Kako se znebiti voluharja?
Voluhar je nadloga, ki jezi marsikaterega vrtičkarja. Da je v sadovnjaku, na okrasnem ali zelenjavnem vrtu nepovabljen gost – voluhar, lahko kaj hitro odkrijemo, saj povzroča nemalo zmede nevšečnosti. Na-primer, v jeseni ste posadili čebulice tulipanov, ki pa so spomladi pokukali na plan na čisto drugem koncu rožne gredice, ali pa jih sploh ni, v zelenjavnem vrtu opazite sadike solate, ki so ovenele in so se polegle, pod zemljo pa opazite številne rove. In v sadovnjaku se sadno drevo, ki ste ga v jeseni komaj dobro posadili suši in rumeni … Takrat ste lahko prepričani, da je na delu nepovabljen gost – voluhar.
In kdo sploh je voluhar in kako se ga lahko znebiti pa v nadaljevanju.
Kdo sploh je voluhar?
Veliki voluhar (Arvicola amphibius) spada med glodalce in velja za škodljivca. Velik je nekje 15-20 centimetrov in je pravzaprav prav prikupen. Uporablja opuščene rove krtov, deloma pa jih ustvarja tudi sam. Njegova glavna hrana so koreninice rastlin. Še posebej mu gredo v slast korenine vrtnic, in čebulice tulipanov, koreninice solate (še posebej radiča), sadnega drevja, rad pa ima tudi jabolka. In tako voluhar res lahko povzroči veliko škodo in velja za sovražnika vsakega vrtičkarja in pridelovalca. Najbolj dejaven pa je ob sončnem vzhodu in zahodu.
Zanimivo je, da ima voluhar v svojih rovih več shramb hrane, ki pa jih ne porablja, saj išče novo hrano. In če je hrane dovolj, samica koti tudi trikrat letno. In sicer ob eni kotitvi skoti 2-7 mladičev.
Ali lahko rastline zaščitomo pred voluharjem?
Seveda. V sadnem vrtu rastline najučinkoviteje lahko zaščitimo z mrežnimi košarami – ko sadimo sadno drevje sadike (korenine sadik) zavijemo v mrežo in šele nato postavimo v jamo, ki smo jo skopali za sajenje in posadimo sadno drevo, kot sicer, pazimo le, da je rob mrežne košare tik nad površjem. Tako voluhar nikakor ne bo mogel priti do koreninic.
Kaj pa na okrasnem vrtu? Kupite lahko mrežne pladnje na katere nato položite čebulice tulipanov in posadite.
Lahko pa s pomočjo nekaterih rastlin poskrbite, da se bo voluhar izognil vašemu vrtu. Saj se bo izogibal mestom, ker imate posajen česen, bob, narcise, ribez, križolistni mleček, divji kristavec (ta je za voluharja celo strupen). Tako lahko ukrepate zoper voluharja in mu preprečite da napade svojo najljubšo hrano – npr. radič in čebulice tulipanov. Tako jeseni nasadite gredico v kateri bodo spomladi cveteli tulipani in narcise, na zelenjavnem vrtu pa uredite gredico s česnom in radičem.
Kako uloviti ali odgnati voluharja?
Načinov za to je več. Napisala vam bom le tiste, ki so meni poznani.
Najprej je dobro vedeti, da voluharji ne marajo prepiha. Zato, ko na vrtu odkrijete njihove kupčke zemlje (podobno kot krtina, le da so nižji). Odstranite zemljo s kupa, da se bo videlo v rov. To je prvi korak, da odkrijete kateri rovi so aktivni; namreč, voluhar bo prišel na plan in rov zasul nazaj. In sedaj se ”igra” začne. Ponovno odprite in v sam rov nastavite past na katero nastavite jabolčni krhelj. Ker bo rov odprt, bo voluhar ponovno prišel preverit od kje prihaja prepih v želji, da rov zasuje. Na svoji poti bo srečal jabolko, ki ste ga nastavili na past in tu se bo zgodba za voluharja končala.
Voluharja pa lahko poskusimo odgnati. Zopet naredimo enako – odkrijemo aktivne rove. Nato pa vanje nastavljamo rastline, ki ga boso s svojim močnim vonjem odganjale – npr. poprova meta, stroki česna, voluharja pa naj bi pregnali tudi orehovi listi in rezine limone, ne mara pa niti brinovih vejic. Niti jim ne diši ribje olje. Tako lahko z ribjim oljem napojite papirnato brisačko, ki jo nato potisnete v njegov rov (seveda to počnite z orokavičenimi rokami). Učinkovit način je tudi (preverjeno pri nas doma), da v aktiven rov voluharja nastavite šop odpadlih las in jih zažgete. Slišala pa sem tudi, da nekateri v rov nastavljajo tudi zvečilke z okusom jabolka, ki naj bi voluharja premamili, ker pa žvečilni gumi seveda ni primerna hrana za voluharja, ga bo pokončal.
Uporabite pa lahko tudi steklenice, katerim odbijete dno. Steklenice nato zakopljite na vrt tako, da vrat steklenice gleda iz zemlje. Na ta način bo veter, ki se bo ujel v steklenico pod zemljo proizvajal visok, neprijeten zvok in bo odganjal voluharja.
Ker se voluhar ponoči sprehaja tudi po vrtu, si lahko pomagate takole; večje plastično vedro do njegovega roba zakopljite v zemljo. V vedro nalijte vodo (nekje do polovice). In ko se bo voluhar ponoči sprehajal po vrtu, bo padel v vedro in se ujel v vodno past (ta metoda naj bi bila učinkovita tudi pri polžih).
Voluhar pa ima tudi naravne sovražnike, prva med njimi je domača mačka. Pa tudi sove in druge ptice roparice, podlasica in tudi jež. Tudi kače so odlične v lovu na voluharje saj se za njim hitro spusti v rov.
Zvočni odganjalci voluharja (in krta)
Kot sem že zgoraj opisala, lahko voluharja skušate pregnati s pomočjo steklenic, ki jih zakopljemo. Se pa dan danes da kupiti različne zvočne odganjalce, ki so bolj ali manj uspešni. Pri nas doma, se niso izkazali najbolj, saj se je voluhar po določenem času vrnil kljub zvočnim odganjalcem.
Kot sem že omenila, obstajajo tudi strupi in drugi, agresivnejši (tudi do narave in drugih živali, ki se jih ne želimo znebiti) načini za odganjanje voluharja. A ker menim, da moramo vseeno hoditi z roko v roki z naravo, vam svetujem, da se voluharja skušate znebiti na naravnejši način. Čeprav bo vaš boj zato morda malo bolj dolgotrajen.
Kako pa se znebite polžev na vrtu, si lahko preberete v tem prispevku.