Pralni menstrualni vložki so mi spremenili življenje
Nagradna igra od 4. 11. do 17. 11. 2019
Nagradna igra na naši facebook strani je zaključena. Čestitamo zmagovalki Jožici Černogoj, vse ostale pa lahko svoje vložke in ščitnike Racman dobite s 5% popustom s kodo ‘mojpogled’
Vse, kar ste si želele izvedeti o pralnih vložkih, pa v spodnjem prispevku 🙂
Industrija ženskih higieničnih izdelkov je običajno popolnoma izključena iz razprave o trajnosti. Deloma je to zato, ker je menstruacija v mnogih družbah še vedno tabu. Se vam ne zdi, da je čas, da se to spremeni? Mogoče za pralne menstrualne vložke slišite prvič in razmišljate ‘kaj je to čudo?’. Ali pa ste že kdaj pomislile, da bi jih želele poizkusiti, pa si te teme niste želele načeti s prijateljicami…
- Pralni menstrualni vložki so mi spremenili življenje
Kot potrošnice več kot 45 milijard higienskih izdelkov na leto, imamo ženske moč, da z uporabo bolj trajnostnih izdelkov bistveno vplivamo na svoje zdravje in ekološko ravnovesje našega planeta.
In tako se vračamo nazaj k rešitvam, ki so bile učinkovite dolga stoletja. Ste se sploh zavedale, da vložki in tamponi za enkratno uporabo niso edina možna izbira v času menstruacije? Mogoče se katera še spominja (ali pa je slišala), kako so ženske včasih uporabljale pralne menstrualne vložke. Ne skrbite, ne pravim, da se moramo vrniti nazaj v 18. stoletje. Danes lahko na trgu najdemo malo morje udobnih in praktičnih pralnih menstrualnih vložkov, ki so poleg vsega še nadvse ljubki!
Sama že več kot leto dni zvesto uporabljam pralne menstrualne vložke in ščitnike perila slovenske blagovne znamke Racman. Tako poleg vsega drugega še podpiram slovenske proizvode, točno vem, kje so bili narejeni, iz kakšnih materialov…in da niso prileteli nekje s Kitajske.
- Pralni menstrualni vložki iz organskega (eko) bombaža
Svojo izkušnjo sem se odločila deliti tudi z vami. Vse kar morate vedeti o pralnih menstrualnih vložkih in ščitnikih perila, kaj sem se naučila in zakaj so res najboljša možna izbira!
Preden pa se podam v bolj obsežno diskusijo ‘zakaj in kako’, naj povzamem nekaj največjih prednosti, ki jih imajo pralni menstrualni vložki in ščitniki perila zame:
- Na dolgi rok so celo cenejši od teh za enkratno uporabo, saj jih lahko uporabljate leta;
- Ustvarile boste veliko manj odpadkov, prav tako pa tudi med njihovo proizvodnjo nastane manj odpadkov;
- Vedno so pri roki – nikoli vam jih ne bo ‘zmanjkalo’, tako da nič več urgentnih obiskov trgovine;
- So veliko mehkejši od umetnih materialov uporabljenih v plastičnih vložkih;
- Manj možnosti za razdraženo kožo, saj ne vsebujejo kemikalij;
- Veliko manj znojenja, saj ne vsebujejo sintetičnih tkanin in lahko koža diha;
- Nič več občutka mokrote, saj so izredno vpojni;
- Pralni menstrualni vložki so mi spremenili življenje
- Brez neprijetnega vonja – nekatere ženske celo opazijo še manj vonja v primerjavi z vložki za enkratno uporabo;
- Nimate občutka, kot da bi nosile plenico, ampak res mehko spodnje perilo;
- Dobiti jih je možno v najrazličnejših velikostih in oblikah, s čimer boste našle vložke, ki bodo najbolj ustrezali vašim željam in potrebam;
- Zamenjate jih lahko bolj pogosto, saj vam ni potrebno skrbeti, koliko jih boste ‘zavrgle’;
- Brez lepilnih trakov, ki bi vam uničili spodnje perilo;
- Položaj v spodnjicah prilagodite svojim potrebam – v primerjavi z vložki za enkratno uporabo, ki ‘ko so prilepljeni, so prilepljeni’;
- Enostavno vzdrževanje, saj jih preprosto operete v pralnem stroju;
- Če ste dovolj ustvarjalne, jih lahko naredite celo same! Pa še ljubki so!
- Poleg tega pa boste kot ženske bolj v stiku s svojim telesom in gledale na menstruacijo v bolj pozitivni luči.
Kako izbrati pravo velikost pralnih menstrualnih vložkov?
Sama uporabljam pralne menstrualne vložke štirih velikosti:
- Večji (XL in L) so tudi debelejši in bolj vpojni, uporabljam jih v prvih dneh menstruacije.
- Manjši (M in S) so tanjši in bolj primerni za zadnje dni menstruacije.
- Velikosti pralnih menstrualnih vložkov
Vsaka ženska ima svoje edinstvene potrebe, tako da ni nujno, da bo vaša izkušnja enaka moji. Prav zato pa je super, da je na voljo toliko različnih velikosti!
Vodoodporna plast v pralnih menstrualnih vložkih vas zaščiti pred kakršnim koli puščanjem in občutkom mokrote. Prav zaradi tega so vložki idealni tudi za poporodne krvavitve in blago inkontinenco. Pralne menstrualne vložke manjših velikosti pa lahko uporabljate tudi v kombinaciji z menstrualno skodelico – saj veste, v primeru da kaj slučajno spušča.
Dnevni ščitniki perila
Še večji odrešitelj pa so bili zame pralni dnevni ščitniki perila! Le ti so tanjši in brez vodoodporne plasti. Namenjeni so uporabi tekom dneva, v času ko nimate menstruacije. Zakaj? Ker zdrava sluznica proizvaja določeno količino sluzi ali tekočine. Še posebej podnevi, ko smo aktivne.
- Bombažni dnevni ščitniki perila s črnimi krilci
Dnevni ščitniki perila nudijo dodatno zaščito pred belim tokom, običajnim izcedkom iz nožnice, med obdobji močnejšega izcedka (kot pred menstruacijo in po njej) ter ob ovulaciji. Sedaj mi ni treba stalno menjati spodnjega perila, mi skrbeti koliko dnevnih vložkov bom uporabila…ampak jih samo operem, medtem pa se brez slabe vesti počutim udobno.
Res so neverjetno diskretni in nadvse udobni! Še posebno pa sem bila navdušena, ko sem odkrila ščitnike perila s črnimi krilci – tako so pri uporabi s črnim spodnjim perilom res skoraj neopazni.
Kaj je torej razlika med pralnimi menstrualnimi vložki in dnevnimi ščitniki perila?
Glavna razlika med pralnimi menstrualnimi vložki in dnevnimi ščitniki perila je vodoodporna plast, ki je ščitniki nimajo (zaradi česar so izredno tanki). So pa ščitniki perila ravno dovolj debeli, da čez dan vpijejo nekaj kapljic. Ko se začne menstruacija, preprosto preklopite na pralne vložke z vodoodporno plastjo.
- Pralni menstrualni vložki
- Dnevni ščitniki perila
Če sedaj pomislim nazaj…ne vem, kako sem lahko prej sploh uporabljala kaj drugega. Ko sem vmes slučajno spet uporabila kakšen vložek ali ščitnik za enkratno uporabo je bil občutek tako grozen, da sem prepričana, da nikoli več ne bom šla nazaj.
Zakaj pralni menstrualni vložki?
Ekološki vidik
Če na hitro preračunamo…povprečna ženska ima menstruacijo okrog 35 let, ter v tem času porabi med 12.000 – 17.000 vložkov (ali tamponov) za enkratno uporabo. Vložki, ki so večinoma sestavljeni iz plastike, za razkrajanje potrebujejo 500 let. Poleg tega je še vsak posebej zavit v plastiko, vsi skupaj pa so še v eni plastični embalaži.
Predstavljajte si, da bi vam vaše prednice na vrtu ‘zapustile’ 40.000 vložkov za enkratno uporabo. Ta 40 m3 velik kup na vašem vrtu bi se potem razkrajal 500 let. Ali sploh imate tako velik vrt? Še vedno razmišljate, ali imate čas za pranje vložkov?
- Bombažni pralni menstrualni vložki
Za vaše zdravje gre!
Plastični vložki vsebujejo škodljive kemikalije in umetne dišave, kar nenehno draži sluznico, povzroča alergijske reakcije, srbečico, srbeč občutek in vnetja. V klasičnih vložkih za enkratno uporabo se nahajajo dioksin, ftalati, natrijev poliakrilat, aceton, klorometan, kloroetan, kloroform ipd.
Pralni menstrualni vložki in ščitniki perila ne oddajajo neprijetnega vonja, prav tako pa ne vsebujejo nobenih škodljivih kemikalij. Z uporabo pralnih higieničnih izdelkov se poleg tega tudi izognemo tveganju za sindrom toksičnega šoka – hudo infekcijo, ki je lahko posledica uporabe tamponov. Po poročanju veliko uporabnic so se jim z uporabo pralnih vložkov kronična vnetja in glivice umirile, če ne tudi popolnoma izginile.
- Pralni menstrualni vložki iz nebeljenega bambusa
Uporabljeni materiali:
Sama lahko v tem primeru govorim samo o moji izkušnji s pralnimi menstrualnimi vložki in ščitniki perila Racman. Za razliko od vložkov za enkratno uporabo, so njihovi izdelki narejeni iz koži prijaznih materialov:
- 100% ekološko pridelan bombaž;
- bambusovo blago s certifikatom Oeko-Tex® Standard 100;
- tudi pisani vložki iz mešanice 95% bombaža s 5% elastana so zelo udobni in koži prijazni;
- zunanja nepremočljiva plast vseh njihovih vložkov je iz materiala (poliuretanski premaz), ki sicer ne prepušča tekočine, vendar koži še zmeraj pusti dihati (tudi ta ima certifikat Oeko-Tex®).
Udobje
Pri uporabi plastičnih vložkov sem imela vedno občutek, da se mi koža ‘kuha’! Z veseljem vam povem, da odkar uporabljam pralne vložke, tega problema nimam več. Prav tako so pralni vložki mehkejši in veliko bolj udobni, enostavni za uporabo in ne šumijo. Na spodnjice se jih pritrdi z gumbki (pritiskači) na krilcih, tako da brez problema ostanejo na mestu.
- Na spodnjice se jih pritrdi z gumbki (pritiskači) na krilcih, tako da brez problema ostanejo na mestu
Prihranki denarja
Če vas moja obširna diskusija o varstvu okolja, kemikalijah in plastičnih materialih še vedno ni prepričala…samo pomislite, koliko denarja boste prihranile!
En pralni vložek ustreza 150 vložkom za enkratno uporabo…kar pomeni, da ga boste lahko uporabljale okoli 12 let!!! Poleg tega jih boste imele tudi ves čas na ‘zalogi’ (pospravljene v predalu ali torbici), tako da ne bo več nobenih paničnih izletov v trgovino ob čudnih urah, če vas menstruacija preseneti. Pralni vložki bodo vedno lepo čakali, da jih ponovno uporabite.
Kako prati in vzdrževati pralne menstrualne vložke?
Najbrž je to vprašanje, ki se številnim prvo pojavi v glavi? Vsaj tako je bilo tudi pri meni. Na žalost mnoge prav ta del odvrne in se zato za pralne menstrualne vložke ne odločajo. Iz tega razloga bi vam rada pokazala, kako enostavno je, nič preveč zamudno in neprijetno.
Zelo pomembno je, da vložke po uporabi sperete s hladno (in ne vročo!) vodo. Zatem jih lahko takoj operete v pralnem stroju na do 95 stopinjah (sama jih perem tudi na 40°C ali 60°C, pa so se vedno lepo oprali) . Lahko pa vložke tekom menstruacije shranjujete v čebru s hladno vodo, ter jih na koncu vse naenkrat operete. V tem primeru vodo vsakodnevno menjajte.
Če sem npr. stran od doma, jih shranjujem v nepremočljivo torbico, ki sem jo dobila v kompletu s pralnimi vložki. Prav tako pa jih lahko po uporabi s pomočjo gumbkov zložite in res lepo pospravite.
- Pralni vložki pospravljeni v torbici
- Vložke lahko zelo enostavno zložite
Še nekaj nasvetov za pranje: pri pranju vložkov ne uporabljajte mehčalca, saj le ta zmanjša vpojnost blaga. Lahko pa uporabite pralni prašek in po želji kis.
Pri pranju dnevnih ščitnikov perila lahko korak namakanja v vodo preskočite.
Ko so oprani, vložke/ščitnike raztegnite v vse 4 smeri in jih posušite na zraku ali v sušilnem stroju (sicer bodo imeli v tem primeru posledično krajšo življenjsko dobo). Jaz jih vedno posušim na zraku, saj sem poleg vložkov dobila tudi zelo priročen trak za sušenje. Likati jih ni potrebno.
Za prvi korak je potreben premik v naši glavi. Sama pa vam po lastni izkušnji povem…ja, je vredno tistih nekaj minut dodatnega dela.