Hotel za žuželke
Sosedova mačka, ki si sredi sveže prekopane gredice ustvari stranišče, ni najbolj zaželena gostja na našem vrtu. Tudi krt, ki se igra rudarja pod našim paradižnikom, ni ravno dobrodošel, sploh pa ne polži, ki se mastijo s sočnimi listi solate, ki bi morala biti naše kosilo, ali pa voluhar, ki zoba korenine naših vrtnih rastlin … O tem, kako preprečiti propad rastlin zaradi voluharja, si lahko preberete v prispevku Kako se znebiti voluharja, o metodah preganjanja polžev z vrta pa v prispevku Kako se znebiti polžev na vrtu. Na svojem vrtu si običajno ne želimo nepovabljenih gostov. Vsekakor pa si v svojem vrtu želimo koristne živali. In kako jih privabiti na vrt? Pripravite jim čudovit hotel, kamor se bodo lahko nastanile in za gostoljubnost vam bodo več kot dobro povrnile.
S takšnim in drugačnim poseganjem v prostor, človek uničuje naravna bivališča žuželk, s kemičnimi sredstvi pa jih pobija, pri tem pa nemalokrat pozablja, kako koristne so v resnici te drobne živali. Nekatere med njimi se prehranjujejo s škodljivci na našem vrtu, spet druge poskrbijo za oprašitev cvetov. In oboje je pomembno za pridelek na našem vrtu. Na vrtu si vsekakor želite imeti pikapolonice, čebele samotarke, navadno tenčičarico, navadno strigalico, čmrlje in mnoge druge koristne žuželke.
Kaj potrebujemo?
- Osnovo za hotel ali lesene deske (To je lahko del stare palete, odslužena omarica ali predal, lahko pa iz desk zbijete okvir, ki ustreza vašim potrebam.)
- Žeblje in kladivo, sponke in sponkač
- Mrežo
- Deščice za pregrade
- Najrazličnejše naravne materiale za polnilo
Lotimo se dela
Posamezne žuželke imajo sicer rade specifična zatočišča, a za domač vrt bo zadostovalo, če pripravite hotel, v katerem bo vsega po malem in bo privabil najrazličnejše žuželke.
Za osnovo hotela lahko uporabimo del lesene palete in na ta način tudi recikliramo. Osnovo oziroma škatlo z zadnje strani zapremo z desko, ki jo prav tako recikliramo s palete. Iz ostankov parketa ali drugih lesenih deščic, naredimo več manjših prekatov. Te prekate napolnimo z najrazličnejšimi naravnimi materiali.
Uporabimo lahko orehove ali lešnikove luščine, želod, storže, polžje hišice, školjke, koruzne storže, katerega od prekatov lahko napolnimo s slamo. Narežemo lahko tudi bambusove palice ali stebla trstike in jih zložimo eno zraven druge. Tudi črepinje opeke so lahko primerno zatočišče za žuželke. Več različnih struktur in materialov dodamo, bolj raznoliki žuželčji svet lahko privabimo.
Ko vse prekate napolnimo, jih prekrijemo z žičnato mrežo in jo pritrdimo s sponkačem. Če bo takšen hotel stal na prostem, mu lahko na vrhu namestimo še manjšo strešico, da dež ne bo zamakal v hotel.
Če imate več prostora, lahko zložite nekaj palet eno vrh druge, vmes naložite najrazličnejše materiale, kjer se bodo lahko zadrževale žuželke, potem pa hotelu naredite le še streho.
Za bolj preprosto različico hotela bo dovolj že to, da navrtamo star štor, pa se bodo v te luknje naselile žuželke. Nekaj dobrega bomo storili že s tem, če bomo ob vrt ali sadovnjak postavili opeko, ki ima okrogle luknje, kamor se bodo lahko priselile nove koristne prebivalke. Tudi glinen cvetlični lonček lahko spremenimo v manjše domovanje žuželk. Napolnimo ga s slamo, odprtino prekrijemo z mrežo, obrnemo na glavo in obesimo na drevo ali ograjo.
Če pa nimate ne materiala, ne časa ali volje do ustvarjanja, pa hotele prodajajo tudi v nekaterih trgovinah.
Z majhnimi dejanji lahko storimo veliko za živali, ki so pomembne za obilen pridelek. Zelo koristne za vrt so tudi ptice, zato jih spomladi pričakajmo z valilnico na drevesu, poleti jim nastavimo napajalnik z vodo, pozimi pa jim postrezimo s semeni ali z lojnimi pogačami. Za utrujene čebele lahko veliko storimo tudi tako, da na vrtu nastavimo žličko, na katero nastavimo sladkor z malo vode. Ta energijski napitek bo čebelam povrnil delovni elan, da bo lahko še naprej pridno opraševale naše rastline.
Pomembno je, da smo potrpežljivi, saj traja tudi do nekaj let, da se koristne živali priselijo v naš vrt. A ko jih uspemo enkrat privabiti, bodo zelo hvaležne gostje.