Kako ljudje ravnajo v konfliktu
Konflikti postavijo visoke in debele zidove med ljudi, ki naj bi sobivali, sodelovali in se razumeli. Obrnemo se stran, namesto drug k drugemu, ne komuniciramo, grdo se gledamo, mislimo in predvidevamo vse najslabše … in še bi lahko naštevali.
Pogosto spor, ki na začetku niti ni ne vem kako velik, zastrupi in uniči odnos. Za nerešene konflikte plačamo visoko ceno. Konflikti, ki jih ne rešujemo ali se nanje nepravilno odzovemo, imajo grozno navado, da se gibljejo s slabega na še slabše.
Ljudje se po navadi na konflikt odzovemo z določenim značilnim vedenjem. To vedenje je v naši navadi in izid je v naprej znan. Vztrajamo, tudi če nam vzorec vedenja ne prinese zadovoljstva, saj nam to pomaga ohranjati našo predstavo o tem, kakšni smo.
Boj
Če izberemo strategijo boja, potem se prepiramo, poskušamo vsiliti svojo voljo, napadamo, vztrajamo, obsojamo, kritiziramo, obtožujemo, vpijemo, uporabljamo posredno ali neposredno nasilje … Za nas sta možni le dve rešitvi: zmaga ali poraz. Zmaga pomeni večji ugled in moč, poraz pa pomeni šibkost in neuspeh.
Podreditev
Podreditev pomeni vdajo. Zadovoljimo se z manj, kot si želimo, zmanjšamo svoja prizadevanja in popustimo. Včasih pristanemo na sporazum, samo da bi zaključili konflikt. Podredimo se in zatremo svoje potrebe ali želje. To izvira iz nuje po ohranitvi odnosa, ki ga ne želimo za nobeno ceno skrhati. Raje se odrečemo svojim ciljem.
Beg
Beg pomeni, da se umaknemo, spremenimo temo, zapustimo prostor, utihnemo. Prizorišče konflikta zapustimo; lahko fizično ali zgolj čustveno. Izogibanje/beg je posledica našega strahu pred konfliktom. Lažje je, da se konfliktu umaknemo, kot pa da bi se z njim soočili. Zaradi tega se izogibamo ljudem, s katerimi smo v konfliktu, in temam, ki so konflikt sprožile.
Zamrznitev
V tem primeru dobesedno ne naredimo nič. Čakamo, kaj bo naredila druga stran, ne ukrepamo in s tem dovoljujemo, da pritisk konflikta narašča.
Kaj so torej bistveni koraki, če se želimo naučiti uspešnega reševanja konfliktov? Ko v procesu mediacije rešujemo svojo težavo, se s pomočjo transformativnega mediatorja nezavedno učimo tudi teh tehnik, ki jih pozneje lahko v konfliktu koristno uporabimo takrat, ko ga ni ob nas.
Za zaključek
- Prepoznajmo svoje vzorce vedenja in okoliščine, ki jih sprožajo.
- Poskušajmo videti in razumeti, kako naši (in tudi tuji) vzorci vedenja vplivajo na reševanje konfliktov.
- Razmislimo in poiščimo alternativne strategije, ki bi jih lahko uporabili.
- Naučimo se tehnik in spretnosti odzivanja na konflikt. Da, odziva na konflikt se je mogoče naučiti.
- Priznajmo si, da so konflikti lahko zelo težki in ne bodimo prestrogi, če jih takoj ne obvladamo kot strokovnjaki.
- Poglejmo na konflikt kot na priložnost za izboljšanje stanja in ne kot na neznosno breme.
Literatura
- Bush, R. A. B., Folger, J. P. (2011) obljuba mediacije. Ljubljana: Zavod Rakmo.
- Cravley, J. (2012) Mediacija za menedžerje. Ljubljana: Zavod Rakmo.
- Iršič, M. (2010) Mediacija. Ljubljana: Zavod Rakmo.
Ksenja Lorber, mediatorka in trenerka mediatorjev