč deluje celo veliko bolje in dlje časa kot dezodorant, kupljen v trgovini.