Chronova bolezen ali bolezen mladih
Chronova bolezen je bolezen sodobnega časa, ki se pojavlja predvsem pri mladih od 15 do 30 leta. Sama sem zbolela za to boleznijo pri svojih 14letih. Pri meni je bil problem, da osebna zdravnica ni opazila znakov bolezni, čeprav sem bila na pregledu skoraj vsakih 14 dni. Vedno je bila diagnoza prehlad. Imela sem vsakodnevne hude krče v predelu trebuha, diareje, pojavljala se je slabost, bledica, počasi je izginjal apetit in posledično, ko je prišlo do najslabšega sem vse, kar sem popila ali pojedla tudi izbruhala.
Končno sem dobila od osebne zdravnice napotnico za pediatrično kliniko, kamor me je poslala takoj in pod nujno. Zdravnik, ki so mi ga dodelili je naredil vse potrebne preiskave, ko je dobil izvide je bil osupel. Na vprašanje kje sem hodila toliko časa, da bi po teh vnetnih parametrih bila lahko že zdavnaj mrtva, nisem vedela kaj naj odgovorim.
Bila sem presenečena in hkrati tudi zelo prestrašena, saj nisem vedela kaj mi je in kaj se dogaja. V bolnici so me zadržali dober teden, kjer so naredili vse potrebne preiskave, kot so pregled krvi, koloskopija, gastroskopija, endoskopija, rentgenska preiskava in magnetna resonanca. Po vseh preiskavah, sem dobila diagnozo Chronova bolezen. Prvič sem slišala za to bolezen, nisem vedela kaj to je, spraševala sem se ali bom umrla. V pediatrični bolnišnici v Ljubljani so mi kaj hitro vse lepo razložili in me tako pomirili. Zdravnik Dr. Homan in sestre na oddelku so bili izredno prijazni in mi bili ves čas v oporo.
In kaj to je Chronova bolezen?
Chronova bolezen lahko prizadene celoten prebavni trakt, od ust in vse do zadnjične odprtine. Lahko so prizadeti tudi drugi deli telesa, kot so oči, sklepi, koža ali jetra. To je bolezen, ki je doživljenjska in se moramo z njo naučiti živeti, ni pa bolezen za umreti. Prav tako ni nalezljiva. Vzroki za nastanek bolezni še niso povsem razjasnjeni, definitivno pa je pogojeno s tem v kakšnem okolju živimo, stres, genetika, kajenje. Znano je da so bolj dovzetne za bolezen ženske in kadilke. Pri tej bolezni lahko funkcioniramo čisto normalno, ko je bolezen v mirovanju. Ko je v zagonu, si bolečine lajšamo z zdravili. Najbolj znana zdravila so kortikosteroidi in biološka zdravila v obliki infuzij.
Sama sem se najprej zdravila s kortikosteroidi, vendar je znano, da imajo le-te lahko resne in zapletene stranske učinke, kot so: izpadanje las, slabokrvnost, tanjšanje kosti, povečan apetit, večja poraščenost. Posledično sem dobila še dve dodatni diagnozi: osteoporoza v levem kolku in slabokrvnost. Na teh zdravilih sem bila približno leto in pol. Kasneje so mi uvedli zdravljenje, s tako imenovanimi biološkimi zdravili. Pri bioloških zdravilih je bil viden in občuten takojšni učinek. Dobro sem se počutila že naslednji dan, prebava se mi je uredila, dobila sem veliko energije, izginili so krči v trebuhu in pa najvažnejše, izvidi so bili precej boljši. Na biološka zdravila hodim še danes po 7letih na gastro kliniko v Ljubljani, vsake dva do tri mesece. Rezultati so občudovanja vredni.
S to boleznijo osebni zdravniki niso najbolj seznanjeni, kot v mojem primeru, saj so simptomi zelo podobni kakšnemu prehladu ali virozi. Če se stanje poslabšuje in ni vidne izboljšave v roku dveh mesecev, po morebitnih predpisanih zdravilih, ki vam jih predpiše osebni zdravnik, takoj zahtevajte napotnico za nadaljnje preiskave, kajti mogoče vas pesti Chronova bolezen.
Ncrohnova bolezen ali bolezen mladih (2)