Kako na naraven način pregnati mravlje na vrtu?
In se je zgodilo tudi meni. Na mojem vrtu (natančneje v rastlinjaku) so si mesto našle tudi mravljice. Kako se jih znebiti in pregnati na drugo mesto sem se spraševala, saj so v kombinaciji z listnimi ušmi postale prava nočna mora. In seveda, ker gre za vrt (in tudi mravlje katerim nisem želela škodovati) sem jih želela pregnati na naraven način, brez kemikalij. Želela sem jih le preusmeriti. In tako poskusila kar nekaj naravnih rešitev, ki so se izkazale za bolj ali manj uspešne. Vas zanimajo moje izkušnje? A najprej vabim, da si preberete zakaj so mravlje zelo pomemben, koristen in pravzaprav nepogrešljiv del ekosistema. Zato imejte to v mislih, preden pomislite, da bi mravlje pregnali z vrta in še posebej preden postržete po kemikalijah, ki bi pregnale mravlje.
Mravlje – nepogrešljiv del ekosistema
Saj vem, takoj ko zagledate mravlje med vašimi gredicami ali celo sredi njih najprej pomislite na to, kako bi se jih znebili, jih prepodili in za vedno opravili z njimi. A mravlje so pravzaprav nepogrešljive del ekosistema. Zato nikar ne bodite prenagljeni, saj so mnoge vrste mravelj koristne in brez njih bi gosenice, hrošči in kobilice in drugi škodljivci še bolj intenzivno napadali vaše rastline. Hkrati pa mravlje predstavljajo hrano tudi drugim živalim – večini ptic, kuščarjem.
Vas moti, ker so si mravlje pod zemljo zgradile svoje domovanje? Naj vas ne. S tem, ko mravlje pod zemljo gradijo rove, hkrati rastlinam na tistem območju dovajajo zrak, mehčajo zemljo. Prav tako večina mravelj ni škodljiva.
In dokler zaradi mravelj v vašem vrtu ni porušeno ravnovesje, jih pustite, ne bodo vam naredile škode.
Mravlje in uši
To, da mravlje in uši živijo v sožitju pa marsikateremu vrtičkarju (tudi meni) povzroča preglavice. Namreč, mravlje in uši resnično živijo z roko v roki. Mravlje s tipalkami ”požgečkajo” uši, da le-te izpustijo nekakšno sladkorno raztopino, ki jo mravlje popijejo. Mravlje tudi raznašajo uši v druge rastline in uši branijo pred pikapolonicami, ki pa so sovražnice listnim ušem. In če se zaradi sodelovanja mravelj in listnih uši začne rušiti ravnovesje, tedaj ukrepajte. Pomagate si lahko s tem, da v vrt med gredice posadite nekatere rastline z močnim vonjem – npr. grmički sivke, pa ognjič, poprovo meto …
Sicer pa si lahko pomagate s spodaj opisanimi naravnimi načini za preganjanje mravelj.
Kako pregnati mravlje na naraven način
Za preganjanje mravelj obstaja kar nekaj naravnih rešitev in vse so bolj ali manj vedno pri roki, saj jih najdemo v malo da ne vsaki kuhinji. In katere so to?
- mleti cimet
- kava
- soda bikarbona in mleti sladkor
- pecilni prašek
- eterično olje poprove mete
- eterično olje sivke
- kis
Morda obstaja še kakšen način, a jaz sem poskusila z zgoraj omenjenimi. Vas zanima učinkovitost in moje izkušnje?
Mleti cimet
Potrebujemo mleti cimet, ki ga posujemo okoli odprtin v mravljišče. Cimet naj bi mravljam smrdel in tako naj bi si našle drugo mesto. No, v mojem primeru naj kar iskreno in naravnost povem, da cimet ni imel čisto nobenega vpliva. No, vsaj v rastlinjaku je lepo dišalo po cimetu. To je bilo pa tudi vse. A vseeno poskusite, morda pa bo pri vas delovalo.
Kavna usedlina
Pa sem poskusila z drugim nasvetom, ki sem ga dobila za preganjanje mravelj na naraven način – s kavno usedlino. Ta naj bi zagotovo mravlje prepričala, da si najdejo drugo prebivališče. Tudi kavo posujemo okoli odprtin. Moram reči, da v mojem primeru tudi kava ni delovala.
Sodabikarbona in mleti sladkor
Ta način se je izkazal še za najbolj učinkovitega, a v nasprotju z kavo in mletim cimetom ta način tudi škoduje mravljam. Skupaj zmešajte sladkor in sodobikarbono. Jaz sem mešala v razmerju 1:1. To mešanico nato nasujte blizu mest kjer se mravlje zadržujejo (ob poteh, blizu vhoda v mravljišče). Mravlje bodo sčasoma odkrile sladko past in se z njo začele prehranjevati, zaradi česar pa posledično poginejo.
Pecilni prašek
Tudi pecilni prašek nasujemo okoli vhodov in ob poteh. V mojem primeru je ta način deloval, a le kratek čas, mravlje, so se kmalu vrnile. Le malce so spremenile lokacijo.
Eterično olje poprove mete
Tega načina sicer nisem preizkusila, je pa bil na mojem seznamu. Eterično olje nakapljamo na vhodnih mestih. Eterično olje poprove mete bo odvrnilo mravlje in jih pripravilo do tega, da se preselijo drugam.
Eterično olje sivke
Eterično olje sivke naj bi na mravlje imelo podoben učinek kot eterično olje poprove mete.
Kis
Tudi s kisom sem poskusila. Kar alkoholnim za vlaganje. Najbrž bi šlo tudi z vinskim ali jabolčnim. Ta metoda naravnega preganjanja mravelj se je izkazala za učinkovito. Kis sem v razmerju 3:1 razredčila z vodo in poškropila z mešanico okoli vhodnih mest in ob poteh. Mravlje so po nekaj časa izginile in si našle domek drugje.
To je le nekaj, meni poznanih naravnih načinov, s katerimi se lahko znebimo mravelj. Pa ne le na vrtu, tudi v stanovanju oz. povsod, kjer nas mravlje motijo in niso dobrodošle. Upam, da vam bodo moje izkušnje v pomoč.