Granatno jabolko – bogat antioksidant
Nekateri trdijo, da prepovedan sadež iz rajskega vrta sploh ni bilo jabolko, temveč granatno jabolko.
Sadež, ki le po zunanjosti spominja na jabolko, v mnogih kulturah velja za simbol plodnosti. Že tu se srečamo z njegovimi zdravilnimi lastnostmi, ki mu jih pripisujejo. Granatno jabolko je namreč afrodiziak, ki povečuje ne samo potenco temveč tudi plodnost.
Rastlina
Granatno jabolko lahko raste kot grm ali manjše drevo. Sadeži na severni polobli dozorijo od septembra pa do februarja. Področje, iz katerega izvira, sega od Himalaje pa do Egipta. Sedaj ga seveda najdemo na širšem območju, in sicer v južni Evropi, na Kavkazu, srednjem vzhodu, severni in tropski Afriki, centralni Aziji, Indijskem polotoku, suhih področjih južnovzhodne Azije in tudi Kaliforniji ter Latinski Ameriki.
Kako olupimo granatno jabolko
Lupljenje sadeža nekatere odvrne od njegove uporabe, saj zaradi njegove kompleksne zgradbe res ni najbolj enostavno.
Najlažje bomo prišli do sočnih semen, če najprej odrežemo ravno ploskev na strani peclja, nato sadež obrnemo in stožčasto izrežemo cvetni del sadeža. Nato lupino zarežemo vzdolž po vseh izbočenih delih, saj se sadež na teh delih naravno ločuje z debelejšimi membranami. Pazimo, da ne zarežemo pregloboko in ranimo semena. Ko končamo z zarezovanjem, sadež nežno ločimo po krhljih. Očistimo še tanjše membrane, ki varujejo semena in nato semena ločimo od sadeža. To lahko naredimo v skledi vode, saj bodo semena potonila, morebitni ostanki membran pa bodo plavali na površju. Prav tako boste zmanjšali možnost nadležnih rdečih madežev na oblačilih.
Zdravstvene koristi
Granatno jabolko je res bogat sadež, poln vitaminov in antioksidantov. Prav visoka vsebnost antioksidantov je razlog, da pomaga pri raznoraznih zdravstvenih težavah:
- pomaga pri izgubi prekomerne telesne teže,
- zelo pomemben je za zdravje srčno-žilnega sistema in preprečuje ateroskleroze (znižuje nevaren holesterol),
- znižuje visok krvni tlak,
- pomaga preprečevati nastanek krvnih strdkov,
- ščiti pred rakavimi obolenji (predvsem rakom na prostati in rakom na dojki),
- povečuje potenco in plodnost,
- uporablja se tudi v kozmetiki.
Granatno jabolko v kozmetiki
Granatno jabolko je vse bolj popularno tudi v kozmetični industriji, saj naj bi blagodejno vplivalo na kožo (predvsem suho in poškodovano), upočasnjevalo staranje kože in celo preprečevalo starostno pigmentacijo.
Že samo naravno olje pešk granatnega jabolka naj bi imelo ogromno pozitivnih učinkov na našo kožo. Ker vsebuje manjši zaščitni faktor, ščiti tudi pred škodljivimi učinki UV žarkov, kožo napne in jo regenerira.
Uporaba v prehrani
Zrna tega čudovitega sadeža lahko uporabimo na kosmičih za zajtrk ali pa jih potresemo kot dodatek na razne solate in jih tako obogatimo. Granatno jabolko se dobro poda tudi prefinjenim divjačinskim jedem. Najbolj me je presenetila uporaba zrnc kot dodatek k piškotom (zrna pred peko enostavno potresemo po piškotih) ali tortam. Uporabimo jih lahko tudi v smoothijih, če vas le ne zmoti tekstura, saj se trda semena v notranjosti zrn slabše zmeljejo. Sama ga še vedno najraje uživam svežega in uživam v njegovi sočnosti.
Smoothie, bogat z antioksidanti
V blenderju zmešamo naslednje sestavine (količine lahko prilagodimo svojemu okusu):
- špinača,
- granatno jabolko,
- borovnice,
- jagode,
- datlji,
- avokado in
- zmleta lanena semena.