Kaj pa če zares dobim?
Se kdaj vprašate kako so števila nastala in dobila svoje ime? Števila, ki jih danes pišemo po vsem svetu, izhajajo iz arabskih algoritmov (1, 2, 3, 4 itd). Arabci pa so te algoritme povzeli po feničanskih trgovcih, ki so jih uporabljali za štetje in trgovske izračune. Vendar kakšno logiko imajo arabski algoritmi? Zakaj je število 1, ena? Odgovora sta pravzaprav zelo preprosta. Številke so dobile ime po številu kotov ob zapisu. Logično in preprosto, ne?
Ljudje pa smo šli še dlje. Poleg tega, da so števila postala pomembna pri trgovanju v vsakodnevnem življenju, smo jih pričeli uporabljati še za iskanje sreče. Večina iger na srečo uporablja številke, ki si jih vsak posameznik zamisli. Določene številke ob svoji lastni zamisli in upanju prečrtamo ali vpišemo glede na pravila igre, ki jih določa prireditelj iger na srečo. Vendar kaj žene nas ljudi, da iščemo svoja usodna števila?
Te dni, sem v medijih zasledila oglaševanje rekordnega zneska denarja, ki ga bo dobil nekdo, ki bo uganil in seveda napovedal in vplačal pravilno kombinacijo števil. Ker me je zgolj slučajno zaneslo mimo stojala s praznimi lističi iger na srečo, sem tudi sama prečrtala pet števil in še dve dodatni. Vplačala sem kombinacijo, za katero sem tisti trenutek upala, da je prava. Kar tako, za hec, zaradi trenutnega navdiha. Izbrala sem datume rojstnih dni mojih ožjih družinskih članov. V resnici sploh ne vem, kako bi sicer še lahko izbrala številke. V možganih mi je odmeval vrtoglavi znesek, ki bo (mogoče) izžreban. Premikala sem nogo pred nogo in si predstavljala, da se to res zgodi. Predstavljala sem si, da je moja pravkar vplačana kombinacija tista, ki se bo prikazala na zaslonu čez nekaj dni. Kaj bo to pomenilo zame, za mojo družino in za moje bližnje in daljne sosede? Peljala sem se domov iz mesta po opravljenih dnevnih opravkih. Domišljija je ob monotoni vožnji po prazni avtocesti tako dobila prosto pot. Kaj pa če res dobim?
Če bo moja kombinacija izžrebana, kaj bom storila najprej? Bom povedala partnerju? Svoji družini? Bova s partnerjem nazdravila nepričakovani sreči ob nenadnem dobitku, ki bi nama izpolnil prenekatero željo? Kakšne so moje/njegove želje? Kaj bi jaz storila z denarjem, kaj bi on želel, da storiva? O tem se nisva pravzaprav nikoli pogovarjala, ker nisva nikoli »igrala iger na srečo«. V trenutku sem se zavedala, da pravzaprav nimam niti enega odgovora na vsa ta vprašanja. Spreletelo me je ob misli, da si najine želje morda sploh niso podobne. Navsezadnje sem ženska s tisoč in eno potrebo po povečanju vsebine garderobne omare, on pa je tako praktično naravnan človek, ki ga zanima sodobna napredujoča tehnika. Spreletelo me je, da navsezadnje s takšno količino denarja pride tudi skrb in odgovornost. Denar prinese nesluteno moč. Sem vse to pripravljena sprejeti? Ali sem pripravljena izgubiti svoj zdajšnji vsakdanji mir zaradi nepredstavljive količine denarja, ki bo (bi morda) prišel v mojo last?
Že res, da imam želje in sanje. Nimam pa načrta, prav nobenega otipljivega plana, kako bi svojo na novo dobljeno moč izkoristila sebi in okolici v korist.
Res je tudi, da je verjetnost dobitka res majhna, sploh v mojem primeru, ko sem na slepo »nastrelala« števila na listku. Igre na srečo so vedno obrnjene v korist organizacije teh iger. Dejstvo je tudi, da če sem občasno izgubljena pri ravnanju z majhnimi vsotami denarja, ki jih trenutno posedujem, bom z večjimi vsotami ravnala verjetno enako nespretno. Torej, preden se ne naučim upravljati trenutnih zneskov denarja, mi tudi zadetek na loteriji ne bi pomagal kaj dosti. Znan pregovor pravi: »Kakor dobljeno, tako izgubljeno.« In še kako bi držal v mojem primeru!