Prerijski pes – talna veverica
Prerijski pes, ki v bistvu ni pes. Prerijski pes je veverica. A kaj, ko niti ne zgleda kot veverica.
Je talna veverica, glodalec, ki spada v isto družino kot svizec. Nadvse ljubka, rahlo okrogla živalca. Nekateri jo imajo za hišne ljubljenčke. Legalno se lahko kupi samo prerijski pes s črno konico repa, vse ostale vrste so zaščitene. Prerijskega psa lahko v Sloveniji dobite v nekaterih trgovinah za male živali ali pri rejcih.
Lastnosti prerijskega psa
Prerijski pes izvira oziroma naseljujejo ravne do nekoliko hribovite predele Južne Dakote, Wyominga, Colorada, Nebraske, Kansasa, Oklahome, Texasa. Najdemo pa jih lahko tudi v Kanadi in Mehiki.
Prerijski psi v naravi prebivajo v peščeni ilovnati zemlji, ki jim omogoča dobro izdelavo rovov. Njihovi rovi so lahko globoki do pet metrov, v dolžino pa tudi več kilometrov. Rovi so medsebojno povezani, v rovih imajo skrbno načrtovane prostore za hrano, spanje, mladičke,…
Kot hišne ljubljenčke pa jih je najbolje namestiti v čim večjo kletko z več nadstropji in igrali, z nasipi in steljo. Kaj vse prerijski pes potrebuje za kvalitetno življenje preverite v trgovini za male živali, kjer boste žival kupili ali pri rejcu. Seveda, jih je nujno spustiti tudi po prostoru, hiši, stanovanju, a le pod nadzorom. Ker so glodalci, se bodo skušali lotiti vsakega dela pohištva.
Prerijski psi so izredno družabne živali, zato jih je priporočljivo imeti več. V naravi lahko tvorijo skupino po tisoč in več primerkov. Kot vsaka žival, tudi prerijski pes potrebuje svoj čas, da se vas privadi. A se kasneje na lastnika zelo navežejo. Radi se crkljajo in tudi zaspijo ob vas. Lahko pa so tudi zaščitniški do tujcev. Je izredno inteligentna, socializirana in smešna živalca, čudovit hišni ljubljenček, vendar zahteva veliko pozornosti in nege. Zaradi svoje divje narave je lahko nepredvidljiv in zato neprimeren za majhne otroke.
Prerijski pes lahko v dolžino meri do 40 centimetrov in ima do 1,5 kilograma. Življenjska doba v naravi do pet let in v ujetništvu do osem let. Samčki so večji od samičk. Njihovo telo je na videz okroglo in čokato. Imajo močne noge in velike dolge kremplje s katerimi odlično kopljejo rove. Oglašajo se značilno, podobno kot svizci ali psi, rahlo lajanje. Spolno zrelost dosežejo pri dveh letih. Parijo se od januarja do aprila. Brejost traja 34 dni, samica ima enkrat letno dva do osem mladičev.
Prerijski psi se hranijo z različnimi travami (rusko, buffalo, western), ki predstavlja kar 75 odstotkov njegove prehrane. Vse ostalo pa so različne korenine, suho sadje, korenček, kumare, suhe kobilice. Kvalitetno hrano za domačega hišnega prerijskega psa je najbolj primerno kupiti v trgovinah za male živali ali pri proizvajalcih, kjer vam bodo ponudili, hrano narejeno za prerijske pse.
Zanimivosti
- morda izgledajo leni in okrogli, a so v resnici zelo hitri, močni, izkušeni borci z dolgimi ostrimi kremplji in zobmi
- vseh pet vrst prerijskih psov spada med veverice, torej so nekako v sorodu z našimi vevericami v gozdovih
- v skupini običajno živita največ dva spolno zrela samca, veliko spolno zrelih samičk in samičke z mladički
- samci se selijo iz skupine v skupino, samice pa ostajajo skupaj za življenje
- za človeško uho se zdi, da se prerijski psi oglašajo venomer enako, vendar imajo v resnici prerijski psi najbolj razvit besedni zaklad med vsemi živalmi, katerih zvoke so analizirali
- včasih je bilo v severni Ameriki več sto milijonov prerijskih psov, danes jih je na svetu v naravi le še nekaj pet odstotkov
Par let nazaj so prerijskega psa predstavili v znani slovenski oddaji o živalih, kjer smo ga lahko videli na rokah prodajalke v trgovini z malimi živalmi.
Viri:
- http://www.sikaluzoo.si/prerijski_psi.html
- https://hr.wikipedia.org/wiki/Crnorepi_prerijski_pas
- https://www.worldwildlife.org/stories/8-surprising-prairie-dog-facts